• Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

      13.07.2021

      Rok szkolny 2020/2021 dobiegł końca. Był to kolejny bardzo trudny rok. Uczniowie, rodzice i nauczyciele zmuszeni byli funkcjonować w zupełnie innych warunkach. Większość uczniów odbywała lekcje zdalnie. Do nauki stacjonarnej uczniowie powrócili zaledwie kilka tygodni przed zakończeniem roku. 4 maja na edukację stacjonarną przeszły dzieci z klas 1-3, natomiast od 17 maja wróciła młodzież z klas 4-8 (najpierw systemem hybrydowym), dopiero od 31 maja wszyscy uczniowie mogli skorzystać z nauczania stacjonarnego. Powrót do szkoły spowodował jednak kolejny stres, przede wszystkim obawę o "nadrabianie materiału" oraz o oceny. To było powodem, że w ostatnim miesiącu skupiliśmy się przede wszystkim na odbudowywaniu relacji. Pomimo powrotu uczniów do szkoły, uroczystość zakończenia roku szkolnego mogła odbyć się tylko w małych grupach i zgodnie z wymogami sanitarnymi. 

     • Komunikat w sprawie pobytu dzieci w przedszkolu podczas dyżuru wakacyjnego

      28.06.2021

      Informujemy, że przedszkole w okresie wakacyjnym jest czynne w godzinach: 6.30 - 16.30. Nie przewidujemy w tym roku szkolnym przerwy wakacyjnej.

      25 czerwca 2021 ostatecznie zakończyło się finansowanie żywienia i pobytu dzieci w przedszkolu "W Magicznym Świecie". Dotyczy to wszystkich grup projektowych. W związku z tym za pobyt wszystkich dzieci w przedszkolu zostaną naliczone opłaty:

      • wyżywienie (śniadanie, II śniadanie, obiad i podwieczorek) - 8.50 zł
      • pobyt: (godziny: 7.30 - 12.30 - bezpłatnie), powyżej tych 5 godzin (czyli w godzinach: 6.30 - 7.30 oraz 12.30 - 16.30) opłata za każdą rozpoczętą godzinę wynosi 1 zł. 

      Bardzo prosimy o zgłaszanie (przynajmniej dzień wcześniej) nieobecności zadeklarowanego na pobyt w danym dniu dziecka w przedszkolu. Nieobecność dziecka można zgłosić do intendenta lub do sekretariatu szkoły. Jest to konieczne z racji zamówionego towaru. W przypadku niezgłoszenia nieobecności dziecka w terminie, opłata za wyżywienie zostanie naliczona.

      Prosimy również o niedokonywanie zmian w otrzymanych od intendenta miesięcznych rachunkach za wyżywienie i pobyt dziecka w przedszkolu. W razie wątpliwości należy skontaktować się z intendentem lub zgłosić problem w sekretariacie szkoły. 

     • Organizacja pracy przedszkola w dniach: 22 - 25 czerwca

      22.06.2021

      Informujemy, że organizacja pracy przedszkola w dniach: 22 - 25 czerwca nie ulegnie zmianie. Pomimo podsumowania pracy, które nastąpi 24 czerwca (w czwartek), grupy przedszkolne pracują bez zmian, w ustalonych godzinach.

      Przedszkole "W Magicznym Świecie" (grupa 10 - godzinna i przedłużenie) skorzysta w tych dniach z dożywiania (bez zmian)

      Zmianie ulegnie jedynie dowożenie dzieci:

      • 22 i 23 czerwca, z racji skrócenia zajęć lekcyjnych w szkole, wszystkie dzieci zostaną odwiezione kursem o godzinie 11.30
      • 24 i 25 czerwca (godziny odjazdów podamy w oddzielnym komunikacie)

       

     • Sukcesy naszych uczniów w "Kangurze"

      21.06.2021

      Gratulujemy naszym Uczennicomi Uczniowi wyróżnień w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur Matematyczny":

      Weronice Czarniewskiej - klasa 3b

      Darii Radzewicz - klasa 4b

      Samborowi Sawickiemu - klasa 5b

      Marii Omiljan - klasa 8a

      Uczniów do konkursu przygotowywały Panie: Anna Kozłowska i Anetta Bachurska. Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym roku szkolnym.

     • Komunikat w sprawie zmiany organizacji pracy szkoły w dniach: 22 - 23 czerwca

      21.06.2021

      Informujemy, że ze względu na upały i brak klimatyzacji w szkole oraz w związku z obowiązkiem zapewnienia uczniom higienicznych warunków nauki i przebywania w szkole, zajęcia we wtorek i środę zostaną skrócone:

      1 lekcja: 8.00 – 8.20

                     8.20 – 8.25

      2 lekcja: 8.25 – 8.45

                      8.45 – 8.55

      3 lekcja: 8.55 – 9.15

                      9.15 – 9.25

      4 lekcja: 9.25 – 9.45

                      9.45 – 9.55

      5 lekcja: 9.55 – 10.15

                     10.15 – 10.35 – przerwa obiadowa

      6 lekcja: 10.35 – 10.55

                     10.55 – 11.00

      7 lekcja: 11.00 – 11.20

      Autobusy gminne odwiozą uczniów o godzinie 11.30. Drugiego kursu w tych dniach nie będzie.

     • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2020/2021

      20.06.2021

      Z racji nieodwołania zakazu organizowania zgromadzeń - uroczystość zakończenia roku szkolnego, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, będzie przebiegała zgodnie z zasadami sanitarnymi. Aby uniknąć dużego zagęszczenia i zachować dystans społeczny, przebiegnie w ciągu 2 dni:

      • 24 czerwca (czwartek) o godzinie 8.00 - podsumowanie roku szkolnego w punkcie przedszkolnym i "W Magicznym Świecie" oraz zakończenie roku szkolnego w grupach przedszkolnych: 0A, 0B, 0C                   i klasach: 1 - 3
      • 25 czerwca (piątek) porządek dnia:
      • godzina 8.00 - 9.00 - zakończenie roku szkolnego w klasach: 4 - 7 (w salach lekcyjnych lub miejscach ustalonych z wychowawcą)
      • godzina 9.15 - uroczysta Msza Święta, na którą zapraszamy Absolwentów i wszystkich uczniów, jak również dzieci i rodziców z przedszkola i klas 1-3
      • godzina 10.00 - zakończenie roku szkolnego w klasach ósmych - przekazanie pocztu sztandarowego, pożegnanie koleżanek z powodu odejścia z  pracy  oraz pożegnanie Absolwentów (w małej sali gimnastycznej)

      Pozostałe informacje:

      • Dzień 24 czerwca jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w klasach 1 - 8
      • Harmonogram kursowania autobusów gminnych w dniach 24 - 25 czerwca podamy później.
      • W dniach: 24 i 25 czerwca przewidujemy żywienie tylko dla przedszkola "W Magicznym Świecie".

      Bardzo prosimy rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola o jak najszybszy zwrot deklaracji dotyczących dyżuru wakacyjnego.

     • "Moje Kosmiczne Wakacje" - konkurs Polskiej Agencji Kosmicznej

      20.06.2021

      Już po raz drugi POLSA zaprasza uczniów szkoły podstawowej -  do aktywnego spędzenia letnich miesięcy. Rusza druga edycja konkursu „Moje kosmiczne wakacje 2021”.

      Do 4 października br. przyjmowane będą zgłoszenia indywidualne oraz 2-4 osobowych zespołów. Najciekawsze efekty dziecięcych poszukiwań i kreatywności zostaną uhonorowane atrakcyjnymi nagrodami. Organizator czeka na prace plastyczne, literackie, audiowizualne, a także łączące te  techniki.

      Temat – powinien nawiązać do przynajmniej jednego z następujących zagadnień:

      1. Wakacyjne obserwacje nieba.
      2. Kosmiczne technologie w naszym codziennym życiu.
      3. (Wszech)świat z książek Stanisława Lema.

      Dodatkowo, w wakacje, inspiracji do stworzenia prac konkursowych, będzie można szukać na profilu POLSA na Facebooku, gdzie prezentowane będą linki do ciekawych materiałów edukacyjnych, do omówienia samodzielnie, wspólnie z rodzicami lub z nauczycielami już po powrocie do nauki.

      REGULAMIN

       

     • Wycieczka grupy 0A do Miodoborza

      15.06.2021

      "9 czerwca grupa 0a pojechała na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa agroturystycznego "Miodoborze". Dzieci poznały zwierzęta gospodarskie a możliwość ich karmienia sprawiła przedszkolakom ogromną frajdę. Główną atrakcją była przejażdżka do lasu, gdzie najmłodsi mogli poznać rośliny i zwierzęta leśne. Ileż było radości! Dodatkowo, każde z dzieci otrzymało łódeczkę z kory, która brała udział w wyścigu na rzece. Wygrała łódka Amelii. Dzień w Miodoborzu zakończył się pysznym poczęstunkiem. Jesteśmy zachwyceni!"

      Kinga Suchocka

     • Zwrot laptopów wypożyczonych do nauczania zdalnego

      11.06.2021

      Szanowni Rodzice!

      W związku z zakończeniem nauki zdalnej i zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego, bardzo prosimy o zwrot sprzętu komputerowego - do 25 czerwca 2021 r. Sprzęt (wyczyszczony z plików, zainstalowanych programów  oraz danych osobowych) można dostarczyć codziennie w godzinach: 7.00 - 15.00 do sekretariatu szkoły. W razie potrzeby prosimy o ustalenie indywidualnego terminu zwrotu sprzętu.

      Sprzęt powinna dostarczyć osoba dorosła, podpisująca umowę użyczenia. Wraz ze sprzętem prosimy o dostarczenie dokumentu (umowy użyczenia) wydanego przez szkołę.

                                                                                                            Dyrekcja szkoły

     • Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

      11.06.2021

      MEiN informuje, że od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

      Ministerstwo opracowało harmonogram szczepień po wakacjach oraz rekomendacje dla rodziców dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia.

      Harmonogram:

      • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
      • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
      • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

      Ministerstwo przekonuje, iż "szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych". 

      Proces szczepienia obejmuje:


     • Dzień Dziecka na świeżym powietrzu w "Magicznym Świecie"

      10.06.2021

      Zabawy na świeżym powietrzu są bardzo korzystne dla dzieci, niezależnie od pory roku i niezależnie od wieku. Szczególnie  ważne stało się w tym roku, po kilkumiesięcznym pobycie dzieci w domu, po obostrzeniach wprowadzonych z powodu pandemii. Dlatego zorganizowaliśmy akcję: "Dzień Dziecka na świeżym powietrzu", do której przystąpiło przedszkole "W Magicznym Świecie", grupy przedszkolne  oraz większość klas: 1 - 8. I pomimo niekorzystnej pogody, uśmiechy dzieci są potwierdzeniem, że najlepsza zabawa nie musi być kosztowna, najważniejsza jest grupa i pobyt na świeżym powietrzu.. 

     • Komunikat biblioteki szkolnej

      31.05.2021

      Biblioteka  szkolna do końca roku szkolnego jest czynna w godzinach:

      Poniedziałek: 7.15 - 8.00;   11.20 - 12.30

      Wtorek: 7.15 - 8.00;    10.35 - 11.50

      Środa: 7.15 - 11.00

      Czwartek: 7.15 - 8.00;   9.30 - 11.30

      Piątek: 7.15 - 8.00;  8.45 - 11.30

      Prosimy wszystkich czytelników o zwrot lektur i książek do 8 czerwca 2021 r.

       

      Harmonogram zwrotu podręczników:

      7 czerwca (poniedziałek) - klasy: 8a, 8b

      9 czerwca (środa) - klasy: 6a, 7a,  7c

      10 czerwca (czwartek) - klasy: 5a, 5b,  6b, 7b

      11 czerwca (piątek) - klasy: 4a, 4b

      14 czerwca (poniedziałek) - klasy: 3a, 3b

      15 czerwca (wtorek) - klasy: 2a, 2b

      16 czerwca (środa) - klasy: 1a, 1b

       

     • Życzenia MEiN dla Ósmoklasistów

      28.05.2021

      Drodzy Ósmoklasiści,

      przed Wami jedno z najważniejszych wydarzeń w dotychczasowej edukacji, do którego wytrwale się przygotowywaliście. 

      Życzę Wam spokoju, wytrwałości i wiary we własne siły. Jestem przekonany, że w pełni wykorzystacie wiedzę oraz umiejętności zdobyte w czasie nauki szkolnej.  

      Trzymam kciuki za jak najlepsze wyniki, które będą przepustką do dalszej edukacji w wymarzonej szkole.  

      Powodzenia na egzaminach!  

      Przemysław Czarnek 

      Minister Edukacji i Nauki 

     • Odjazdy autobusów podczas egzaminu ósmoklasisty

      24.05.2021

      Godziny odjazdów autobusów gminnych  
      w dniach 25-27 maja 2021 r.

      Wszyscy uczniowie zostaną  odwiezieni autobusami gminnymi. Kursy ranne są bez zmian. Godziny odjazdów po egzaminie:

      Trasa: P. Szoszorek:  Mieruniszki.

      • 25.05.2021 r.: Godzina : 1230
      • 26.05.2021 r.: Godzina : 1200
      • 27.05.2021 r. : Godzina : 1145

      Trasa- P. Kryścio:  N. Motule, Jemieliste, Tabałówka, Piecki:

      • 25.05.2021 r.: Godzina : 1230
      • 26.05.2021 r.: Godzina : 1200
      • 27.05.2021 r. : Godzina : 1145

      Trasa- P.  Boguszewski : Rospuda, Czostków, Huta:

      • 25.05.2021 r.: Godzina : 1230
      • 26.05.2021 r.: Godzina : 1200
      • 27.05.2021 r. : Godzina : 1145
     • Zbliża się egzamin ósmoklasisty

      23.05.2021

      Kochani Ósmoklasiści!

      Zbliża się termin egzaminu, czyli trzy dni wytężonej pracy polegającej na rozwiązywaniu testów: we wtorek z języka polskiego (120 minut), w środę z matematyki (100 minut) i w czwartek z języka obcego (90 minut). Uczniowie, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie ‎przystąpią do egzaminu w terminie majowym, przystąpią do niego w czerwcu.‎ Na egzamin możecie wziąć tylko czarny długopis, wodę i dodatkowo na matematykę linijkę. Do sali egzaminacyjnej nie wolno wnosić urządzeń telekomunikacyjnych!

      Wyniki egzaminu zadecydują o Waszej dalszej edukacji, lecz poznacie je dopiero 2 lipca, natomiast zaświadczenia otrzymacie 9 lipca. 

      To już drugi egzamin w pandemii, musimy wszyscy wykazać się odpowiedzialnością i nie narazić siebie i innych na zachorowanie, wobec czego zapoznajcie się z organizacją egzaminu w szkole oraz z wytycznymi MEiN, MZ i GIS dotyczącymi organizowania i przeprowadzania egzaminu w szkole:

      Organizacja_egzaminu_osmoklasisty_w_SP_w_Filipowie_w_roku_szkolnym_2020_2021.docx

      Wytyczne_dotyczace_organizowania_oraz_przeprowadzania_egzaminow_osmoklasisty_w_2021r.docx

      Przypominamy również, że na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w zakładce "Egzamin ósmoklasisty" znajdują się materiały do wykorzystania: 

      • Informatory
      • Filmy ilustrujące przebieg wszystkich części egzaminu
      • Materiały ćwiczeniowe 
      • Przykładowe arkusze egzaminacyjne

      Godziny odjazdów autobusów gminnych w każdy dzień egzaminu podamy 24 maja(w poniedziałek).

      Życzymy Wam zdrowia, spokoju i powodzenia! Życzymy też łatwych zadań i wyników spełniających Wasze oczekiwania w realizowaniu dalszych planów życiowych. Pamiętajcie o magicznej roli snu, wyśpijcie się, wstańcie o takiej godzinie, by spokojnie dotrzeć do szkoły, koniecznie zjedzcie śniadanko, ubierzcie się elegancko, ale wygodnie i czekamy na Was!

                                                                                               Dyrekcja, Wychowawcy, Pani Pedagog i Nauczyciele

     • 18 maja - Święto Szkoły

      23.05.2021

      18 maja, w dzień urodzin Patrona, obchodzimy Święto Szkoły. Uczennice klasy 3a: Julia Kosińska, Gabriela Rogowska, Weronika Czarniewska, Julita Grażul i Lidia Fałtynowicz, pod opieką p. A. Syperek, w formie teatrzyku Kamishibai, przedstawiły najmłodszym dzieciom spektakl: "Jan Paweł II jakiego nie znacie".

      Starsi uczniowie, dzięki przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego, przypomnieli biografię, polskie i zagraniczne podróże oraz  twórczość Patrona. Esencją dnia było wspólne odśpiewanie "Barki". 

     • "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci"

      23.05.2021

      Drodzy Uczniowie i Rodzice!

      Nasza szkoła przystąpiła do projektu: "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodorawanie odpadami.

      W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na zakup sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci.

      Zapraszamy do akcji instytucje, "im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!"

      ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

      NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK!

      Miejsce zbiórki sprzętu: Szkoła Podstawowa w Filipowie (po wcześniejszym zgłoszeniu w sekretariacie - tel. 875696029)

      Elektrośmieci zbieramy do 11 czerwca - do godziny 9.00.

       

       

     • Komunikat w sprawie nauki hybrydowej klas 4-8

      12.05.2021

      Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki od 17 maja do 28 maja uczniowie klas 4 - 8 będą mieć zajęcia systemem hybrydowym (50 % uczniów tych klas będzie uczyło się stacjonarnie, 50% - zdalnie), w taki sposób, by zajęcia były realizowane "równomiernie i naprzemiennie"

           Harmonogram zajęć stacjonarnych

      17 - 21 maja 2021 r.

      17 - 19 maja 2021 r. (poniedziałek, wtorek, środa) - klasy: 4a,4b,5a,5b,8a,8b

      20 - 21 maja 2021 r. (czwartek, piątek) - klasy: 6a,6b,8a,8b

      24 - 28 maja 2021 r.

      24 maja (poniedziałek) - klasy: 7a,7b,7c,8a,8b

      25 maja - 27 maja 2021 (wtorek, środa, czwartek) EGZAMIN ÓSMOKLASISTY (dni wolne od zajęć dla klas 1-7)

      28 maja 2021 r. (piątek) - klasy: 6a,6b,7a,7b,7c

       

      Uczniowie klas 1 - 3 kontynuują naukę stacjonarnie.

      Przypominamy o zachowaniu zasad sanitarnych (zakrywaniu maseczką ust i nosa w drodze do szkoły i w przestrzeniach wspólnych, dystansie społecznym, częstym myciu i dezynfekcji rąk, niepożyczaniu książek i przyborów szkolnych.

      Osoby, korzystające ze stołówki szkolnej, proszone są o jak najszybsze zgłoszenie dziecka do intendenta.

       

       

       

       

     • "Choć jeden dzień Pszczołą być..." - konkurs plastyczny dla uczniów klas: 0 - 8

      05.05.2021

      Samorząd Województwa Podlaskiego zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym: "Choć jeden dzień Pszczołą być..."

      Cele konkursu:

      1. Rozpowszechnianie wśród uczniów wiedzy na temat roli pszczoły w środowisku naturalnym.
      2. Zwrócenie uwagi młodego pokolenia na zagrożenia wynikające z małej ilości pasiek oraz uprzemysłowienia rolnictwa.
      3. Zaprezentowanie sposobów ochrony przyrody będącej źródłem życia i pracy pszczoły.
      4. Inspiracja dzieci do poszerzenia wiedzy w zakresie działań, które wpływają na spadek liczebności zapylaczy, w szczególności pszczół.
      5. Mobilizacja dzieci do działań twórczych i rozwijania talentów plastycznych.

       

      Zasady uczestnictwa

      1. Uczestnikami Konkursu mogą być tylko uczniowie szkół podstawowych działających na obszarze gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z terenu województwa podlaskiego.
      2. Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie pracy plastycznej w formacie A4 w układzie poziomym przedstawiającej jedno z następujących zagadnień:

      a) rola pszczoły w przyrodzie;

      b) zagrożeniach dla pszczół wynikające z małej ilości pasiek oraz uprzemysłowienia rolnictwa;

      c) sposoby ochrony naturalnego środowiska pszczół;

      c) możliwe do podjęcia działania, które wpływają na zachowanie liczebności pszczół.3. 

          3. Praca może być wykonana w dowolnej technice malarskiej rysunkowej lub graficznej (nie będą oceniane prace wyklejane ziarnami, kulkami z bibuły, prace przestrzenne itp.).

            4. Pracę konkursową należy na odwrocie podpisać tytułem oraz klasą, imieniem i nazwiskiem jej autora.

            5. Do konkursu uczestnik może zgłosić tylko jedną pracę.

            6. Do wysyłanej pracy należy dołączyć wypełniony prawidłowo i podpisany formularz zgłoszeniowy (załącznik do regulaminu). Organizator prosi o nie przyklejanie formularza zgłoszeniowego do pracy plastycznej.

            7. Formularz zgłoszeniowy zawierający także zgodę na przetwarzanie danych uczestnika Konkursu powinien być podpisany przez rodzica (opiekuna ustawowego) lub opiekuna prawnego dziecka.

           8. Prace wraz z wypełnionym i podpisanym formularzem należy złożyć lub przesłać w terminie

             do 31 maja 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres Organizatora Konkursu:

      Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

      Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich

      ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1

      15-888 Białystok

       

      Organizacja i zasady Konkursu

      1. Nadesłane prace będą ocenianie przez Komisję Konkursową składającą się z min. 4 osób.
      2. Nadesłane prace będą oceniane w dwóch grupach wiekowych:
      • 0-4 klasa;
      • 5-8 klasa;
      1. Organizator Konkursu po ocenie prac nadesłanych w oznaczonym terminie przez Komisję Konkursową, ufunduje nagrody dla laureatów Konkursu I, II i III miejsca oraz wyróżnień w każdej z  kategorii.
      2. Organizator z prac laureatów planuje wydanie kalendarza na 2022 r.
      3. Opiekunowie laureatów zostaną poinformowani o wygranej listownie bądź telefonicznie.

       

      Kryteria oceny

      1. Przy ocenie prac konkursowych Komisja Konkursowa weźmie pod uwagę w szczególności:
      1. Oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu przesłania konkursu- 0 pkt. – 5 pkt.
      2. Zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie 0 pkt. – 5 pkt.
      3. Walory estetyczne pracy 0 pkt. – 5 pkt.
      1. Każdy z członków Komisji Konkursowej może przyznać maksymalnie 15 pkt. dla każdej z prac konkursowych.
     • Święto Pracy, Dzień Flagi, Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja - maj miesiącem ważnych świąt

      02.05.2021

      "...Zebrały się nocą flagi.

      Flaga fladze dodaje odwagi:

      - No, no, nie bądź taka zmartwiona.

      Nie pomogą i moce piekła,

      Jam ciebie, tyś mnie urzekła (...)

      I nigdy nie będziesz biała,

      I nigdy nie będziesz czerwona,

      zostaniesz biało - czerwona, 

      jak wielka zorza szalona..."

                                 K. Ildefons Gałczyński

      Pierwsze trzy dni maja - to ważne dla Polaków święta państwowe, obchodzone zazwyczaj bardzo uroczyście. W tym roku szkolnym, już po raz drugi, obchody były o wiele skromniejsze i  z zachowaniem dystansu społecznego. Jednak wspólne odśpiewanie hymnu i przypomnienie historii wydarzeń majowych - to dobra lekcja patriotyzmu:  

      • 1 maja to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy, w Polsce od 1950 r. jest świętem państwowym 
      • 2 maja, to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest też Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.
      • 3 maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie, Konstytucji 3 maja.

       

     • Nauka hybrydowa w klasach 1-3

      26.04.2021

      W związku z Komunikatem  MEiN i na podstawie Wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas 1-3 szkół podstawowych (aktualizacja 26.04.2021) nauka w klasach 1-3 odbywa się systemem hybrydowym.

      Harmonogram:

      26.04.2021 - 30.04.2021 stacjonarnie uczą się klasy: 1a, 1b, 2a, natomiast do nauki zdalnej powracają klasy: 2b, 3a, 3b

      W przypadku przedłużenia nauki hybrydowej:

      4.05.2021 - 7.05.2021 stacjonarnie będą uczyły się klasy: 2b, 3a, 3b, natomiast do nauczania zdalnego powrócą: 1a, 1b, 2a

      Podczas nauczania stacjonarnego dzieci mogą korzystać ze stołówki szkolnej, będą objęte opieką świetlicową.

     • 26 kwietnia - powrót uczniów klas 1 - 3 do nauczania stacjonarnego

      23.04.2021

      Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID - 19 - uczniowie klas I - III szkoły podstawowej od 26 kwietnia 2021 r. wracają do nauki stacjonarnej.

      Organizacja zajęć w szkole będzie przebiegać według wytycznych MEiN, MZ i GIS dla klas I - III szkół podstawowych oraz zgodnie z zaktualizowanym Regulaminem Funkcjonowania Szkoły Podstawowej w Filipowie.

      • Plan lekcji nie ulegnie zmianie - zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze zostaną wznowione od 26 kwietnia 2021 r.
      • Dzieci zostaną objęte opieką świetlicową (godziny pracy świetlicy szkolnej: 6.45 - 15.30)
      • Dowóz uczniów będzie odbywał sie na tych samych zasadach - trasy i godziny odjazdów nie zostały zmienione -  (nie będzie kursu o godzinie 14.40). Dzieci dowożone autobusami PKS również będą jeździły bez zmian.
      • Od 26 kwietnia 2021 r. uczniowie będą mogli korzystać w szkole z żywienia.  W związku z działaniem stołówki szkolnej w reżimie sanitarnym bardzo prosimy o jak najszybsze zgłoszenie dziecka na obiady. 

      Pozostałe informacje zostaną przekazane uczniom przez wychowawczynie.

      Przypominamy, że do szkoły mogą uczęszczać uczniowie bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji. Dzieci należy zaopatrzyć w maseczki ochronne. Rodzice przyprowadzają dzieci do szkoły i przekazują je osobom dyżurującym. Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

      Uczniowie klas IV - VIII kontynuują naukę systemem zdalnym.

       

     • Egzamin ósmoklasisty w 2022 r. - dobra wiadomość dla Siódmoklasistów!

      22.04.2021

      Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek, poinformował, że egzamin ósmoklasisty w 2022 r. będzie miał taką samą formę, jak w tym roku szkolnym, czyli uczniowie tegorocznej siódmej klasy nie będą zdawać egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (fizyki, chemii, biologii, geografii i historii). Najważniejsze ustalenia dotyczące formuły egzaminu w 2022 r:

      • uczniowie przystąpią do egzaminu tylko z 3 przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (deklarują sami wybór języka)
      • zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r.
      • w przypadku egzaminu z języka polskiego uczniowie będą pisać wypracowanie spośród dwóch: rozprawkę lub opowiadanie
      • w przypadku egzaminu z matematyki w arkuszu nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie
      • jeśli chodzi o egzamin z języka obcego nowożytnego - oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2 (w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego)

       

     • "Ukwiećmy naszą małą Planetę - szkołę!" - zapraszamy wszystkie klasy do udziału w akcji z okazji Dnia Ziemi

      20.04.2021

      Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi zapraszamy wszystkie klasy do akcji: "Ukwiećmy naszą małą Planetę - szkołę". Przedszkolaczki już rozpoczęły akcję i 22 kwietnia wszystkie grupy będą sadziły kwiaty. Uczniom klas 1 - 8 proponujemy dowolność. Możecie przynieść kwiat od siebie, możecie stworzyć kwietną kompozycję od grupy, klasy...  Ważne, żebyście posadzili kwiat własnoręcznie z przeznaczeniem na upiększenie szkoły, w zasadzie Waszego miejsca relaksu (przy małej sali gimnastycznej).

      Kochani Uczniowie! Wszystkie kwiaty będą służyły dla Was, dla poprawienia nastroju, samopoczucia, dodaniu sił, a czasami dla stworzenia klimatu do rozmowy. Podpiszcie swoją doniczkę, ponieważ to Wy będziecie opiekować się swoją "małą Planetą" w szkole. 

      Najaktywniejszym klasom przygotowaliśmy nagrody. Na kwiaty i Wasze kompozycje czekamy do 30 kwietnia. Życzymy wielu ciekawych pomysłów i ciekawych aranżacji.
                                                                                                 

                                                                                                       Anna Domańska

     • 22 kwietnia - Dzień Ziemi - zapraszamy do udziału w konkursach!

      20.04.2021

      Dzień Ziemi to ważne święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. W obchody tego Dnia zaangażowanych jest między innymi wiele światowych organizacji czy stowarzyszeń ekologicznych.

      „Przywróć naszą Ziemię” – tak brzmi tegoroczne hasło Dnia Ziemi. Niestety, ze względu na panującą pandemię, akcje promujące ten dzień zostały przeniesione do wirtualnego świata. Dlatego też, aby przypomnieć Wam jak ważna jest nasza planeta, przygotowałam Wam, krótką prezentację :

      Wiem, że dbacie o środowisko, a jednocześnie o swoje zdrowie, wykorzystując np. bidony zamiast plastikowych butelek. Wszystkie działania, ratujące Ziemię, dokumentujcie, róbcie zdjęcia i przesyłajcie na adres pkwiatkowska@zsfilipów.pl Na Wasze prace czekam do 25.04.2021 r. 

                                                                                                        Paulina Kwiatkowska

     • Gratulujemy kolejnych sukcesów naszym uczniom!

      18.04.2021

      Nasi tegoroczni Absolwenci znowu udowodnili posiadanie wiedzy i umiejętności. Tym razem matematyczno - informatycznych. Uczniowie klasy ósmej: Maria Omiljan i Franciszek Janus wzięli udział w II edycji ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno - Informatycznego: InstaLogin dla klas: IV - VIII i osiągnęli sukces:

      Maria Omiljan- uzyskała tytuł laureata II stopnia i osiągnęła najwyższy wynik w województwie podlaskim.

      Franciszek Janus - otrzymał tytuł finalisty i był o krok od otrzymania tytułu laureata III stopnia.

      Natomiast pani Anetta Bachurska otrzymała od organizatorów podziękowanie za "zmotywowanie i wsparcie uczniów".

      Konkurs miał 3 etapy, w pierwszym etapie zarejestrowało się 3433 uczestników z całej Polski, do etapu drugiego przeszło 1413 uczestników, natomiast  w etapie finałowym  wzięły udział 722 osoby.

      W kategorii klas ósmych komisja konkursowa wyłoniła z całej Polski:

      • 11 laureatów I stopnia
      • 21 laureatów II stopnia
      • 27 laureatów III stopnia
      • 56 finalistów

      Gratulujemy!

     • "Popisz się talentem!" - piąta edycja konkursu literackiego Nowej Ery

      08.04.2021

      Zapraszamy uczniów do udziału w piątej edycji konkursu literackiego: "Popisz się talentem", organizowanego przez Nową Erę. Rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, mistrza literatury science fiction, dlatego tematem głównym konkursu jest literatura fantastyczno - naukowa. Zadaniem uczestników jest napisanie opowiadania na temat zawarty w zadaniu konkursowym. Praca konkursowa powinna zawierać tytuł i liczyć nie więcej niż 2800 znaków -  bez spacji (około 500 słów).

      Komisja Konkursowa oceni prawidłowo nadesłane prace konkursowe według następujących łącznych kryteriów: a) oryginalność pracy konkursowej, w tym w szczególności niepowielanie znanych motywów, rozwiązań i schematów,

      b) kreatywność uczestnika w zakresie konstruowania opowieści i fabuły,

      c) styl i swoboda wypowiedzi,

      d) spójność pracy konkursowej, a także sposób powiązania pracy konkursowej z opowieścią Organizatora,

      e) wprowadzanie elementów humorystycznych lub zastosowanie oryginalnych i nietuzinkowych rozwiązań literackich.

      Nagrodą w konkursie jest literacki debiut. Jury będzie rozpatryw prace w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy I–IV i klasy V–VIII. W każdej z tych kategorii wyłoni 15 opowiadań (czyli łącznie 30).

      Nagrodą jest literacki debiut!

      Już jesienią 2021 trzydziestu laureatów otrzyma do rąk własnych pokonkursową książkę ze swoimi tekstami. A także pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces. A wszystkich – i laureatów, i czytelników – na pewno ucieszy fakt, że cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do wybranej fundacji działającej na rzecz potrzebujących dzieci. 

      Zadanie konkursowe:

      „Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir oraz Gigalena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe, genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań! Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter! 

      Kalendarium konkursu:

      • 2IV ostatni dzień na wysyłanie prac
      • 2IV  11 V  czytanie prac przez jury
      • 2V obrady jury i wyłonienie zwycięzców; weryfikacja zwycięskich prac w programie antyplagiatowym
      • 25 V  ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej Nowej Ery
      • 31 V –1VI  kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu, wysyłka dyplomów
      • XI premiera książki z opowiadaniami laureatów

      Do pobrania:

      Regulamin_Popisz_sie_talentem_2021.pdf

      Zgoda_opiekuna.pdf

      Plakat.pdf

       

     • Kwiecień - Miesiącem Zdrowia

      07.04.2021

       ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym" 

                                                                                                    Arthur Schopenhauer

      Z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia -składamy wszystkim Pracownikom Służby Zdrowia - podziękowania i najserdeczniejsze życzenia w "Budowaniu sprawiedliwszego i zdrowszego świata"

     • 5 marca - Dzień Dentysty

      29.03.2021

      5 marca obchodziliśmy Dzień Dentysty w grupie 0a. Stworzyło to okazję do przypomnienia podstawowowych zasad higieny jamy ustnej. Dodatkowo, dzieci dowiedziały się o dużym znaczeniu regularnych wizyt u dentysty. Ponadto, przedszkolaki utrwaliły wiedzę na temat codziennego dbania o jamę ustną. Dzieci rozumieją jak ważne jest częste mycie zębów oraz zdrowe odżywianie. Stworzyły ciekawe prace plastyczne, w których pokazały co należy jeść aby być zdrowym oraz które produkty spożywcze nam szkodzą. Cały dzień upłynął na zabawach, piosenkach i bajkach związanych z Dniem Dentysty.

                                                                                     Kinga Suchocka

     • Komunikat w sprawie zamknięcia przedszkola

      26.03.2021

      W związku ze wzrostem zakażeń i ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców -  od 27 marca 2021 r. do    9 kwietnia 2021 r. zostaje zamknięte przedszkole. Na wniosek rodziców (pracowników medycznych i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej) dzieciom wyjątkowo zostanie zapewniona opieka na terenie przedszkola.

      Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

     • "Witaj, Wiosno! Żegnaj smutku..."

      24.03.2021

      "Dmuchnął ciepły wiatr od łąki,

      Już na gruszy pierwsze pąki!

      Na jabłonce skrzeczy kawka:

      - Tam, pod płotem, wzeszła trawka (...)

      Wszędzie szczebiot, szum wesoły!

      W ulu się zbudziły pszczoły...

      Jaki ruch i gwar w ogródku!

      Witaj Wiosno! Żegnaj smutku..."

                                               20 marca, w przeddzień przyjścia wiosny i w ostatnim dniu nauki stacjonarnej, klasy pierwsze zaprezentowały swoim młodszym koleżankom i kolegom przedstawienie pt. "Wiosna tuż tuż..." Dzieci, jak prawdziwi aktorzy, zagrały swoje role brawurowo, zaskoczyły widzów pięknymi kostiumami i ciekawą scenografią. Nad całością czuwały wychowawczynie: Pani Henryka Cichocka i Pani Halina Kibitlewska. 

     • Z Filipowa do Turcji - gratulujemy Weronice!

      21.03.2021

      Weronika tegoroczny rok szkolny zaczęła od dwukrotnego zwycięstwa w turniejach Suwalskiej Szachowej Ligi Szkolnej dzieci do lat dziewięciu. Zajęła też 1 miejsce w podsumowaniu zeszłorocznych rozgrywek ligi szachowej organizowanej w  Szkole Podstawowej nr 11 w Suwałkach (zdobyła największą liczbę punktów z łącznie 8 międzyszkolnych turniejów w kategorii dziewcząt do lat dziewięciu). Następnie w Wasilkowie wywalczyła wicemistrzostwo Województwa Podlaskiego dziewcząt do lat 8 w szachach, a potem w Poroninie 9 miejsce w Mistrzostwach Polski Dziewcząt do lat 8. Zachęcona sukcesami postanowiła spróbować swoich sił w pojedynkach ze starszymi koleżankami i pojechała do Jastrzębiej Góry na Półfinały Mistrzostw Polski Dziewcząt do lat 10. Udało się jej zakwalifikować na 8 miejscu. Miesiąc później zagrała w finale Mistrzostw Polski Młodzików 2021 w grupie dziewcząt do lat 10. Wywalczyła awans do przyszłorocznych Mistrzostw Polski Młodzików (była piąta wśród dziewcząt urodzonych w 2012r.) oraz zdobyła awans do tegorocznych Mistrzostw Europy Młodzików do lat 10 w Turcji.

     • Powrót klas I - III do nauki zdalnej

      18.03.2021

      Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności w kraju, od 22 marca do 11 kwietnia uczniowie klas I - III wracają do nauki zdalnej. Na wniosek rodziców, dla dzieci, których rodzice pracują w podmiotach leczniczych lub wykonują zadania publiczne w związku ze zwalczaniem COVID-19, zostanie zorganizowana w szkole opieka świetlicowa oraz zajęcia zdalne na terenie szkoły.

      Oddziały przedszkolne i grupy "W Magicznym Świecie" będą pracowały bez zmian, z zachowaniem rygoru sanitarnego.

     • „Razem na święta” z Oliwką – zapraszamy do udziału w kolejnym świątecznym kiermaszu charytatywnym

      18.03.2021

       „Jest takie miejsce,

      dobrze schowane przed deszczem,

      wichrem i huraganem…

      Można tam trafić bez wielu trudów,

      nie trzeba wcale wspaniałych cudów.

      Nie jest to dom, las ani rzeka,

      Jest to  życzliwe serce człowieka…”

       

      Zbliżają się Święta Wielkanocne. W tym roku skromniejsze, ponieważ ograniczone pandemią, ale na pewno nie przeszkodzi to  w kultywowaniu tradycji i obrzędów świątecznych, a przede wszystkim w dekorowaniu mieszkań i stołów, obdarowywaniu najbliższych… To świetna okazja, by robiąc zakupy, okazać „życzliwe serce” i pomóc osobie potrzebującej wsparcia. W związku z tym w dniach od  24 marca do 30 marca 2021 r. w godzinach: 7.30 - 16.00, w naszej szkole, w holu przy nowym wejściu, zostanie zorganizowany charytatywny kiermasz wielkanocny, wpierający Oliwkę. 

      Podczas kiermaszu można będzie kupić pisanki, kartki świąteczne, palmy wielkanocne, zajączki, koszyczki oraz książki, gry edukacyjne, puzzle, klocki, układanki i zabawki - podarowane przez ludzi dobrej woli. Chcemy również zorganizować „słodki stół” – oczywiście z zachowaniem zasad sanitarnych.

      I tu zwracamy się z ogromną prośbą do dzieci, młodzieży, rodziców, przyjaciół szkoły i wszystkich "życzliwych serc". Jeśli ktoś chce pomóc i wesprzeć Oliwkę, bardzo zachęcamy do udziału w akcji. Na prace (pisanki, stroiki, palmy, koszyczki, kartki świąteczne) oraz podarowane książki, zabawki,  gry edukacyjne, puzzle, klocki, jak również słodycze (babeczki, sękacze, mrowiska,  ciasta, mazurki, zajączki…) czekamy do poniedziałku (22 marca 2021 r.) 

      W przypadku słodyczy, babeczek i ciast (bez kremów) bardzo prosimy o zachowanie rygoru sanitarnego, czyli muszą być one koniecznie zapakowane.

                                                                                               Organizatorzy kiermaszu:

                                                                                    Rada Rodziców oraz Samorząd Uczniowski

                                                                               

     • Apel do Rodziców

      12.03.2021

      Szanowni Rodzice!

      W ostatnim tygodniu nasiliły się zachorowania i infekcje oraz pojawiły się różne wirusy, zwłaszcza w oddziałach przedszkolnych.

      Obowiązkiem placówki oświatowej jest zapewnienie wszystkim dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki i opieki. Tym bardziej, że panuje pandemia i mamy obowiązek przestrzegać zaleceń GIS, MZ i MEiN.

      Dlatego bardzo prosimy o nieprzyprowadzanie chorych dzieci do przedszkola i szkoły (katar jest też chorobą) i nienarażanie innych dzieci na chorobę.

      Musicie Państwo mieć świadomość, że zaobserwowanie u dziecka symptomów złego samopoczucia będzie wiązało się z powiadomieniem Was o konieczności odebrania dziecka z przedszkola lub szkoły i zgłoszenie się do lekarza.

      Warto mieć na uwadze dobro wszystkich dzieci: własnego dziecka, które jeśli jest przeziębione, nie czuje się w przedszkolu komfortowo oraz innych dzieci, narażonych na zachorowanie.

     • 21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      21.02.2021

      "Chodzi mi o to, aby język giętki

      Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:

      A czasem był jak piorun jasny, prędki,

      A czasem smutny jako pieśń stepowa,

      A czasem jako skarga nimfy miętki,

      A czasem piękny jak aniołów mowa…

      Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.

      Strofa być winna taktem, nie wędzidłem..."

                              Juliusz Słowacki

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego - to święto ustanowione przez Unesco w 1999 r. w celu zwrócenia uwagi na znaczenie mowy ojczystej. To dobra okazja, by w tym dniu oddać się lekturze, poczytać dzieciom, poczytać wspólnie i porozmawiać o pięknie i bogactwie naszego języka.

       

     • Akcja: "Zbieramy nakrętki dla Igorka Kamińskiego z Giżycka"

      17.02.2021

      Igorek Kamiński z Giżycka bardzo potrzebuje naszego wsparcia. Rozpoczęliśmy akcję w szkole  i zbieramy nakrętki, by mu pomóc w rehabilitacji. Dzieci w bardzo szybkim tempie nazbierały ich dużo, ale potrzebujemy jeszcze więcej. Dlatego apelujemy do dzieci i do wszystkich ludzi, którzą chcą pomóc. Nie wyrzucajcie plastikowych nakrętek do kosza! Zbierajcie je i przynieście do szkoły. A my przekażemy je dla taty Igorka, który obiecał osobiście je od nas odbierać. Odkręcenie nakrętki od pustej plastikowej butelki kosztuje niewiele, a odpowiednia ich ilość może zdziałać cuda.

     • Próbny egzamin ósmoklasisty - diagnoza CKE

      17.02.2021

      Informujemy, że próbny egzamin ósmoklasisty, przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, odbędzie się w systemie stacjonarnym (w szkole) - w dniach:

      • język polski: 17 marca br. (środa) - godz. 9.00
      • matematyka: 18 marca br. (czwartek) - godz. 9.00
      • język angielski: 19 marca br. (piątek) - godz. 9.00

      Egzamin zostanie przeprowadzony z zachowaniem wszelkich reguł dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego.

      Przypominamy, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, określonych w Rozporządzeniu MEiN. Zmianie ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać  za rozwiązanie zadań w arkuszu egzaminacyjnym.

     • Doradztwo zawodowe

      17.02.2021

      Uczniowie klas siódmych w ramach zajęć doradztwa zawodowego rozwiązywali testy pozwalające na przybliżenie informacji dotyczących wyboru szkoły i przyszłej pracy. Zajęcia oraz własnoręcznie wykonane plakaty, przedstawiające zainteresowanie zawodem, umożliwiły im podjęcie wstępnej decyzji dotyczącej ich przyszłości. 

                                                                                                                      Renata Pszkowska

     • Międzynarodowy Dzień Pizzy w grupie 0C

      11.02.2021

      Pizza - danie, które kochają dzieci i dorośli. Oficjalnie smakosze wyróżniają 50 rodzajów pizzy, ale ile ich jest naprawdę, nikt nie wie. Większość osób zapytana o to, skąd pochodzi pizza, słusznie wskazałaby Włochy, jednak potrawę te podobno serwowali już starożytni Grecy. To jedno z najpopularniejszych dań początkowo było potrawą biedniejszych warstw społecznych, jednak później zajadali się nim również członkowie rodzin królewskich w wielu zakątkach Europy, w tym podobno sam Zygmunt Stary. O popularności pizzy świadczy to, że potrawa doczekała się swego święta - 9 lutego. 

     • Dzień Bezpiecznego Internetu w grupie 0A

      11.02.2021

      9 lutego obchodziliśmy w grupie 0a Dzień Bezpiecznego Internetu. Dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z sieci oraz zasady korzystania z różnych urządzeń multimedialnych. Przedszkolaki dowiedziały się o szansach, ale również zagrożeniach płynących z użytkowania Internetu. Ponadto, dzieci wspólnie wykonały plakat obrazujacy temat zajęć. Cały dzień, w naszej grupie, upłynął na grach i zabawach dotyczących nowoczesnych technologii.

                                                                    Kinga Suchocka

     • "Razem na Święta - szkolny kiermasz dla Oliwki

      10.02.2021

      W imieniu Oliwki i jej Rodziców oraz własnym serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wzięły udział w świątecznym  kiermaszu charytatywnym: "Razem na Święta!" Szczególnie dziękujemy wszystkim dzieciom, które celująco zdały egzamin z empatii i zrozumienia wobec drugiego człowieka.

      Dochód z kiermaszu został wczoraj przekazany mamie Oliwki. Życzymy Oliwce jak najszybszego powrotu do zdrowia!

                                                                                                           Dyrekcja i Pracownicy szkoły

     • "Działajmy razem!" - 9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

      09.02.2021

      Według najnowszych badań "Nastolatki 3.0", które diagnozują sytuację dzieci w okresie pandemii, wielu uczniów przebywa przed ekranem nawet 8 i więcej godzin dziennie. To powoduje wyraźną różnicę w jakości relacji z rówieśnikami i osobami bliskimi. Dlatego tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu są poświęcone emocjom, psychologicznym konsekwencjom wielomiesięcznej izolacji oraz stale obecnym w sieci zagrożeniom. 

      Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to ogólnoświatowe święto obchodzone co roku w lutym w ponad 160 państwach. W związku z wydarzeniem zaplanowaliśmy w szkole do końca marca szereg zajęć propagujących bezpieczny dostęp dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

       

     • Trwa karnawał i trwa pandemia...

      09.02.2021

      Pączki, chrusty, sałatki i wspólna zabawa... Z tym kojarzy się karnawał. W sytuacji trwającej pandemii o wspólnej zabawie trudno mówić. Jednak nie mówić - nie sposób. Tradycję warto pielęgnować od najmłodszych lat. To nieodłączny element naszej kultury, szczególnie ważny w dobie zalewającej nas z każdej strony "chińszczyzny". Tradycja jest naszym bogactwem i kopalnią wiedzy o przeszłości. Dzieci w naszym przedszkolu i szkole też poznają tradycję, dlatego wychowawczynie każdej grupy zorganizowały bal karnawałowy.  I chociaż z powodu pandemii nie mogły integrować się, bawiąc się wspólnie, to i tak były szczęśliwe.

      Gwiazdki z "Magicznego Świata"

      Punkt Przedszkony

      Grupa 0A

      Grupa 0B

      Grupa 0C

      Klasy pierwsze

     • Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka - puzzle

      09.02.2021

      "- Kubusiu, jak sie pisze miłość?

      - Prosiaczku, miłość się nie pisze, miłość się czuje... (...)

      - A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. - Co wtedy?- Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika..."

                                                                         Alan Alexander Milne, „Kubuś Puchatek”

      18 stycznia - Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka - zajęcia dzieci w"W Magicznym Świecie"

     • Gratulujemy!

      08.02.2021

      Gratulujemy uczennicom: Anetce Iwanickiej i Lidce Fałtynowicz udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach: "Bezpieczne Ferie Zimowe 2021" 

     • Zebrania z rodzicami - podsumowujące I półrocze 2020/2021

      04.02.2021

      Szanowni Rodzice!

      Z powodu pandemii zebrania podsumowujące I półrocze roku szkolnego 2020/2021 odbywają się zdalnie i według ustalonego przez wychowawców harmonogramu:

      Klasa 1a - spotkania indywidualne

      Klasa 1b - spotkania indywidualne

      Klasa 2a - 5 lutego 2021 (piątek) - godz. 16.00

      Klasa 2b - 4 lutego 2021 (czwartek) - godz. 15.00

      Klasa 3a - 3 lutego 2021 (środa) - godz. 16.00

      Klasa 3b - 5 lutego 2021 (piątek) - godz. 15.00

      Klasa 4a - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz. 14.00

      Klasa 4b - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz.15.00

      Klasa 5b - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz.15.30

      Klasa 6a - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz.14.00

      Klasa 6b - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz.16.00

      Klasa 7a - 4 lutego 2021 (czwartek) - godz. 16.00

      Klasa 7b - 3 lutego 2021 (środa) - godz. 17.00

      Klasa 7c - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz.17.00

      Klasa 8a - 5 lutego 2021 (piątek) - o godz.14.00

      Klasa 8b - 3 lutego 2021 (środa) - godz. 16.00

       

       

     • Gratulujemy sukcesu!

      04.02.2021

      Uczennica klasy 8a, Maria Omiljan, zakwalifikowała sie do etapu wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki. Etap wojewódzki odbędzie się w Białymstoku. Gratulujemy Marysi i pani Anetcie Bachurskiej i życzymy sukcesu w ostatnim etapie.

     • Komunikat dotyczący rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

      04.02.2021

      Uwaga, Ósmoklasiści!

      Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło terminy postępowania rekrutacyjnego i składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2021/2022.

      Najważniejsze informacje:

      • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja 2021 r. do 21 czerwca 2021 r., z wyjątkiem szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz do szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych, do których wnioski składane od 17 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r.
      • Uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca 2021 r. do 14 lipca 2021 r.
      • Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca 2021 r.
      • Listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych ogłoszone będą 2 sierpnia 2021 r.
      • W terminie od 23 lipca 2021 r. do 30 lipca 2021 r., w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
      • W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni informuje o tym dyrektora szkoły w terminie do 20 sierpnia 2021 r. do godz. 15.00. Należy wskazać wówczas przyczynę niedotrzymania pierwotnego terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 24 września 2021 r.
      • Nieprzedłożenie do 24 września 2021 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

       

       

     • Podlaska Wieczorynka Edukacyjna

      03.02.2021

      29.01.2021 r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w pierwszej Podlaskiej Wieczorynce Edukacji - zorganizowanej przez Ambasadorki "Wiosny Edukacji": Justynę Bober, Ewę Ziejewską, Katarzynę Polak i Edytę Ejsmont. 

      Podlaska Wieczorynka rozpoczęła cykl spotkań online pod hasłem: "Apteczka pierwszej pomocy na zdalne bolączki". A pytań dotyczących edukacji rodzi się coraz więcej. Zwłaszcza w edukacji zdalnej. Na wiele z nich próbowali odpowiedzieć eksperci w swoich wystąpieniach. Wiele odpowiedzi powstało w trakcie panelu dyskusyjnego, trwającego do późnych godzin wieczornych. O ciekawej tematyce spotkania świadczą już tytuły wystąpień ekspertów:

      • Ewa Radanowicz: "Jak dbać o dobrostan w edukacji zdalnej"
      • Oktawia Gorzeńska: "Dekalog liderki i lidera zmiany"
      • Mikołaj Marcela: "Jak wspierac ucznia i dać mu skrzydła"
      • Magdalena Zalewska: "Jak dbać o wizerunek w sieci"
      • Kasia Olichwier - Bendig: "Rób więcej - robiąc mniej"
      • Kinga Gąsowska - Szatałowicz: "Budujemy relacje online z uczniami"
      • Ania Bowtruczuk i Małgorzata Wiszniewska: "Podlaskie złoto, czyli Marcinek i Pompik na lekcji"

      Pojawiają sie tu bardzo ważne słowa, związane z edukacją: dobrostan, lider (liderka) zmiany, wspierać, relacje... 

      Podczas spotkania organizatorki poleciły ciekawą lekturę dla nauczycieli i rodziców, i poznaliśmy tajniki wykonania "Marcinka". Czekamy na kolejne spotkania.

                                                                                                                Anna Domańska

      Transmisję Podlaskiej Wieczorynki można obejrzeć na You Tube. 

     • Klasy 4 - 8 w dalszym ciągu uczą się zdalnie

      31.01.2021

      Według nowego rozporządzenia MEiN od 1 lutego 2021 r. obowiązują dotychczasowe zasady funkcjonowania szkół, czyli klasy 1-3 uczą się stacjonarnie, natomiast uczniowie klas 4 - 8 uczą się zdalnie, zmieniono zasady organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły:

      • w ramach konsultacji z nauczycielami w szkole można będzie organizować próbne egzaminy ósmoklasisty
      • uczniowie z niepełnosprawnościami oraz w przypadku braku możliwości uczenia się zdalnie w domu, mają w dalszym ciągu  możliwość uczenia się systemem zdalnym na terenie szkoły.
     • "Wszystkiego Dobrego dla Chorego" - piszemy życzenia pacjentom szpitali na Suwalszczyźnie

      24.01.2021

      Nasza szkoła przystąpiła do akcji “Wszystkiego Dobrego dla Chorego”organizowanej przez Fundację “Dr Clown”. W ramach tego wydarzenia zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły do pisania krótkich listów i życzeń oraz rysowania laurek do anonimowych chorych. Zebrane kartki zostaną przekazane przez wolontariuszy Fundacji “Dr Clown” w Światowy Dzień Chorego- 11 lutego 2021 pacjentom szpitali w Suwałkach, Sejnach, Olecku, Augustowie i Gołdapi. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły będą pisać i rysować listy w szkole, mogą też zanieść do domu kartki z logo Fundacji “Dr Clown” by starsze rodzeństwo i rodzice też napisali życzenia.

      Listy należy pisać na kartkach z logo Fundacji “Dr Clown”, które będą wyłożone w wejściu do szkoły.

      Pod listem, życzeniami, cytatem lub rysunkiem należy się podpisać imieniem, można podać swój wiek lub miejscowość. 

      Listy wrzucamy do oznaczonej skrzynki stojącej w wejściu do szkoły od 25 stycznia do 5 lutego.

                                                                                                          Anna Syperek

     • "...dla młodych ludzi jest to psychologiczna pułapka..." - wsparcie pedagoga szkolnego

      21.01.2021

      Drodzy Uczniowie, Rodzice oraz Nauczyciele

      znaleźliśmy się w sytuacji zdalnej nauki i przymusowego przebywania w domu. Jest to niezwykle trudne, zwłaszcza dla uczniów, którzy do godziny 16.00 nie mogą opuszczać domu. Okazuje się, że dla młodych ludzi jest to psychologiczna pułapka. Wiele godzin spędzonych przed ekranem komputera z lekcjami, grami, internetem. O godz. 16.00 jest już ciemno, co nie sprzyja spacerom, zabawom na świeżym powietrzu. Jest to obok pandemii bardzo niebezpieczna sytuacja, która może pozostawić w psychice dzieci ogromne spustoszenia.

      Jak radzić sobie z nową rzeczywistością, gdy zagrożone jest nasze zdrowie i życie? Co potęguje lęk?

      Każdy z nas boi się o zdrowie swoje i najbliższych. Musimy także podołać naszej pracy i nauczaniu zdalnemu. Wiem, że jest to trudne zadanie dla wszystkich stron i wymagające dużego poświęcenia. Dlatego też postanowiłam zebrać informacje i porady, jak wspólnie z dzieckiem spędzać czas, wspierać je i motywować do nauki.  Zapraszam na mój Padlet (link pod artukułem)

      Chcę zapewnić, że w związku z nauczaniem zdalnym, w razie jakichkolwiek problemów, pytań czy wątpliwości służę pomocą.

      Zapraszam do kontaktu telefonicznego (nr telefonu: 504 074 022) w każdy dzień tygodnia w godzinach:

      poniedziałek 8.00 - 11.30

      wtorek       8.00 - 15.00

      środa        8.00 - 11.00

      czwartek     8.00 - 12.00

      piątek       8.00 - 12.30

       

      Porad udzielam przez telefon, e-dziennik oraz za pomocą poczty elektronicznej

      e-mail: e.swierzbin@gmail.com

                                                                                                                                                    Z wyrazami wsparcia,

      Ewa Świerzbin - pedagog szkolny

       

       

     • Biblioteka szkolna zaprasza...

      19.01.2021

      Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I - III w godzinach:

      Poniedziałek - 7.30 - 8.00

      Wtorek - 7.30 - 8.00 oraz 9.30 - 11.30

      Środa - 7.30 - 8.00

      Czwartek - 7.30 - 8.00 oraz 9.45 - 10.45

      Piątek - 8.45 - 9.45 oraz 9.30 - 11.30

      Uczniowie klas 4 - 8 też mają możliwość wypożyczenia książek, lecz muszą o tym fakcie poinformować wychowawcę lub zadzwonić w godzinach pracy biblioteki i zgłosić zapotrzebowanie (nr telefonu: 87 5696488). Książki zostaną przygotowane do odbioru przy wejściu do nowej części szkoły. Książki można zwrócić do biblioteki na takiej samej zasadzie, lecz zapakowane w reklamówkę i podpisane (imię i nazwisko ucznia, klasa). Można je odebrać codziennie w godzinach: 6.30 - 18.00.

               Zapraszamy!

     • Biblioteka szkolna zaprasza w ferie!

      11.01.2021

      Kochani Uczniowie! Trwają ferie i pogoda sprzyja zajęciom na świeżym powietrzu, jednak wieczory w styczniu są jeszcze długie. W nauczaniu zdalnym dużo czasu spędziliście przed ekranem, dlatego w ferie biblioteka szkolna zaprasza Was po książki. 

      Godziny pracy biblioteki:

      12.01.2021 r (wtorek) godz. 11.30 - 12.30

      14.01.2021 r. (czwartek) godz. 10.00 - 11.00

     • "Ferie bez Nudy" - projekt dla uczniów

      05.01.2021

      4 stycznia 2021 r. rozpoczęły się ferie zimowe. I chociaż uczniowie mają prawo przebywać bez dorosłych  opiekunów na świeżym powietrzu w godzinach: 8.00 - 16.00, jednak sytuacja epidemiologiczna w dalszym ciągu nie sprzyja wyjazdom i spotkaniom z rówieśnikami, wobec czego Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki uruchomiła serwis internetowy: www.ferie bez nudy.pl 

      Zapraszamy dzieci i młodzież do skorzystania z oferty:

     • Coraz bliżej święta... w grupie 0A

      17.12.2020

      Grudzień jest czasem intensywnych przygotowań przedświątecznych. Dzieci z grupy 0a ciężko pracują już od pierwszego dnia grudnia. Stworzyły cudowne świąteczne prace plastyczne, które ozdobiły tablicę w naszej sali oraz tablicę na korytarzu. Codziennie otwieramy kalendarz adwentowy, w którym są różne zadania oraz zagadki na każdy dzień grudnia. Dzieci, co rano czekają z niecierpliwością na otwarcie nowej koperty.W naszej sali oraz na korytarzu zagościły piękne, zielone choinki, które przedszkolaki ustroiły wykonanymi własnoręcznie ozdobami. Ileż było radości! Stworzyło to również okazję do nauczenia się cudownej piosenki "Choinko piękna jak las".W naszej grupie obchodziliśmy też Mikołajki. Dzieci otrzymały wspaniałe prezenty oraz list od Świętego Mikołaja. Ponadto, przedszkolaki wsparły kiermasz, który jest organizowany w naszej szkole. Wykonały przepiękne aniołki i choineczki z papieru. Jakże pomocne i życzliwe są dzieci z naszej grupy! Przedszkolaki ciężko pracowały i na pewno Mikołaj to doceni. Myślę, że jesteśmy już gotowi do Świąt Bożego Narodzenia.

                                                                                                                                     Kinga Suchocka

     • Dziecięcy Telefon Zaufania

      15.12.2020

      W związku z trwającą pandemią koronawirusa i przymusem izolacji, jak również ograniczeniem kontaktów, z uwagi na dobro dzieci -  Rzecznik Praw Dziecka zainicjował całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania:        800 12 12 12 i dedykowany młodym ludziom czat internetowy prowadzony przez profesjonalnych psychologów. 

     • Głosujcie na naszą świetlicę!

      08.12.2020

      Rozpoczęła się kolejna edycja akcji: "Się gra, się ma", w tym roku pod hasłem: "Playroom z wyobraźni". Akcja polega na zmianie naszej szkolnej świetlicy w "niezwykłą przestrzeń wprost z dziecięcych marzeń" i wyposażenie w zestaw gier Hasbro. Do tego potrzebujemy Waszych głosów. Głosujcie na naszą świetlicę! Wystarczy kliknąć w link i nacisnąć Głosuj

      Uczniów zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym, przedstawiającym świetlicę z wyobraźni. Na prace, wykonane dowolną techniką, czekamy do 18 grudnia 2020 r. Prace można dostarczyć do sekretariatu lub przesłać zdjęcie na pocztę szkoły: zsfilipow@wp.pl Spośród wszystkich prac, przesłanych do Organizatora,  Komisja Konkursowa wybierze jedną, która zostanie przekształcona w profesjonalny projekt. Kryteria, podczas wyboru najlepszej pracy: pomysłowość, estetyka oraz przestrzeń do odpoczynku. Najlepsza praca jest szansą na przekształcenie świetlicy w świetlicę marzeń.

     • "Razem na Święta"...szkolny kiermasz dla Oliwki

      07.12.2020

      Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, najbardziej oczekiwane nie tylko przez dzieci, ale również dorosłych. Pomimo zdenerwowania z powodu częstotliwości nadawanych w mediach reklam czy powtarzanych w radio świątecznych piosenek - uwielbiamy ten czas świąteczny. Na czym polega ich magia? Dla dzieci najradośniejszym elementem świąt są prezenty od Mikołaja, natomiast dorośli, po gorączce przygotowań, mogą wreszcie odpocząć i delektować się spokojem i przebywaniem w gronie rodzinnym. Niestety, nie zawsze ten spokój jest możliwy...I nie zawsze można być razem...

      Święta Bożego Narodzenia - to czas zrozumienia, współczucia i wspierania siebie nawzajem. Dlatego w dniach: 14 grudnia do 18 grudnia 2020 r. w godzinach: 7.30 - 16.00, w naszej szkole, w holu przy nowym wejściu, zostanie zorganizowany charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy, wpierający Oliwkę. Podczas kiermaszu można będzie kupić kartki świąteczne, stroiki, pierniczki i ozdoby na choinkę, wykonane przez dzieci oraz książki, gry edukacyjne, puzzle, klocki i układanki - podarowane przez ludzi dobrej woli. Pierwsze prace już powoli spływają...

      Jeśli ktoś chciałby pomoć i przekazać pracę w klimacie świątecznym lub książkę albo grę edukacyjną - zapraszamy do udziału w akcji. 

      Na prace oraz podarowane książki i gry edukacyjne czekamy do piątku (11 grudnia 2020 r.) 

     • Tworzymy świąteczny nastrój - strojenie choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami w grupie OC

      05.12.2020

      Dziś w naszej grupie  było bardzo wesoło i świątecznie. Cały tydzień ciężkiej pracy przyniósł,, owoce: przygotowaliśmy piękne bombki oraz stworzyliśmy długi łańcuch. Jaką niespodzianką była informacja, że w naszej sali będziemy mieć choinkę! Pełni zapału i radości zaczęliśmy dekorować tę zieloną pannę :) Każdy powiesił bombkę, pomógł w nałożeniu łańcuchów. Na koniec zawieszone zostały migające lampki!  Teraz na pewno Mikołaj nie pomyli się, zobaczy kolorową salę i zostawi nam małe upominki :) na pamiątkę p. Ania zrobiła zdjęcie! Mamy nadzieję, że wszystkim udzieli się ten świąteczny nastrój w tym trudnym czasie! 

                                                                                                                      Anna Skowina

     • Świetlica szkolna prowadzi zajęcia opiekuńcze...

      29.11.2020

      Świetlica szkolna, pomimo zawieszenia zajęć stacjonarnych w klasach 1-8 szkoły podstawowej, działa i prowadzi zajęcia opiekuńcze. W myśl rozporządzenia MEN zajęcia są organizowane przede wszystkim dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, uczęszczających do klas 1 –3 szkoły podstawowej.

     • Dzieci dzieciom... Andrzejki w grupie OA

      29.11.2020

      Lanie wosku, wyścig butów, czy serduszko z imionami...wróżby andrzejkowe, kiedyś traktowane bardzo poważnie, dziś są elementem tradycji i powodem do dobrej zabawy. Niestety, pandemia uniemożliwia zorganizowanie wspólnej imprezy, ale kultywowanie dawnych zwyczajów jest tak ważne, że dzieci dzieciom zorganizowały święto.

      Dzieci z grupy 0A z wychowawczynią, panią Kingą Milewską, w ramach andrzejkowego święta, przygotowały przedstawienie dla młodszych dzieci i jak widać, świetnie razem się bawiły...

     • Gratulujemy sukcesu w konkursie InstaLogik

      26.11.2020

      Gratulujemy uczniom naszej szkoły: Marii Omiljan (klasa 8a) i Franciszkowi Janusowi (klasa 8b) zakwalifikowania się do II etapu konkursu matematyczno - informatycznego "InstaLogik". 

      Honorowym Patronatem Konkursu jest Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

      Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów zainteresowanych zagadkami logicznymi, matematyką i programowaniem.

      Sukcesu gratulujemy również pani Anetcie Bachurskiej.

     • Gratulujemy sukcesu!

      26.11.2020

      Gratulujemy Oli Czarniewskiej (klasa 6a) I miejsca w Konkursie Plastycznym "Spotkajmy się w Teatrze Natury" pt. "Przyroda w Szkiełku Powiększającym", zorganizowanym przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Koło Naukowe Biologów.

      Sukcesu gratulujemy również pani Paulinie Kwiatkowskiej.

       

     • Dzień Pluszowego Misia w grupie 0C

      26.11.2020

      "Niestety, w tym roku nasze ukochane pluszowe misie zostały w domku, więc każdy z nas mógł  zrobić własną pacynkę -Misia:) Dzieci  wycinały, rysowały i doklejały poszczególne elementy. Nadały im również imiona: np. Zenek, Józek, Klocek, Słodki Miś, Marshall, Skye, Stasiek, Miś, Pani Misiowa:) Stworzyliśmy również pociąg, do którego zaprosiliśmy Misie i pojechaliśmy w podróż po sali. Na zdjęciach dzieci prezentują swoje prace oraz uśmiechają się do zdjęć pozując w misiowej ramce" 

                                                                                                  Wychowawczyni grupy 0C

                                                                                                             Anna Skowina 

     • Zmiany na egzaminie ósmoklasisty w 2021 r.

      20.11.2020

      MEN informuje, że w 2021 r. egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

      Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej

      Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. 

       

     • Komunikat!

      12.11.2020

      Szanowni Rodzice!

      W związku z wykryciem ogniska koronawirusa w naszej szkole i w trosce o dalsze nierozprzestrzenianie się, w porozumieniu z  Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Suwałkach, bardzo prosimy, w tej wyjątkowej sytuacji, o rozważne korzystanie z zajęć opiekuńczych w szkole. Zajęcia we wszystkich oddziałach zerowych oraz w przedszkolu "W Magicznym świecie" nie zostały zawieszone.

                                                                                                            Dyrekcja Szkoły

      Przypominamy, że ubezpieczonym rodzicom dzieci do 8 lat przysługuje zasiłek opiekuńczy:

     • 11 listopada - Święto Niepodległości

      11.11.2020

           Czy Ty kochasz?

      Czy Ty kochasz Polskę, Tato 

      -Taką dumną i skrzydlatą?

      ... Bo ja, Tato, wiem od dawna,

      Że Ojczyzna była sławna. (...)

      Wiem, choć jeszcze jestem mały,

      Że Jej godłem: Orzeł Biały;

      Że Ją czczono i kochano;

      Że Ją potem rozebrano.

      I... że nadszedł kres rozpaczy.

      Wiem, Tatusiu, co to znaczy

      (Bo nie wiedzieć nie wypada)

      Jedenasty Listopada.

      Powiedz zatem – ja uwierzę

      (Odpowiedzieć musisz szczerze!)

      -Nim odpowiesz na pytanie,

      Niech się światłem Twoim stanie

      (Tak, Tatusiu, o tym marzę...)

      Biel i Czerwień na Sztandarze!

                         Zygmunt Marek Miszczak

      Święto Niepodległości w grupie OC

      Zajęcia w "Magicznym Świecie"

      Prace świąteczne Magdy, Szymona, Julii i Kamili. Lidia i Marek Dzień Niepodległości spędzili w domu. Obejrzeli z rodzicami transmisję uroczystości państwowych w Warszawie. Wspólnie odśpiewali hymn, dzieci zrobiły flagi. 

      Święto Niepodległości - zajęcia online... Czekamy na Wasze zdjęcia...

      Uroczystość w grupie 0A

      Dzień Niepodległości w grupie 0B

     • Biblioteka szkolna

      09.11.2020

      Od 9 listopada 2020 r. biblioteka szkolna będzie czynna:

      • we wtorki w godzinach: 7.30 - 11.30
      • w czwartki w godzinach: 12.00 - 16.00

      Przypominamy, że biblioteka działa zgodnie z zaleceniami MEN, MZ, GIS, toteż zapotrzebowanie na książki należy zgłosić wcześniej u wychowawcy lub zadzwonić do biblioteki w godzinach jej otwarcia. Przygotowane książki można będzie odebrać w pomieszczeniu przy nowym wejściu do szkoły.

      W przypadku zwrotu książek do biblioteki należy zapakować je w reklamówkę i podpisać imieniem i nazwiskiem ucznia, podać klasę. Tak przygotowane książki podać osobie dyżurującej przy nowym wejściu. O dostarczeniu książek poinformowac dzwonkiem przy wejściu.

      Kontakt do biblioteki: 875696488

       

     • Komunikat w sprawie działania świetlicy szkolnej dla dzieci z klas 1-3

      08.11.2020

      W związku z Rozporządzeniem MEN z dnia 5 listopada 2020r. zmieniającym  rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla szkół podstawowych szkoła będzie prowadziła działalność opiekuńczą dla dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 -  uczęszczających do klas I–III szkoły podstawowej. 

      Działalność świetlicy jest uzalezniona od potrzeb rodziców, dlatego bardzo prosimy osoby zainteresowane o wypełnienie wniosku i dostarczenie do sekretariatu szkoły.

      Wniosek-o-przyjecie-dziecka-do-swietlicy.docx​​​​​​​

     • Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych

      31.10.2020

      28 września 2020 roku po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku obchody polegały na interaktywnych działaniach. Na pierwszej godzinie lekcyjnej uczniowie znaleźli na ławkach kody QR z zaszyfrowaną wiadomością dotyczącą obchodów tego dnia oraz zaproszeniem do podjęcia wyzwań językowych. Wszyscy uczniowie klas IV-VIII otrzymali link do interaktywnego spaceru po naszej szkole z ukrytymi zagadkami, quizami i zadaniami. Jeśli ktoś jeszcze nie widział tej prezentacji, znaleźć ją można w poniższym linkiem:

      https://view.genial.ly/5f6be50c0209400cf602a48d/interactive-content-edjo-w-sp-im-jana-pawla-ii-w-filipowie

      Przez cały wrzesień uczniowie klas VII pracowali nad projektem “Odkryj świat za pomocą języka”, efekty ich prac można obejrzeć na szkolnych korytarzach.  

      Tego dnia został ogłoszony konkurs “Języki Obce Wokół Nas”. By wziąć udział w konkursie należało wykonać jak największą liczbę zdjęć przedstawiających użycie dowolnego języka obcego w naszym kraju, mogły to być reklamy w gazetach, telewizji i internecie, opakowania produktów itp. 

                                                                                                                                     Anna Syperek

     • Nauczanie zdalne - organizacja pracy szkoły w dniach: 26.10.2020 r. - 6.11.2020 r.

      26.10.2020

      Zasady zdalnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość:

      1. Decyzją dyrektora szkoły klasy 4 - 8 korzystają w dniach: 26.10.2020 r - 6.11.2020 r. z nauczania zdalnego.
      2. Nauczanie w trybie zdalnym prowadzone będzie przez nauczycieli za pomocą szkolnego łącza, w salach lekcyjnych - z wykorzystaniem e - dziennika Librus oraz platformy Google Suite dla Szkół i Uczelni.
      3. Wszystkie lekcje odbywają się zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć.
      4. Uczniowie mają obowiązek zalogować się do e-dziennika codziennie o godzinie 8.00. Zalogowanie jest potwierdzeniem gotowości ucznia do zajęć.
      5. O wyborze sposobu prowadzenia zajęć decyduje nauczyciel, biorąc pod uwagę specyfikę przedmiotu oraz możliwości techniczne uczestników.
      6. Pracę z uczniami organizuje nauczyciel, który informuje uczniów o sposobie pracy (formach kontaktu, zakresie zadań, terminie odsyłania prac, zasadach oceniania...)
      7. Planując zajęcia lekcyjne nauczyciel musi pamiętać o dostosowaniu zadań dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
      8. W szkole została uruchomiona  platforma Google  Classroom dla uczniów, służąca do organizacji lekcji online (Meet) oraz do publikacji materiałów i zadań do wykonania, przeprowadzania testów. Dostęp do platformy jest możliwy za pomocą szkolnego konta Google.
      9. Lekcje będą trwały 45 minut (w przypadku lekcji online praca przy monitorze trwa 30 minut, pozostałe 15 minut zostanie przeznaczone na wykonywanie zadań lub pracę z podręcznikiem, czy konsultacje z nauczycielem).
      10. O lekcji online nauczyciel ma obowiązek poinformowac uczniów (dzień wcześniej) za pomocą terminarza w Librusie.
      11. Tematy lekcji oraz frekwencja (nz) będą odnotowywane w Librusie.
      12. W przypadku choroby ucznia rodzice informują o tym fakcie wychowawcę klasy, który powiadamia nauczycieli. Uczeń, po skończonej chorobie, uczestniczy w zajęciach i w miarę możliwości stara się zrealizować zaległy materiał.
      13. Nauczyciel informatyki jest zobowiązany do przeprowadzenia zajęć na temat bezpiecznej nauki w internecie.
      14. Przy ocenianiu uczniów obowiązują zasady oceniania podczas nauki zdalnej, zawarte w statucie szkoły.
      15. Wychowawca ma obowiązek przynajmniej raz w tygodniu spotkać się online z wychowankami (w ramach godziny do dyspozycji wychowawcy).
      16. Świetlica pracuje bez zmian.
      17. Praca pedagoga szkolnego również pozostaje bez zmian.
      18. Ulegają zmianie godziny pracy biblioteki szkolnej. Uczniowie klas 4 - 8 mają możliwość wypożyczenia książek, lecz muszą o tym fakcie poinformować wychowawcę. Książki zostaną przygotowane do odbioru przy wejściu do starej części szkoły. Książki mogą zwrócić do biblioteki na takiej samej zasadzie, lecz zapakowane w reklamówkę i podpisane (imię i nazwisko, klasa)
     • Światowy Dzień Uśmiechu

      25.10.2020

      "Jest taka piękna kraina,

      gdzie dzień się uśmiechem zaczyna.

      Kiedy tak stoimy naprzeciw siebie,

      Ty uśmiechasz się do mnie, a ja do Ciebie..."

       

      2 października 2020 r. dzieci "W Magicznym Świecie" obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu. Wróciły do domu uśmiechnięte i z medalem za uśmiech!

     • Każdy głos ma znaczenie - wybory do Samorządu Uczniowskiego

      25.10.2020

      30 września 2020 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego - organizacji reprezentującej interesy uczniów i wywierającej wpływ na życie szkoły. To bardzo ważne wydarzenie, ponieważ uczniowie uczą się procedur demokratycznych, poznają zasady komunikacji i mają możliwość wypowiedzenia się w ważnej dla nich sprawie. Od ich organizacji zależy motywacja do angażowania się w życiu dorosłym w sprawy publiczne. Wybory poprzedzone były kampanią, podczas której kandydaci przygotowali plakaty wyborcze i zachęcali do głosowania. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała komisja wyborcza.

      Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Weronika Jurczyk (klasa 8a). Zastępcą - Mikołaj Smokowski (klasa 8a)

      Gratulujemy wszystkim kandydatom i zapraszamy na krótką rozmowę z Weroniką.

      - Opowiedz o sobie

      - Nazywam się Weronika Jurczyk i chodzę do klasy ósmej. Działam w Samorządzie Uczniowskim, uczęszczam na zajęcia SKS i śpiewam w zespole muzycznym "Stokrotki"

      - Co Cię skłoniło do startowania na przewodniczącą szkoły?

      Zawsze miałam głowę pełną pomysłów i w tym roku postanowiłam je zrealizować. Już od najmłodszych klas myślałam o roli przewodniczącej szkoły.

      - To opowiedz o tych pomysłach...

      - Jednym z moich pomysłów jest zorganizowanie karnawału - czyli dyskoteki szkolnej "przebierańców". Inny pomysł to kalendarz imion, dzień bez pracy domowej, zbiórki charytatywne, turnieje szkolne, kiermasze, wycieczki SU. Planuję aktywnie i produktywnie wykorzystać każde spotkanie samorządu i oczywiście... dobrze się bawić!

      - Dziękuję Ci za rozmowę i życzę zrealizowania wszystkich pomysłów.

      Weronika Jurczyk - przewodnicząca SU

     • Włączyliśmy się do akcji MEN: "Szkoła Pamięta"

      25.10.2020

      Zbliża się Święto Zmarłych i Dzień Zaduszny. To okazja do uporządkowania i odwiedzenia grobów osób cenionych i  zasłużonych dla naszej społeczności. Warto posprzątać i udekorować  bezimienne i opuszczone groby osób, których bliscy mieszkają daleko lub nie żyją. Jest to również czas do odwiedzenia miejsc pamięci, miejsc związanych z różnymi wydarzeniami historycznymi. W związku z tym włączyliśmy się do akcji MEN: "Szkoła Pamięta". W klasach 1-3 odbędą się różnego rodzaju zajęcia i działania, natomiast uczniów klas: 4 - 8 zachęcamy do wspólnych działań z rodzicami.

     • Komunikat

      20.10.2020

       

      Z racji obostrzeń spowodowanych pandemią bardzo prosimy o odbiór dzieci w ustalonych konkretnych godzinach:

      Punkt Przedszkolny – godz. 12.20

      OA (pani Kinga Suchocka) – godz. 12.30

      0B (pani Halina Orłowska) – godz. 12.20

      0C (pani Anna Skowina) – godz. 12.30

       

      Dzieci z przedszkola „W Magicznym Świecie” oraz z oddziałów przedszkolnych, korzystających z przedłużenia, odbierane będą w godzinach:

      • 13.30
      • 14.30
      • 15.00
      • 15.40
      • 16.00

      Bardzo prosimy o zadeklarowanie, w której grupie odbieracie Państwo swoje dziecko, ponieważ osoba dyżurująca musi wiedzieć, na którą godzinę przyprowadzić dziecko do drzwi szkoły.

      W przypadku nienormowanych godzin pracy lub konieczności odbioru dziecka o innej godzinie niż zadeklarowana, prosimy o przekazanie informacji osobie dyżurującej w godzinach rannych.

     • Komunikat w sprawie zmian w organizacji szkoły

      19.10.2020

      W związku z zaleceniami MEN związanymi z funkcjonowaniem szkół w strefie żółtej i czerwonej oraz biorąc pod uwagę wytyczne MEN, MZ oraz GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. wprowadzamy zmiany w organizacji szkoły, polegające na:

      • ograniczeniu do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich na terenie szkoły (szkoła jest zamknięta, wejście, zasygnalizowane dzwonkiem przy drzwiach wejściowych, tylko po uzgodnieniu z osobą dyżurującą przy wejściu)
      • zmierzeniu termometrem bezdotykowym temperatury ciała osobom, których pobyt na terenie szkoły jest niezbędny
      • ograniczeniu do minimum przychodzenie i przebywanie w szkole rodziców (dzieci z przedszkola "W Magicznym Świecie" oraz z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych będą odbieranie od rodziców przy drzwiach do nowego wejścia szkoły i przyprowadzane do drzwi po zajęciach. Prośbę o odprowadzenie dziecka do sali lub chęć odebrania dziecka należy zasygnalizować dzwonkiem, znajdującym się przy drzwiach wejściowych)
      • ustaleniu godzin przyprowadzania dziecka do przedszkola i odbioru go po zajęciach
      • odwołaniu wycieczek, wyjazdów, wyjść grupowych, dyskotek i turniejów szkolnych i międzyszkolnych
      • ograniczeniu kontaktu rodziców z nauczycielami i wychowawcami (zaleca się kontakt przez Librus lub telefoniczny albo e - mailowy)
      • wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa, jeśli nie jest możliwe zachowanie dystansu miedzy uczniami
      • wprowadzeniu obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach wspólnych szkoły, niezależnie od dystansu społecznego
      • dokonaniu termometrem bezdotykowym pomiaru temperatury ciała uczniom, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych
      • umożliwieniu rodzicom dokonywania opłat za pomocą przelewów bankowych: 
      • składka na Radę Rodziców:  BS Rutka Tartak: 40 9367 0007 0020 0202 4165 0002 z dopiskiem: "Składka na Radę Rodziców"
      • składka na nowy sztandar szkoły:  BS Rutka Tartak: 40 9367 0007 0020 0202 4165 0002 z dopiskiem: "Składka na nowy sztandar szkoły" 
      •  rachunek bankowy do wpłat za odpłatny pobyt dzieci w przedszkolu 80 9367 0007 0020 0203 6652 0001
      • Od listopada wpłat za obiady szkolne należy dokonać ( do 15 każdego miesiąca) za pomocą przelewu bankowego na konto: BS Rutka Tartak  96 9367 0007 0020 0203 6652 0004
      •  Kwota za obiady zostanie podana na początku każdego miesiąca w aktualnościach na stronie www szkoły oraz w ogłoszeniach w Librusie
      • Wpłaty na konto szkoły każdorazowo należy opisać w rubryce „tytułem” w następujący sposób (z zachowaniem wskazanej kolejności): miesiąc i rok za który opłacane są obiady, nazwisko i imię (dla kogo wykupione zostały obiady), klasę                                                                                                                   -przykład: listopad 2020, Anna Kowalska, klasa 4a  
      • Dokonując wpłaty przelewowej za obiady dla kilkorga dzieci w tytule przelewu należy podać dane wszystkich dzieci: przykład: listopad 2020, Anna Kowalska 4a, Jan Kowalski 6c, Mateusz Kowalski 8a 
      •  W sprawach opłat lub potwierdzenia opłat można się kontaktować z intendentką, drogą e-mailową:                martella21@wp.pl lub telefonicznie.

       

     • "Jestem uczniem..." - pasowanie na ucznia magicznym ołówkiem...

      19.10.2020

      16 października 2020 r. odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych. Pasowanie na ucznia - to pierwsza najważniejsza uroczystość w szkole. Dzieci, odświętnie ubrane i bardzo w tym dniu poważne, złożyły uroczystą przysięgę. Obiecały uczyć się, szanować innych ludzi, żyć zgodnie z wartościami Patrona i kochać Ojczyznę. Pod czujnym okiem wychowawczyń brawurowo zaprezentowały umiejętności, których nabyły w szkole. Przepięknie zatańczyły i zaśpiewały. Oklaskom i gratulacjom nie było końca. Na wysokości zadania stali również uczniowie klas szóstych, którzy przywitali nowe koleżanki i kolegów, życzyli sukcesów i dobrego samopoczucia w szkole, i wręczyli im drobne upominki. Na zakończenie rodzice podziękowali za organizację uroczystości oraz wyrazili wdzięczność za okazane ich dzieciom wsparcie i posadzili symboliczne drzewko, by rosło i rozwijało się razem z ich dziećmi. W poczet uczniów w roku szkolnym 2020/2021 przyjęliśmy 26 osób

       

     • Komunikat w sprawie zmiany dowożenia uczniów od 19.10.2020 r.

      18.10.2020

      Zgodnie z zaleceniami MEN i GIS nastąpiła zmiana organizacji dowożenia uczniów:

      Kursy ranne:

      p.  Kryścio

      6:20 -7:00  Tabałówka,  Nowe Motule,  Stare Motule

      7:05 – 7:25 Piecki, Jemieliste

      7:30 – 8:00 Stare Motule, Olszanka

       p. Szoszorek

      6:35 (bez zmian) Zusno, Szafranki, Filipów Trzeci

       p. Boguszewski

      6:30 – 7:05 Bartnia Góra, Smolenka, Agrafinówka, Piecki  

      7:15-7:50 Stara Dębszczyzna, Jemieliste, Olszanka

       Kursy popołudniowe:

      Godzina 12:45 

      p. Szoszorek: Garbas Drugi

      p. Kryścio: Stare Motule, Nowe Motule, Tabałówka

      p. Boguszewski: Jemieliste, Piecki, Smolenka, Agrafinówka, Stara Dębszczyzna, Olszanka

      Godzina 13.05

      p. Szoszorek: Filipów Trzeci, Zusno, Szafranki

      p. Kryścio: Wólka, Supienie, Czarne, Huta, Czostków, Rospuda, Filipów Drugi

      Godzina 14.30

      p. Boguszewski  Olszanka, Stara Dębszczyzna, Agrafinówka, Jemieliste, Stare Motule, Nowe Motule, Tabałówka

      p. Kryścio Filipów Drugi, Jemieliste, Piecki, Smolenka, 

       

     • 14 października - Dzień Edukacji Narodowej

      12.10.2020

             Rola wychowawcy

      Już od chwili startu, dane w pełnej gamie

      w nieograniczoną wczytują się pamięć,

      a to co zapisze taka młoda głowa

      nie da się już wyciąć

      i znów restartować...

      Dlatego tak ważny jest wybór folderów

      i formatowanie prawych charakterów...

      Rolą wychowawcy (niczym programisty)

      jest wprowadzić system mądry i przejrzysty,

      czuwać nieprzerwanie, wychwycić minusy,

      szybko i skutecznie wgrać antywirusy

      lub do pedagoga iść na gadu- gadu,

      kiedy już nie można z takim dojść do ładu

      i ciągle pamiętać w każdym czynie, słowie,

      że to nie komputer- ale mały człowiek!

                                                                    Anna Wojdecka

     • Komunikat w sprawie organizacji Dnia Edukacji Narodowej

      12.10.2020

      14 października 2020 r. obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień wolny od zajęć dydaktycznych.  Zajęcia wychowawczo - opiekuńcze odbędą się w następującym porządku:

      8.00 - 10.00 - spotkanie z wychowawcami w klasach

                             9.00 - 9.10 - przerwa

                             9.10 - 10.00 - życzenia oraz część artystyczna przygotowana przez Samorząd Uczniowski                                                            (prezentacja przez radiowęzeł szkolny)

                              9.30 - 10.15 - obiad (jedna zmiana)

      10.30 - odjazdy autobusów (według harmonogramu):

                               godz. 10.30 - p. Szoszorek: Garbas Drugi, Mieruniszki

                               godz. 10.30 - p. Kryścio: Nowe Motule, Stare Motule, Tabałówka

                               godz. 10.30 - p. Boguszewski: Garbas Pierwszy, Szafranki, Zusno, Filipów Trzeci, Olszanka, 

                                                         Stara Dębszczyzna, Nowa Dębszczyzna, Jemieliste, Smolenka,  Agrafinówka,

                                                         Piecki

                                godz. 11.00 - p. Kryścio: Wólka, Supienie, Czarne, Huta, Rospuda, Czostków, Filipów Drugi

      Uczniowie dojeżdżający zostaną objęci opieką świetlicy szkolnej do godz. 15.20

       

     • Komunikat Rady Rodziców!

      05.10.2020

      30 września 2020 r. odbyło się pierwsze plenarne spotkanie Rady Rodziców. Przewodniczącą, ukonstytuowanej na rok szkolny 2020/2021 Rady, została Pani Anna Rojek. Podczas spotkania ustalono składkę na Radę Rodziców w wysokości 30 zł od Rodziny.

      W związku z likwidacją gimnazjum sztandar Szkoły Podstawowej w Filipowie stracił aktualność. Aby ceremoniał szkoły był aktualny, zaistniała konieczność zakupu nowego sztandaru. Pomysł powstał podczas spotkania osób zainteresowanych ufundowaniem. Niestety, sytuacja spowodowana epidemią uniemożliwiła działania. Temat został ponownie podjęty podczas spotkania Rady Rodziców, która postanowiła kontynuować pomysł i ustaliła składkę na nowy  sztandar szkoły w wysokości 10 zł od ucznia.

      Obu wpłat można dokonać bezpośrednio na konto Rady Rodziców:  BS Rutka Tartak: 40 9367 0007 0020 0202 4165 0002 z odpowiednim dopiskiem: „Składka na Radę Rodziców” lub „Składka na nowy sztandar szkoły”.

      Wpłat można również dokonać w sekretariacie szkoły, codziennie w godzinach: 7.30 – 15.30

     • "Człowiek w dorosłym życiu nie funkcjonuje na dzwonek..."...czyli jak się sprawdza szkoła bez dzwonków

      28.09.2020

      „Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?” – Elif Şafak (turecka powieściopisarka, felietonistka, nauczycielka akademicka)

      Szkoła bez dzwonków. Ostatni raz dzwonek zadzwonił w naszej szkole przed zawieszeniem zajęć. Początek roku szkolnego stał się okazją do wprowadzenia zmiany. Poniedziałek... Dochodzi godzina ósma... Powoli otwierają się kolejne drzwi do klas i stopniowo korytarz się wyludnia. Uczniowie w ciszy zajmują miejsca w ławkach, rozpoczynają się lekcje. Mija 45 minut i korytarz znowu się zaludnia. Stopniowo, bez hałasu, nerwowego biegania, chaosu... Uczniowie wychodzą z klas o różnej porze, nauczyciele panują nad początkiem i końcem lekcji. Dotychczas, kiedy przeraźliwy dźwięk dzwonka oznajmiał przerwę, uczniowie zbierali książki, pakowali plecaki i z impetem wybiegali z klasy. Teraz to nauczyciel informuje o zakończeniu zajęć. Dźwięk dzwonka nie przeszkadza mu w podziękowaniu uczniom za zajęcia i zakończeniu lekcji.

      Wyłączenie dzwonków to duża zmiana  w szkole. Zmiana bardzo wartościowa, ponieważ wpływa na lepsze samopoczucie uczniów, nauczycieli i pracowników, poprawia relacje uczniów z nauczycielami, pozytywnie wpływa na zdrowie, uczniów uczy samodzielności  i gospodarowania swoim czasem, natomiast nauczycieli planowania pracy na lekcji. Jednak jak każda "nowość" ma swoich zwolenników i przeciwników. Poprosiłam o opinię kilkorga osób i zapraszam do lektury.

                                                                                                                                                    Anna Domańska

       

      "Od początku roku szkolnego ku uciesze wielu osób  w naszej szkole zamilkły dzwonki. Część osób krzywi się i denerwuje: „Dzwonek - nieodłączny atrybut szkoły!”. Są przecież wierszyki, w których dzwonek gra pierwszą rolę, np. "Dzwonek woła mnie i was na naukę przyszedł czas! I już w ławkach wszystkich klas tropi wiedzę każdy z nas.” Są też dowcipy o dzwonku - zwłaszcza jeden powtarzany przez pewnego nauczyciela - do dziś mnie rozśmiesza. Ale publicznie nie opowiem :) Podam inny: „W przeddzień Walentynek przychodzi Jasio do szkoły i mówi: ... Wy, jak psy Pavłowa reagujecie tylko na dzwonki.”

      Tych krzywiących się chciałabym prosić o zrozumienie, że czasy się zmieniają - ludzie młodzi i starzy nie chcą być tresowani jak psy z eksperymentu. Żyjemy ciągle na odruchach warunkowych, nie zastanawiając się nad tym. Światła na przejściach dla pieszych, dźwięk dzwonka w szkole,  dźwięk wiertarki, biały fartuch lekarza - zawsze budzi w nas lęk. Dla mnie dzwonek w szkole kojarzy się z agresją i niepokojem. Nagły świdrujący dźwięk sprzyja negatywnemu pobudzeniu i dzikiej reakcji tłumu: „urrrrrrrrrrraaa!!!!!!” na przerwę i „uuuuuuuuuuuuu!!!!!!!” na lekcję. I tak 14 razy w ciągu dnia!!!

      Niech rękę podniesie ten, kto lubi, jak rano nad uchem „dręczącym dźwiękiem” budzik oznajmia, że trzeba wstać. Weźmy np. telefon komórkowy. Ile telefonów tyle wymyślnych „dzwonków”, by nie słyszeć: drrrrrrrryń!!

      Rozmawiałam z uczniami: jedni są za tradycją, inni chcą czuć się jak w domu. Tak, tak, nie przesadzam. Ci oporni - starzy i młodzi argumentują: „ brak dzwonka wprowadza chaos”. Jasne, zgadzam się, że każda zmiana związana jest z kryzysem, który powoduje lęk i ostatecznie opór - znane zjawisko w psychologii. Jednak to dobry czas na rozwijanie inteligencji emocjonalnej, tj. radzenia sobie ze zmianą i jej konsekwencjami.

      Efekt końcowy:  mniej stresu, doświadczenie spokojnej nauki i pracy, więcej odpowiedzialności i świadomości u młodych ludzi. No i niektórzy będą czuć się jak w domu".

                                                                                                                                    Ewa Świerzbin - pedagog

       

      "Moim zdaniem w szkole lepiej jest bez dzwonków, ponieważ można skupić myśli. Nic nie dzwoni nad uszami, nic nie stresuje, jest cisza i spokój. Oczywiście, to nowość, więc musimy się do tego przyzwyczaić, tak jak przyzwyczailiśmy się w pandemii coronawirusa do nauczania zdalnego. Dla mnie dzwonek w szkole kojarzył się zawsze z więzieniem, dzwonek na spacerniak, stołówkę, czy powrót do celi. W szkole informowały nas, a raczej "wyrywały" na lekcje. Bardzo się cieszę, że nie ma dzwonków w naszej szkole. Dzięki tej zmianie uczniowie nauczą się gospodarować swoim czasem. Usunięcie dzwonków to mały krok w budowie innej, a co najważniejsze, nowoczesnej szkoły. Wolę sam sprawdzić, za ile minut rozpoczyna się lekcja, niż miałby mi o tym przypomnieć przeraźliwy dźwięk dzwonka. A co się dzieje, kiedy piszemy sprawdzian? Zostały dwie minuty do dzwonka i uczeń jest już zdenerwowany, próbuje zebrać myśli, by dokończyć zdanie. I nagle uporczywy sygnał rozkojarza go zupełnie. Teraz może spokojnie zebrać myśli i dokończyć test. 

      Uważam, ze w szkołach powinno być więcej nowoczesności. Cieszę się, że nasza szkoła odeszła od dzwonków, może inne wezmą z nas przykład? Przy okazji chciałbym też poruszyć temat drugiego schematu w szkole, czyli siedzenia w ławce. Przecież można to też unowocześnić i stosować więcej pracy w grupach. Teraz, w związku z Covid-19, jest trudność w organizowaniu takich lekcji, ale jeśli pandemia się skończy, to czemu, nie? 

      Jak już wspomniałem, musimy się do tego przyzwyczaić i może niektórzy tego nie widzą, ale ja zaczynam już dostrzegać ten krok do nowej, lepszej, nowoczesnej szkoły, gdzie uczniowie nie muszą ciągle siedzieć w ławkach, mogą przeżywać i robić coś nowego, nie narzekając przy tym na nudę. Idą do szkoły z nadzieją przeżycia czegoś nowego, innego, rozmyślając, co ich dzisiaj w szkole zaskoczy.

      Moim zdaniem usunięcie dzwonków to pierwszy krok do lepszej szkoły. Wspieram ten pomysł  i czekam na następne".

                                                                                                               Tomasz Bołtrukanis - uczeń klasy 7

      "Jestem za zniesieniem dzwonków w szkole. Sama pamiętam przeraźliwy sygnał, ogłaszający koniec wolności i powrót na znienawidzoną przeze mnie matematykę. Brr... Jeszcze czuję ciarki na plecach. Cieszę się, że nauczyciele dbają o zmniejszenie hałasu w szkole..."

                                                                                                                            Mama ucznia klasy 5

      "Ja proszę o dzwonki, bo się spóźniam, nie mam zegarka..."

      "W szkole bez dzwonków panuje chaos..."

      "Bez dzwonka spóźniam się, ponieważ zegary w szkole się spóźniają...'

                                                                                                                      Wypowiedzi uczniów

      " Zdecydowanie bez dzwonków. Mnie w tym roku już nie boli głowa. W poprzednich latach wracałam ze szkoły z okropnym bólem głowy..."

                                                                                                                       Justyna Wiszniewska -uczennica

      "Proszę pani, dzięki temu, że nie ma dzwonków, podczas dzisiejszej lekcji wszyscy mogli spokojnie się wypowiedzieć... Gdyby był dzwonek, dwie ostatnie osoby nie miałyby już takiej możliwości, ponieważ dźwięk dzwonka by je zagłuszył..."

                                                                                                                      Tomek Suchocki - uczeń klasy 5

      "Bez dzwonków jest fajnie, jak w domu..."

                                                             Uczeń klasy 5

      "Obserwując zachowanie dzieci na II piętrze, zauważyłam, że dzwonek bardzo je pobudza. Na przerwę wybiegają podniecone, z krzykiem: "aaaaaaaaa!!!" Na przerwie przekrzykują się, chaotycznie biegają, przewracają się lub biją. Po dzwonku na lekcję też biegną z krzykiem, nie reagują na uwagi nauczycieli, panuje hałas. 

      Po wyłączeniu dzwonków spokojniej wychodzą na przerwę, bez krzyku, każda klasa w swoim czasie, nie wszystkie na raz. Na przerwie zachowują się spokojniej, rozmawiają ze sobą, zauważają siebie, reagują na nauczycieli. Są nastawione do siebie przyjaźniej.

      Klasy starsze również żywo reagują na dźwięk dzwonka, który powoduje u nich automatyczne zachowania. Wypadają z klasy, wrzeszczą, biegają. Nauczyciel podczas dyżuru ma utrudniony z nimi kontakt. Nie słychać, co chcą kupić w sklepiku. Nie wiedzą, o której jest lekcja, oddalają się od klasy, nie muszą myśleć.

      Bez dzwonka dzieci starsze też są spokojniejsze. Przebywają z klasą, rozmawiają, bawią się, nie czują presji. Reagują na słowa nauczyciela dyżurującego. Na przerwie jest ciszej i panuje mniejsze zamieszanie.

                                                                                                                                Pani pracująca w szkole

       

       

       

                                                                                                                                                

     • "Rok szkolny 2020/2021 uważam za rozpoczęty..."

      01.09.2020

      1 września 2020 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Zupełnie inny od wcześniejszych. Z dystansem społecznym, w maseczkach... W szkole unosił się delikatny zapach pasty do podłóg oraz płynu do dezynfekcji. Uczniowie, pomimo prawie półrocznej przerwy w nauce i obecności w szkole, zastosowali się do uwag rodziców i nauczycieli. Nie organizowali skupisk, przestrzegali zasad zwartych w Regulaminie Funkcjonowania Szkoły. Rozmawiali oddaleni od siebie, dzielili się wrażeniami, próbowali odnaleźć się w tej dziwnej rzeczywistości.

      Pomimo braku uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego nie zabrakło miłych słów i życzeń skierowanych do uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Skierowali je: ksiądz proboszcz, Stanisław Kukowski, podczas mszy św. oraz Wójt Gminy Filipów, pan Tomasz Rogowski, za pomocą szkolnego radiowęzła. Dyrektor szkoły, Alicja Szulińska, przywitała dzieci i młodzież i uroczyście rozpoczęła rok szkolny 2020/2021.

      listministraedukacjinarodowejzokazjirozpoczeciarokuszkolnego20202021wwersjiword.docx

     • Najważniejsze zasady zachowania w szkole podczas trwania pandemii - kilka informacji dla Uczniów i Rodziców

      31.08.2020

      Kochani Uczniowie! Szanowni Rodzice!

      Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2020/2021. Skończyła się izolacja z powodu koronawirusa, lecz pandemia nadal trwa. Uczniowie podczas spotkań z wychowawcami zostaną zapoznani z Regulaminem Funkcjonowania Szkoły. Publikujemy kilka ważnych zapisów:

      1. Szkoła działa w reżimie sanitarnym, o jej organizacji decydują wytyczne GIS, MZ, MEN.
      2. Do szkoły mogą wejść tylko uczniowie nieposiadający objawów chorobowych oraz w sytuacji, gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
      3. Jeżeli będzie uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore z takimi objawami jak: kaszel, katar, ogólne złe samopoczucie, z temperaturą 37oC i więcej, pracownik ma prawo nie wpuścić ucznia do szkoły, a rodzic będzie poproszony o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.  
      4. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów, którzy nie posiadają objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do szkoły i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych prawnych przepisów sanitarnych dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.  
      5. Po wejściu do budynku szkoły należy zdezynfekować ręce. Obowiązkowe jest stosowanie osłony ust i nosa.
      6. Opiekunowie, odprowadzający dzieci, mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (hol przy sekretariacie, korytarz na parterze przy salach: 10, 11, 12, 13 i 14, hol przy starym wejściu, szatnia przy boksach dla 0B, 0C, 1A i 1B), zachowując zasady: a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, b) dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi i pracowników szkoły min. 1,5 m,
      7. Rodzice zobowiązani są do ograniczenia czasu przebywania w szkole do niezbędnego minimum.
      8. We wrześniu ustala się tzw. „okres adaptacyjny”, w trakcie którego rodzice/opiekunowie uczniów klas pierwszych i oddziałów przedszkolnych mogą przebywać w budynku szkolnym w celu doprowadzenia dziecka do sali lekcyjnej lub świetlicy.
      9. Preferowany jest zdalny kontakt pomiędzy rodzicami/opiekunami a szkołą, obejmujący takie formy, jak: dziennik elektroniczny, rozmowa telefoniczna, sms.
      10. Uczniowie, wyposażeni w maseczki, wchodzą do szkoły wyznaczonymi wejściami i wyznaczoną drogą przechodzą do klasy.
      11. Uczniowie nie zmieniają klasy, mają zajęcia w jednej wyznaczonej sali. Wyjątkiem są lekcje informatyki, języka angielskiego, wychowania fizycznego oraz zajęcia laboratoryjne i lekcje w terenie. 

         Przydzial_klas_do_klasopracowni_w_roku_szkolnym_2020_2021.docx 

      12. Uczniowie zobowiązani są do noszenia maseczki po wejściu do szkoły, korzystając z szatni, sklepiku szkolnego,  podczas przerw śródlekcyjnych oraz oczekując na autobus. Zdjęcie maseczki następuje w sali lekcyjnej, po zajęciu miejsca.
      13. Uczniowie, bezpośrednio po wejściu do szkoły, przechodzą do szatni. Okrycia wieszają po jednej stronie (lewej), tak, by były oddalone od okryć uczniów kolejnej klasy. Zmienione obuwie należy pozostawić umieszczone w worku.
      14. Na terenie szatni mogą przebywać tylko uczniowie rozpoczynający lub kończący  zajęcia i rodzice dzieci 0A, 0B, 1A, 1B.
      15. Zabronione jest nieuzasadnione przebywanie uczniów w szatni podczas zajęć lekcyjnych i przerw.
      16. Każdy uczeń ma obowiązek po przyjściu do szkoły i wracając z każdej przerwy śródlekcyjnej, umyć ręce.
      17. Uczniowie podczas zajęć korzystają wyłącznie z własnych podręczników, lektur i przyborów.
      18. W szkole działa sklepik w godzinach: 7.45- 12.50.
      19. Ze sklepiku szkolnego mogą korzystać uczniowie w określonych godzinach:

                          godz.  745 – 800 – klasy 1 - 8

                          godz. 800 – 940 – klasy 1 – 3 (w trakcie lekcji, lecz po uzgodnieniu z wychowawczyniami)

                          godz. 845 – 855 – klasy 1 - 4

                          godz. 940- 950 – klasy 6 - 8

                          godz. 1035- 1055 – klasy 4 - 6

                          godz. 1130- 1150 – klasy 4 - 6

                          godz. 1235 -1250 – klasy 5 – 8

       

     • 1 września - odjazdy autobusów

      31.08.2020

      Odjazd autobusów szkolnych w dniu 1 września:

      Godzina 10.00 (pan Szoszorek): Garbas Drugi, Mieruniszki

      Godzina 10.00 (pan Kryścio): Nowe Motule, Stare Motule, Tabałówka

      Godzina 10.00 (pan Boguszewski): Garbas Pierwszy, Szafranki, Zusno, Filipów Trzeci, Olszanka, Stara Dębszczyzna, Nowa Dębszczyzna, Jemieliste, Smolenka, Agrafinówka, Piecki

      Godzina 10.30 (pan Kryścio): Wólka, Supienie, Czarne, Huta, Rospuda, Czostków, Filipów Drugi

      Świetlica szkolna jest czynna w tym dniu w godzinach: 6.45 - 10.30

     • Informacja - 1 września - zmiana miejsca spotkań najmłodszych dzieci z wychowawczyniami

      31.08.2020

      Z racji dużej ilości dzieci w grupach nastąpiła zmiana miejsca spotkań najmłodszych dzieci z wychowawczyniami. Klasy czwarte spotykają się w ustalonych wcześniej miejscach. Zapraszamy dzieci i rodziców (jeden rodzic):

      Punkt Przedszkolny (wych. pani Katarzyna Butkiewicz) - hol przy sekretariacie

      W Magicznym Świecie (wych. pani Agnieszka Gliniecka - Kowalewska) - sala nr 14

      0A (wych. pani Kinga Suchocka) - hol przy sali nr 10

      0B (wych. pani Halina Orłowska) - hol przy hali sportowej

      0C (wych. pani Anna Skowina) - stołówka szkolna

      1A (wych. pani Halina Kibitlewska) - sala 211

      1B (wych. pani Henryka Cichocka) - sala 207

      4A (wych. pani Anna Kozłowska) - hol na I piętrze przy sali 107

      4B (wych. pan Adam Racic) - mała sala gimnastyczna

      Przypominamy o maseczkach i dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły). Listy dzieci są wywieszone na tablicach ogłoszeń w szkole.

     • 1 września wracamy do do szkoły

      27.08.2020

      Kochani Uczniowie! Szanowni Rodzice!

      Zbliża się 1 września, czyli początek roku szkolnego. Wszyscy w ostatnich tygodniach śledziliśmy komunikaty MEN i czekaliśmy na decyzję w sprawie powrotu do nauczania stacjonarnego lub kontynuowania nauczania w sposób zdalny. Decyzja zapadła i wracamy do szkoły. Musimy jednak pamiętać, że zdrowie nasze i innych zależy w dużej mierze od nas, przede wszystkim od tego, czy będziemy przestrzegać zasad sanitarnych i szkolnych procedur. Wszyscy stęskniliśmy się za szkołą i sobą nawzajem, lecz musimy pamiętać o dystansie społecznym i przestrzeganiu higieny, szczególnie o częstym myciu rąk. W związku z tym uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 będzie miała trochę inny charakter.

      Porządek uroczystości:

      Godzina 8.00 – Msza Św. w Kościele WNMP w Filipowie

      Godzina 9.00 – spotkanie z wychowawcami w wyznaczonych salach

      Harmonogram_spotkan_z_wychowawcami_w_klasach(1).docx

      Godzina 9.10 – przywitanie Uczniów -  wystąpienie dyrektor szkoły, Alicji Szulińskiej

      Ranne kursy autobusów w tym dniu planowane są o tej samej godzinie, co w poprzednim roku szkolnym, natomiast odjazdy po uroczystości odbędą się o godzinie 10.00.

      Uczniowie, oczekujący na rozpoczęcie uroczystości oraz na powrót do domu, zostaną objęci opieką świetlicy szkolnej.

      W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo bardzo prosimy o przestrzeganie zasad:

      • przed wejściem do budynku szkolnego uczniowie i rodzice powinni zdezynfekować lub umyć ręce 
      • w spotkaniu z wychowawcami mogą wziąć udział tylko rodzice oddziałów przedszkolnych, klas pierwszych i czwartych (jeden rodzic)
      • podczas przejścia z kościoła do szkoły, przemieszczania się po korytarzach i oczekiwaniu na autobus, uczniowie i rodzice powinni mieć zasłonięte usta i nos.
     • Stypendium szkolne 2020/2021 - nabór wniosków od 1 września 2020 r.

      12.08.2020

      Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok 2020/2021 przyjmowane będą od dnia 1 września 2020 r. do dnia 15 września 2020 r. Termin 15 września jest terminem ostatecznym, zgodnie z ustawą o systemie oświaty.

       Osoby uprawnione do stypendium szkolnego:

      Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego przysługuje:

      • uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia;
      • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;

      Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

      Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może przekroczyć kwoty 528,00 zł  zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowania kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1358).

      Warunki ubiegania się o stypendium szkolne:

      1.  Złożenie wniosku: (do pobrania) Wniosek_stypendium_szkolne_2020_2021.pdf

      2. Dołączenie do wniosku stosownych zaświadczeń o uzyskanych dochodach przez poszczególnych członków wspólnego gospodarstwa domowego z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku - z miesiąca sierpnia 2020 r.

      Do wniosku dołączyć należy:

      • w przypadku zatrudnienia:
       zaświadczenie pracodawcy lub oświadczenie własne o dochodach netto wszystkich członków rodziny, osiągniętych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku;
      • w przypadku utraty dochodu:
       dokument określający datę utraty dochodu np. świadectwo pracy, zaświadczenie pracodawcy itp.;
      • w przypadku otrzymywania alimentów:
       odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego ugodę sądową lub ugodę zawartą przed mediatorem, a w przypadku alimentów dobrowolnych oświadczenie własne lub dowody wpłaty;
      • w przypadku przekazywania alimentów na rzecz osób spoza rodziny:
       odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego ugodę sądową lub ugodę zawartą przed mediatorem, przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów;
      • w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej:
       - na zasadach ogólnych: oświadczenie o liczbie miesięcy, w których była prowadzona działalność oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego za poprzedni rok kalendarzowy i zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości składki zdrowotnej;
       - opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym (w tym karta podatkowa): zaświadczenie z urzędu skarbowego o formie opodatkowania, oświadczenie o osiągniętym dochodzie oraz dowody opłaty składek w ZUS;
      • w przypadku pobierania renty/emerytury:
       decyzja ostatniej waloryzacji renty/emerytury;
      • w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego:
       zaświadczenie lub oświadczenie o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonego w hektarach przeliczeniowych;
      • w przypadku, gdy dziecko uczy się w innej szkole niż Szkoła Podstawowa w Filipowie, zaświadczenie ze szkoły potwierdzające kontynuowanie nauki.

      Wypełniony wniosek wraz z załącznikami proszę dostarczyć do Urzędu Gminy w Filipowie ul. Garbaska 2 pokój nr 13 do dnia 15 września 2020 r.

     • Zapraszamy po odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty

      30.07.2020

      Zapraszamy uczniów klasy 8 po odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenia oraz kopie będą do odbioru w sekretariacie szkoły 3.08.2020 r. (poniedziałek) w godzinach: 9.00 - 15.00.

      Przypominamy, że termin uzupełnienia wniosku o wyniki egzaminu  lub dostarczenia zaświadczeń do wybranej szkoły ponadpodstawowej upływa 4.08.2020 (wtorek)  o godzinie 15.00.

      Przypominamy również, że szczegółowe wyniki z poszczególnych przedmiotów można sprawdzić już w piątek, 31.06.2020 - od godziny 10.00  w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU (https://wyniki.edu.pl). Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które uczniowie otrzymali w czerwcu. 

     • Informacja dla Ósmoklasistów

      29.07.2020

      Kochani Ósmoklasiści!

      Zbliża się termin ogłoszenia wyników egzaminu. Zapraszam do zapoznania się z "Informacją Dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 28 lipca 2020 r. dotyczącą ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2020"

      Informacja_o_ogloszeniu_wynikow_E8.pdf

                                                                                                                                                Anna Domańska

     • Programy: "Zdalna Szkoła" i "Zdalna Szkoła Plus"

      16.07.2020

      Bardzo dziękujemy Wójtowi Gminy Filipów, Panu Tomaszowi Rogowskiemu oraz Zastępcy Wójta Gminy Filipów, Panu Szymonowi Skowinie, za wsparcie naszych uczniów podczas edukacji zdalnej i pozyskanie dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”, działanie 1.1: „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” – dotyczącego realizacji projektu pn. „Zdalna szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”.

      Dzięki dofinansowaniu w ramach projektów: „Zdalna Szkoła" i "Zdalna Szkoła Plus" zakupiono 35 laptopów dla uczniów naszej szkoły, co  pozwoliło wesprzeć ich  podczas nauki zdalnej i uniknąć wykluczenia z edukacji.

       

     • Dziękujemy!

      15.07.2020

      Bardzo dziękujemy Fundacji Wspierania Młodzieży Wiejskiej "Juvenis" za pomoc okazaną naszym uczniom w formie:

      • sfinansowania zajęć dodatkowych z języka angielskiego dla uczniów klas 7-8 - (lekcje odbywały się 2 razy w tygodniu w 2 grupach liczących po pięcioro osób)
      • podarowania sprzętu komputerowego w celu wsparcia uczniów podczas nauki zdalnej

      W szkole wiejskiej ta forma pomocy jest bardzo przydatna i na pewno  pozytywnie wpłynie na dalszą edukację i karierę uczniów. Dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

                                                                                                                                          Dyrekcja szkoły

     • Informacja

      15.07.2020

      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie zaprasza osoby zainteresowane w lipcu 2020 r. w godzinach:

      poniedziałek – 9:00 - 12:00

      wtorek – 9:00 – 12:00

      środa – 9:00 – 12:00

      czwartek – 12:00 – 14:00

      piątek – 12:00 – 14:00

      Sekretariat jest czynny codziennie w godzinach: 7.30 - 15.30

       

     • "Szkoła przyjazna uczniom" - wspólna inicjatywa Rodziców, Nauczycieli i Przyjaciół Szkoły

      13.07.2020

                                                                                                                                        Filipów, dn. 14.07.2020 r.

      Szanowni Rodzice i Przyjaciele Szkoły!

      Szkoła jest miejscem, w którym dzieci spędzają bardzo dużo czasu, a starsi uczniowie nawet większą część dnia. Bardzo zależy nam na tym, by było ono nam wszystkim przyjazne, wygodne i bezpieczne. Niestety, nasze ograniczone środki finansowe uniemożliwiają nam wprowadzenie zmian, toteż zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc i wsparcie. Tylko dzięki Waszej pomocy i życzliwości jesteśmy w stanie poprawić warunki nauki dzieci w szkole.

      W roku szkolnym 2019/2020 z inicjatywy uczniów, rodziców, nauczycieli oraz sympatyków szkoły zrodziła się piękna inicjatywa upamiętnienia Setnej Rocznicy Urodzin Patrona szkoły, Jana Pawła II.  Podczas podsumowującego bieżący rok szkolny spotkania Rady Rodziców  zdecydowaliśmy o konieczności wyremontowania głównego wejścia do „starej części” szkoły, która jest bardzo zniszczona, a pragniemy, by stała się  naszą wizytówką. W związku z tym, że będziemy starać się o ufundowanie nowego (uaktualnionego sztandaru szkoły), a uroczystość planujemy na koniec maja przyszłego roku, byłoby przyjemnie całej społeczności szkolnej uczyć się i pracować,    i gościć Państwa w nowej, świeżej aranżacji tej części szkoły. Poza tym pragniemy stworzyć dzieciom, szczególnie oczekującym na zajęcia dodatkowe lub autobus, miejsce relaksu i odpoczynku w otoczeniu kwiatów, czyli zamierzamy stworzyć kącik oranżeryjny, by w otoczeniu przyrody odpoczynek dzieciom i gościom był przyjemniejszy.

      Zależy nam ogromnie na tym, by do końca lipca zebrać środki finansowe i niezbędne materiały do pracy. W pierwszym tygodniu  sierpnia zaplanowaliśmy prace remontowe, dlatego chcemy zaprosić Państwa do wspólnego działania dla dobra naszych dzieci. Każdą formę Państwa pomocy przyjmiemy z ogromną wdzięcznością. Rozumiemy, że rozpoczął się okres urlopów, ale tylko teraz możemy zaplanować remont w szkole, kiedy nasze dzieci korzystają z letniego wypoczynku. Prosimy o dobrowolne wpłaty na konto Rady Rodziców: BS Rutka Tartak: 40 9367 0007 0020 0202 4165 0002 z dopiskiem „Remont 2020”, ale jeszcze bardziej zależy nam na zadeklarowaniu Waszej pomocy - każda para rąk się przyda. Codziennie będziemy potrzebować maksymalnie 4 osób do malowania ścian, sufitu, stolarki i położenia  12 m2 terakoty. Sądzimy, że od 3 do 13 sierpnia uda nam się wykonać plan, zwłaszcza, że pierwsze prace już rozpoczęliśmy. Prosimy o telefoniczne zgłoszenia do sekretariatu z propozycją terminu i godzin pracy. Bierzemy pod uwagę również godziny popołudniowe.

      Mamy nadzieję, że ta inicjatywa, mająca głównie na celu poprawę warunków dzieci w szkole, uda się dzięki Państwa życzliwości, przychylności i współpracy, o czym już nieraz mieliśmy okazję się przekonać, za co bardzo dziękujemy.

      W imieniu Rady Rodziców, Społecznego Komitetu ds. Sztandaru Szkoły, uczniów i nauczycieli:

                                                                                                           Dyrekcja SP im. Jana Pawła II w Filipowie

       

       

     • Zakończenie roku szkolnego 2019/2020 - w cieniu pandemii

      13.07.2020

      25 i 26 czerwca 2020 r. odbyło się zakończenie roku szkolnego 2019/2020, roku innego niż wszystkie,  "Covidowego". Uczniowie wszystkich klas odbierali świadectwa i żegnali się z wychowawcami w różnych godzinach i w różnych miejscach szkoły, z zachowaniem dystansu i rygoru sanitarnego, w maseczkach i rękawiczkach,  bez uścisków dłoni.

      Nie było w tym dniu wspólnej  uroczystości, nie było gości i rodziców. Uczniowie, dostosowując się do zaleceń dyrektora szkoły, wchodzili do szkoły wyznaczonym wejściem, nie organizowali skupisk, po odbiorze świadectwa szybko opuszczali szkołę lub oczekiwali w świetlicy na autobus.

      Rok 2019/2020 był szczególnie trudny dla Uczniów, Rodziców i Nauczycieli. Za nami miesiące nauczania zdalnego, czas wielkich reorganizacji w szkole i w domu. Dziś świadectwa nie otrzymują tylko uczniowie, ale również rodzice, którzy zadbali o warunki do nauki w nauczaniu online i pomagali swoim dzieciom w odbieraniu plików i  wykonywaniu zadań. 

      Życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom  zasłużonego wypoczynku, dużo zdrowia, słonecznych wakacji, wielu podróży i powrotu do szkoły we wrześniu.

      Rodzicom naszych uczniów dziękujemy za udział w wielu wydarzeniach, wsparcie finansowe różnych przedsięwzięć, ufundowanie nagród i dyplomów na zakończenie roku szkolnego i życzliwe podejście do spraw związanych ze szkołą, gotowość do współpracy i rozwiązywania problemów.

                                                                                                                               Dyrekcja Szkoły

       

     • "Każdy z nas zostawi tu cząstkę siebie..." - pożegnanie Absolwentów

      12.07.2020

      26 czerwca 2020 r. odbyła się w szkole uroczystość pożegnania Absolwentów. W tym roku bez uścisków i podania rąk, ponieważ w dalszym ciągu trwa zagrożenie pandemią. Zakończenie nauki w szkole podstawowej to czas radości z powodu otrzymania świadectwa, ale też czas wspomnień, refleksji i podsumowań... Wiele miłych słów do naszych Absolwentów i ich Rodziców skierował Zastępca Wójta Gminy Filipów, Pan Szymon Skowina, Dyrektor Szkoły, Pani Alicja Szulińska oraz Wychowawczyni klasy ósmej, Pani Helena Wiśniewska. Miłym akcentem uroczystości były słowa pożegnania oraz drobne upominki od młodszych koleżanek i kolegów, uczniów klas siódmych.

      Gratulujemy naszym Absolwentom ukończenia szkoły podstawowej w wyjątkowym roku szkolnym, w  szczególnych warunkach, podczas nauki zdalnej i życzymy pomyślnej rekrutacji, satysfakcjonujących wyników egzaminu ósmoklasisty oraz powodzenia podczas kontynuowania nauki i rozwijania pasji i zainteresowań.

     • Projekt: "To moje miejsce na Ziemi"

      07.07.2020

      Zapraszamy do obejrzenia albumu: "To moje miejsce na Ziemi". Autorami zdjęć są uczestnicy projektu zorganizowanego z okazji Dnia Ziemi. Dziękujemy autorom zdjęć: Stasiowi Kozłowskiemu (PP), Emilii Kibitlewskiej (kl. 1b), Mai Kosińskiej (kl.4b), Adamowi Lipińskiemu (kl.5b), Szymonowi Dyczewskiemu (kl. 6b), Katarzynie Boguszewskiej (kl. 6b), Angelice Święcikowskiej (kl. 6b) oraz pani Ani Skowinie.

     • Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2019/2020

      21.06.2020

      Kochani Uczniowie i Szanowni Rodzice!

      Rok szkolny 2019/2020 powoli dobiega końca. Niestety, jesteśmy zmuszeni w tym roku zrezygnować ze wspólnej uroczystości. Powodem są oczywiście wymogi sanitarne, spowodowane pandemią. Przypominamy, że naszym wspólnym obowiązkiem jest zadbanie o zdrowie własne i innych, toteż przebywanie w szkole musi odbywać