W przedszkolu "W Magicznym Świecie" - do grupy dzieci czteroletnich, pięcioletnich i sześcioletnich skierowano bogatą ofertę zajęć dodatkowych. Pani Ania Smokowska prowadzi zajęcia rozwijające kompetencje społeczno - emocjonalne z plastyki.
Dziś doświadczenia ze słuchem!
17.02.2020Najmłodsi juz po raz drugi mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z cyklu "Naukowy Kwadracik". Dziś były doświadczenia z dźwiękiem i ze słuchem.
30
Zbieramy makulaturę na nowy sztandar szkoły! - komunikat sekcji porządkowej Samorządu Uczniowskiego
17.02.2020Sekcja porządkowa Samorządu Uczniowskiego, czyli uczniowie klasy ósmej: Norbert Butkiewicz, Krystian Bednarek, Adrian Jurczyk i Michał Zieliński prowadzą zbiórkę makulatury w każdą środę w godzinach: 7.40 - 7.55 (w szatni przy pomieszczeniu socjalnym) oraz we wtorki i środy podczas dwudziestominutowych przerw (w klasach). Uczniowie zachęcają do przynoszenia suchej makulatury i przypominają o bardzo ważnym celu zbiórki: kupnie nowego sztandaru szkoły.
"Czasami wystarczy tylko uśmiech, a dzień staje się lepszy..." - Walentynki w "Magicznym Świecie"
16.02.202014 lutego - Walentynki. Jedni uwielbiają, celebrują ten dzień i i traktują jak święto... Inni wykorzystują jako chwyt marketingowy. Są też tacy, którzy nie lubią hałasu wobec tego dnia, twierdząc, że uczucia należy okazywać codziennie, nie tylko raz w roku, w lutym. Tradycją "Święta Zakochanych" jest obdarowywanie się prezentami, kwiatami oraz wysyłanie anonimowych kartek z czerwonymi serduszkami, tzw. "walentynek" W szkole i przedszkolu to świetna okazja do zajęć wychowawczych, podkreślających podstawowe wartości i uczucia: przede wszystkim miłość, przyjaźń i szacunek do drugiego człowieka.
"W Magicznym Świecie" ten dzień nie mógł pozostać bez echa. Pani Ania Skowina przygotowała "okienko przyjaźni i miłości" oraz zajęcia związane z Walentynkami. Podczas rozmowy podsumowującej dzień usłyszałam od pani Ani: "rozmawialiśmy o tym, czym dla nas jest miłość, przyjaźń i jak można je sobie okazać. Te tematy, mimo iż w obecnych czasach ludziom dorosłym sprawiają wiele trudności i mają problem z okazywaniem uczuć, dzieciom przyniósły wiele radości i uśmiechu. Z ich ust bez problemu padały wyznania: - "Lubię Cię",-"Kocham Cię" ,-"Jesteś moim kolegą", - "Jesteś moją koleżanką", -"Jesteś dla mnie ważny", - "Pomogę Ci", -"Nie martw się!" Niektóre dzieci wskazywały, iż wystarczy czasami tylko uśmiech, a dzień staje się lepszy. Na potwierdzenie szacunku i życzliwości wobec siebie zrobiliśmy zdjęcia w naszym okienku przyjaźni i miłości".
Anna Domańska
31
"Słomkowe" słoneczko - zajęcia oddechowo -plastyczno - integracyjne
16.02.2020Namalowanie słońca farbami za pomocą własnego oddechu i przy użyciu słomki do łatwych nie należy. Jednak przy współpracy koleżanki lub kolegi - jest o wiele łatwiej. Zajęcia oddechowo - plastyczno - integracyjne, przygotowane i przeprowadzone w przedszkolu przez panią Kingę Suchocką i Asię Trusiewicz.
9
"Kamishibai - baśniowy teatr" - innowacja pedagogiczna w szkole
16.02.2020Od września 2019 roku, w ramach innowacji pedagogicznej, prowadzę w szkole zajęcia: “Kamishibai- baśniowy teatr”. Założeniem tych zajęć jest wzbogacenie metod pracy rozwijających zainteresowania czytelnicze u dzieci. Obcowanie z książką, ma charakter spotkania z Teatrzykiem Kamishibai – światem bajek zamkniętym w małej drewnianej skrzynce.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie.
W I półroczu roku szkolnego 2019/2020 uczennice należące do zespołu prezentowały w grupach przedszkolnych i klasach I-III baśnie H. Ch. Andersena “Calineczka” i “Dziewczynka z zapałkami” oraz prowadziły czterdziestopięciominutowe zajęcia czytelniczo-polonistyczne związane z zaprezentowanymi baśniami.
W skład grupy "Kamishibai" wchodzi dziewięć uczennic z klas V i VI:
-
Wiktoria Jonio kl. Vb
-
Aleksandra Czarniewska kl. Va
-
Zuzanna Skowina kl. Va
-
Karolina Łaskowska kl. VIa
-
Elżbieta Olszewska kl. VIc
-
Aleksandra Sawicka kl. VIc
-
Zuzanna Perkowska kl. VIc
-
Julia Podbielska kl. VIc
-
Maria Podbielska kl. VIc
Celem zajęć z teatrzykiem Kamishibai jest popularyzacja czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowania baśniami wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, uczennice prowadzące zajęcia rozwijają umiejętność głośnego czytania i wystąpień publicznych, kształcą umiejętności komunikacyjne oraz swobodne posługiwanie się językiem ojczystym, rozwijają zdolności artystyczne (teatralne i plastyczne) oraz umiejętność planowania i współpracy w grupie.
Na cotygodniowych spotkaniach (wtorek 7 godzina lekcyjna) odbywają się próby prezentacji baśni, planowania i prowadzenia zajęć oraz tworzenia ilustracji do baśni “Czerwony Kapturek”. Na zakończenie I półrocza uczennice pojechały do kina na film “Dr, Dolittle”.
Anna Syperek
56-
"Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy Razem!" - zajęcia w klasie 3b
16.02.2020Kompetencje cyfrowe są kluczowe w nowoczesnej szkole i na rynku pracy. Obowiązkiem szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w szybko zmieniającej się rzeczywistości. Nowymi technologiami posługujemy się wszyscy. Ułatwiają one życie, umożliwiają szybki dostęp do informacji, ale stanowią zarazem ogromne zagrożenie. W ramach edukacji mającej na celu bezpieczeństwo w sieci, w klasie 3b odbyły się zajęcia promujące pozytywne zastosowania internetu, tolerację i kulturę.
4
11 lutego 2020 r. - Dzień Bezpiecznego Internetu
11.02.2020Przystąpiliśmy do akcji objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej: "Dzień Bezpiecznego Internetu. Działajmy Razem!" Akcja ma na celu przede wszystkim "inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa on-line oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu".
"Płonąca Dłoń" - czyli pierwsze zajęcia z cyklu "Naukowy Kwadracik"
10.02.202010.02.2020 r. odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu "Naukowy Kwadracik". Są to doświadczenia wprowadzające najmłodszych w świat fizyki, chemii i matematyki, przeznaczone dla dzieci z przedszkola oraz uczniów klas I - III. Pierwsze spotkanie oparte było na eksperymentach z ogniem. Uczestnicy mieli do czynienia z "płonącą ręką" i "ognistym deszczem". Dzieci, biorąc udział w eksperymencie, wykazały się ogromną odwagą. Zajęcia miały również na celu przypomnienie o obowiązku zachowania ostrożności w kontakcie z ogniem.
23
Serca dla najbliższych sercu...
10.02.2020Serce jest symbolem miłości, a najpiękniejsze prezenty od dzieci, to te, które wykonały one własnoręcznie. Niekoniecznie muszą być wykonane "pod linijkę" i tak są cenną pamiątką przechowywaną przez rodziców lub babcie i dziadków całe lata...
20
"W Magicznym Świecie" dzieci dbają o środowisko - ekologiczna edukacja najmłodszych
10.02.2020Jaki wpływ ma człowiek na środowisko, dowiedzialy się dzieci w przedszkolu. Panie: Teresa Pułtorak i Agnieszka Gliniecka - Kowalewska przygotowały i przeprowadziły zajęcia na temat konieczności i sposobu segregacji odpadów. Dzieci mają świadomość, że każdy z nas jest producentem śmieci. Większość towarów, które kupują dorośli w sklepach, jest wykonana z plastiku, szkła, papieru, aluminium lub innych metali, czyli tworzyw, które można ponownie wykorzystać. Posegregowane przestają być śmieciami, a stają się wartościowym surowcem do produkcji nowych przedmiotów. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że trzeba segregowac odpady, by ulżyć naszej Ziemi.
7
Baśniowy tydzień w "Magicznym Świecie" - czyli blok zajęć czytelniczo - plastyczno - techniczno - językowych w przedszkolu
09.02.2020Żyjemy w czasach telewizji, internetu, gier komputerowych i smartfonów. Kupujemy dzieciom drogie elektroniczne i coraz atrakcyjniejsze zabawki. Już małe dzieci potrafią spędzić kilka godzin przed telewizorem, oglądając kreskówki. Umieją wykorzystać każdą możliwość, by wziąć do ręki smartfon rodziców i w szybkim tempie znależć bajkę na You Tube. Z jednej strony jesteśmy zachwyceni umiejętnościami i sprytem dzieci, mamy więcej czasu dla siebie, możemy pospać, spokojnie obejrzeć serial...Z drugiej jednak zapominamy, że dzieci do rozwoju nie potrzebują nowinek technicznych, ale drugiego człowieka, który im poczyta, pomaluje, zbuduje coś z klocków, pogra w gry planszowe, opowie basń...
Alternatywą dla telewizji i internetu jest literatura dla dzieci, czyli baśnie, bajki i wierszyki. Jednak by spełniła swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrana: napisana piękną polszczyzną, promująca dobro i dostosowana do wieku dziecka, czyli niewzbudzająca lęków i niepokojów. Właśnie taką literaturą postanowiła dzieci urzec pani Kinga i przygotowała cykl zajęć pod hasłem "Baśniowy tydzień". Dzieci poznawały książki przeznaczone dla nich, słuchały baśni, tworzyły krasnala z figur geometrycznych, lepiły z plasteliny poznane postaci, malowały najciekawsze wydarzenie z wybranej baśni, opowiadały baśnie dla swoich kolegów i koleżanek oraz kolorowały krasnala. Ponieważ dzieci nie mogą byc biernymi odbiorcami tekstów, podsumowaniem zajęć była świetna zabawa w ogromnym kartonowym zamku, zbudowanym przez panią Anię. Edukacja przez zabawę - to kolejny przykład magii "W Magicznym Świecie".
66
"Słodka" - Walentynkowa dyskoteka szkolna - nie w szkole...
06.02.2020Zapraszamy młodzież szkolną na Dyskotekę Walentynkową, która odbędzie się tym razem nie w szkole, lecz w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie - w dniu 13 lutego 2020 r. w godzinach: 15.00 - 19.00. Opiekunami podczas imprezy będą nauczyciele (zgodnie z harmonogramem dyskotek, opracowanym przez Samorząd Uczniowski).
Pomimo zmiany miejsca uczestników zabawy obowiązuje szkolny regulamin dyskotek. W zabawie mają prawo wziąć udział uczniowie klas 4 - 8, posiadający pisemną zgodą rodziców. Młodzieży życzymy udanej imprezy, a opiekunom - spokoju i braku niespodzianek!
I dorośli, i dzieci - segregują w szkole śmieci!
02.02.2020W trosce o środowisko i nasze zdrowie wdrażamy kolejne działania dotyczące właściwej segregacji odpadów na terenie szkoły. W klasach i na korytarzach znajdują się pojemniki oznaczone różnymi kolorami, na tablicach ogłoszeń wywieszone zostały ulotki dotyczące zasad segregowania odpadów. Poza tym tematyka wszystkich pierwszych spotkań z wychowawcami będzie również dotyczyła obowiązku segregacji odpadów. Samorząd Uczniowski przygotował i przeprowadzi kampanię informacyjno - edukacyjną, skierowaną do wszystkich uczniów, pt. "I dorośli, i dzieci - segregują w szkole śmieci!"
Segregacja odpadów kojarzy się często z ciężką, niezręczną i niewygodną sytuacją. Jest to spowodowane dodatkowym zakupem pojemników, worków i przede wszystkim zapamiętaniem, co i gdzie wrzucić? Czego wrzucić nie wolno? Który kolor co oznacza? Może to trochę sprawić nam kłopotów, zanim zapamiętamy zasady. Ale ile przy tym korzyści! Segregowanie odpadów przede wszystkim nauczy nas wszystkich dobrych nawyków i zamiłowania do porządku. Poza tym w najprostszy sposób zadbamy o nasze środowisko i ekologię: uratujemy miliony drzew i zwierząt, spowodujemy zmniejszenie zużycia wody oraz energii i sprawimy, że mniej odpadów trafi na wysypiska.
"Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z Nimi dzielisz... - Kapela Onegdaj zagrała dla dzieci...
02.02.202028 stycznia 2020 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu odbył się XI Bal Charytatywny Kapeli Onegdaj. Tym razem pod hasłem: "Onegdaj Dzieciom" - "Bezpieczna zabawa". Podczas imprezy zebrano 34.614,45 zł. Szwajcarski autorytet, psycholog, Edouard Claparede, mawiał, że "dla dziecka zabawa jest pracą, dobrem, obowiązkiem, ideałem życia (...) to jedyna atmosfera, w której dziecko może psychicznie oddychać, a zatem działać". Bardzo dziękujemy Kapeli Onegdaj za pomoc w stworzeniu tej przyjaznej atmosfery do działania dzieciom i przeznaczenie całego dochodu z imprezy na nowy plac zabaw dla dzieci z przedszkola i Szkoły Podstawowej w Filipowie.
Bardzo dziękujemy Członkom Kapeli Onegdaj, Wójtowi Gminy Filipów, panu Tomaszowi Rogowskiemu, Uczestnikom balu charytatywnego, Radzie Rodziców i wszystkim anonimowym Darczyńcom za ogromne zaangażowanie w życie szkoły, za troskę o bezpieczeństwo naszych dzieci i za zrozumienie, że dzieci są naszym wspólnym dobrem i należy szczególnie o nie dbać, poniewać będą kreować przyszłość naszej małej ojczyzny.
31 stycznia odbyło się w szkole symboliczne przekazanie daru Przewodniczącej i Przedstawicielom Rady Rodziców. Podsumowaniem spotkania stał się pamiątkowy wpis w kronice szkoły.
Dziękujemy!
Dyrekcja SP w Filipowie
3
Saksofon - bohater dnia "W Magicznym Świecie"
29.01.2020XXI wiek to czas zgiełku ludzkich głosów, warkotu silników samochodów, chaosu, hałasu i szybkości. Jazda samochodem przy włączonym radiu, nie zawsze z muzyka relaksacyjną, wręcz przeciwnie, z głośną, czasami agresywną, ponieważ pośpiechowi towarzyszy tzw. "mocne uderzenie". Istnieje więc realne zagrożenie utraty wrażliwości na muzykę, na jej piękno, wyciszenie, jakie powoduje w natłoku zajęć, przeżyć i emocji.
Podstawowym zadaniem edukacji muzycznej w przedszkolu jest dostarczenie dzieciom radości spowodowanej bezpośrednim kontaktem z muzyką. Brak tego kontaktu może spowodować, że dziecko będzie jedynie uczyło się o muzyce, a nie muzyki.
By zadbać o muzyczną wrażliwośc dzieci w przedszkolu, panie: Anna Skowina i Joanna Trusiewicz rozpoczęły cykl zajęć pt. "Spotkania z muzyką w Magicznym Świecie". Bohaterem pierwszych zajęć był saksofon. Dzieci poznały wygląd instrumentu, jego budowę, barwę dźwięku, a na zakończenie spotkania stworzyły wspólną orkiestrę.
3
"W Magicznym Świecie" - magiczna zima...
29.01.2020Styczeń przeważnie kojarzy się ze śniegiem, mrozem i lodem. Dziś przedszkolaczki musiały polegać na wspomnieniach i wyobraźni, ponieważ malowały zimę, pomimo braku za oknem jej podstawowych atrybutów. Poradziły sobie świetnie, a ile było przy tym zabawy...
4
Czuwaj! - spotkanie integracyjne uczniów, zuchów i harcerzy oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie
20.01.202020 stycznia - pierwszy dzień ferii, a w szkole gwar od rana. Już o godzinie 7.30 pojawiły się dzieci w świetlicy szkolnej i w przedszkolu "W Magicznym Świecie". O godzinie 10.00 do szkoły przybyli starsi uczniowie oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie. Powodem było spotkanie z zuchami i harcerzami, których gościliśmy od 17 stycznia. Suwalscy harcerze poznali Filipów, naszą szkołę, okolicę i uczniów. Wspólnie z dziećmi, młodzieżą i uczestnikami Warsztatu rozegrali mecze: tenisa stołowego i piłki nożnej. Spotkanie zakończono wspólnym śpiewem, grami integracyjnymi, tańcem i dyskusją. Jak widać dobrej zabawie nie przeszkodził brak śniegu i mrozu. Pomimo niezimowej aury ferie zimowe uważamy za rozpoczęte!
26
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie