• Drogi Rodzicu i Uczniu.

        Nie możemy spotykać się i wykonywać ćwiczeń w szkolnym gabinecie logopedycznym, dlatego  zachęcam do codziennej, 15 minutowej lekcji, która wzbudzi zainteresowanie dziecka, najlepiej gdy będzie miała formę zabawy. Do tej pory wykonywaliśmy wspólnie wiele ćwiczeń, niektóre z nich należy kilkakrotnie powtórzyć, aby odczuć efekt. Proszę, bądźcie cierpliwi i nie zniechęcajcie się, gdy coś nie wychodzi. Drodzy Rodzice, wspólna zabawa i praca  przyczynią się do sukcesu Waszego dziecka. Kierujcie wobec dziecka tylko pozytywne komunikaty.

        1. Ćwiczenia oddechowe- poprawiają wydolność oddechową, sprzyjają wydłużaniu fazy wydechowej, co powoduje poprawę jakości wymowy. Wykorzystujemy do tych ćwiczeń różne środki, np. piórka, watę, piłeczki, wodę, chrupki, ryż preparowany, wiatraczki itp.

        Linki do ciekawych propozycji ćwiczeń oddechowych:

        http://zabawkilundi.pl/blog/cwiczenia-oddechowe-dla-dzieci/

        https://www.nebule.pl/logopedia-w-domu/

        https://cloud2x.edupage.org/cloud?z%3A88pwW2Ls3VExKxDRB1iSGouZamjSeg4w2bJFuIP3eTg%2FXCa5ANqTgmWOk2wSdBbJ – materiał zawiera 2 karty. Na pierwszej znajduje się plansza z arbuzem, na drugiej szablony pestek do wycięcia. Zadaniem dziecka jest przenieść pestki na planszę z arbuzem za pomocą słomki ( zasysając papierowe pestki). Inna wersja: 2 kartki – 2 stawy rybne, jeden ze zmąconą wodą, drugi - czystą. Dziecko za pomocą słomki przenosi rybki do czystego, można stopniowo wydłużać odległość między stawami.

        2. Ćwiczenia słuchowe – stanowią bardzo ważną grupę ćwiczeń logopedycznych, ponieważ opóźnienia czy zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się na skutek opóźnień rozwoju słuchu fonematycznego. Stymulując funkcje słuchowe przyczyniamy się do poprawy rozwoju mowy dziecka.

        Przykłady: Jaką głoskę słyszysz na początku/ końcu/ w środku wyrazu?: np. (imiona) Jola, Justyna, Jurek; (zwierzęta) kotek, kura, królik; (miasta): Olecko, Olsztyn, Ostrów; itp.;

        Ile słów usłyszysz?  Nadeszła wiosna.(2) Kotek wrócił do domu.(4) Ula czyta ciekawa książkę.(4)

        Dzielenie na sylaby imion, rzeczy, zwierząt, itp. (wyklaskiwanie sylab);

        Jakie to słowo”?  Rodzic i dziecko naprzemiennie wymieniają głoski w łatwych wyrazach: np.:  O-l-a, U-l-a,  k-o-t-e-k, l-o-d-y, itd.;

        Co słychać za oknem? – dziecko nasłuchuje odgłosy dochodzące z sąsiedztwa: pojazdy, ptaki, dzieci, telewizor;(przykładowelinki):https://www.google.com/search?ei=BfWJXuzCDtOp1fAP6NaasAY&q=d%C5%BAwi%C4%99ki+z+otoczenia&oq=d%C5%BAwi%C4%99ki+z+otoczenia&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzICCAAyAggAMgYIABAWEB4

        Co słyszę w domu? – nasłuchuje i wymienia co słyszy, np. tykanie zegara, szum wody;

        Co to za odgłos? – kompletuję kilka przedmiotów, np. papier, kluczyki, łyżeczka, szklanka, bluza z suwakiem, itp. Dziecko stoi w odległości ok. 3 metrów odwrócone tyłem ( nie może widzieć ) i nazywa usłyszane dźwięki, rwanie papieru, potrząsanie kluczami, uderzenia łyżeczką w szklankę, suwak.

        Ćwiczenia logopedyczne warto uatrakcyjniać  poprzez korzystanie z podanych niżej linków. Można znaleźć tu wiele ciekawych pomysłów na nudę.

         https://www.logopestka.pl/zabia-gimnastyka-buzi-i-jezyka-gra-online/

        http://www.superbelfrzy.edu.pl/tag/gry-logopedyczne/

        https://domologo.pl/

        http://pisupisu.pl/

        3. Ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych:

         

        ZABAWY I ĆWICZENIA WARG I POLICZKÓW

        Minki - naśladowanie min:

        • wesołej - płaskie wargi, rozciągnięte od ucha do ucha, uśmiech szeroki,

        • smutnej - podkówka z warg, obrażonej - wargi nadęte,

         • zdenerwowanej - wargi wąskie.

        Całuski - przesyłanie całusków, wargi wysunięte do przodu, cmokanie.

        Rybka - wysuwanie warg do przodu i rozszerzanie na końcu jak u ryb.

        Zły pies - naśladowanie złego psa, unoszenie górnej wargi, wyszczerzanie zębów, warczenie psa. Gorąca zupa - dmuchanie na złożone w kształcie talerza ręce.

        Echo - dobitne wymawianie za rodzicem samogłosek a, o, e, u, y, i Kotki - dziecko robi pyszczek (wargi do przodu) i przesuwa nim w prawą i w lewą stronę.

        Kotek ma wąsy i nimi porusza (między wargami dziecko trzyma słomkę).

         Kot ziewa, oblizuje się itp.

        Masaż warg - nagryzanie zębami wargi dolnej, potem górnej.

        Baloniki - nabranie powietrza i zatrzymanie go w wydętych policzkach, przesuwanie powietrza z jednego policzka do drugiego, balon pękł - dziecko palcami uderza w policzki.

        Zajęczy pyszczek - wciąganie policzków do jamy ustnej.

        Motorek - parskanie wargami, naśladowanie odgłosu motoru, traktora.

         Wyraźne wymawianie samogłosek w parach: e-o -naśladowanie karetki pogotowia, i-u - naśladowanie policji, e-u -naśladowanie straży pożarnej.

         

        ZABAWY I ĆWICZENIA JĘZYKA

         

        Kotki - kotek pije mleko (szybkie ruchy języka w przód i w tył, kotek oblizuje się (czubek języka okrąża szeroko otwarte wargi).

        Zmęczony piesek - dzieci naśladują pieska, który głośno oddycha i język ma mocno wysunięty na brodę.

        Sięgnij jak najdalej - kierowanie języka do nosa, do brody, w prawą i w lewą stronę.

        Szczoteczka - język to szczoteczka do zębów, która po kolei czyści zęby górne od strony zewnętrznej i wewnętrznej, a następnie zęby dolne z obu stron. W trakcie zabawy naśladujemy płukanie buzi wodą - powietrze z jednego policzka przechodzi do drugiego itp.

        Język na defiladzie - język maszeruje jak żołnierz: • na raz - czubek języka na dolną wargę, • na dwa - czubek języka do prawego kącika ust, • na trzy - czubek języka na górną wargę, • na cztery - czubek języka do lewego kącika ust.

        Cyrkowiec - język próbuje wykonać różne sztuczki np.: • górkę - czubek języka oparty o dolne zęby, środek się wybrzusza, • rurkę - przez którą można wdychać lub wydychać powietrze, • szpilkę – układanie wąskiego języka, • wahadełko - przesuwanie językiem do kącików ust w stronę prawą i lewą język nie dotyka warg.

         Łyżeczka - unoszenie przodu i boków języka, Łopatka - wysuwanie płaskiego i szerokiego języka, itp. Koniki - czubek języka uderza o podniebienie i opada na dół. Raz konik idzie wolno, to biegnie, parska, śmieje się iha, iha.

        Żabka - dziecko z talerzyka zbiera płatki kukurydziane za pomocą czubka języka, stara się wyciągnąć długi język, jak u żaby.

         Język masażysta - czubek języka masuje delikatnie podniebienie, dziąsła na górze i dole, wargi, policzki od środka, próbuje rysować kreseczki, kółeczka.

         

        ZABAWY I ĆWICZENIA PODNIEBIENIA MIĘKIEGO

         

         Zabawa z wykorzystaniem bajeczki logopedycznej „Chory Tomek": Tomek bardzo źle się czuł i zachorował. Chłopiec był kapryśny, nie chciał jeść, był senny i bardzo kaszlał (naśladowanie ziewania przy nisko opuszczonej szczęce dolnej, kaszel z językiem daleko wysuniętym do przodu). Mamusia wezwała pogotowie (eo, eo, au, au,). Przyjechała pani doktor i zaleciła Tomkowi płukanie gardła, połykanie tabletek, picie syropu (naśladowanie tych czynności) oraz inhalacje (zaciskanie na przemian dziurek nosa i wolne oddychanie). Chłopiec bardzo zmęczony, ziewa i zasypia. Podczas spania chrapie (na wdechu i wydechu).

         Nadmuchiwanie baloników.

        Puszczanie baniek mydlanych.

        Echo - powtarzanie sylab: ka, ko, ke, ku, ky, ki, ką, kę; ak, ok, ek, uk, yk, ik, ąk, ęk; aka, oko, eke, uku, yky, iki; tak samo z głoską „g".

        Głębokie oddychanie ustami przy zaciśniętych nozdrzach.

        Głębokie oddychanie nosem przy zamkniętych ustach.

         

        ZABAWY I ĆWICZENIA SZCZĘKI DOLNEJ

         

         Naśladowanie ziewania.

        Wąchanie kwiatów - duży wdech nosem i wydech ustami z jednoczesnym wymawianiem głoski aaa (jako zachwyt), ooo (jako zdziwienie).

        Chwytanie górnej wargi dolnymi zębami.

        Opuszczanie i unoszenia dolnej szczęki.

        Wymawianie szerokiego a i przechodzenie do wymawiania a połączonego z głoską s (aaas).

        Głęboki wdech nosem i wydech ustami z jednoczesną wymową głoski a, tak samo z wymową głoski o.

        Przedstawione ćwiczenia są propozycją, nie musicie Państwo wykonywać ich wszystkich jednego dnia.

         

        Dziękuję i zapraszam do ćwiczeń

        A. Szulińska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie
      • adomanska@zsfilipow.pl dmikstacka@zsfilipow.pl
      • Dyrektor nr tel. 87 569 60 29 (wew. 11) lub 87 444 06 11 Wicedyrektor nr tel. 87 569 60 29 (wew. 10) lub 87 444 06 10 Sekretariat nr tel. 87 569 60 29 (centrala) Księgowość nr tel. 87 569 60 02 (wew.29)
      • 16-424 Filipów, ul Marii Konopnickiej 6 16-424 Filipów Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych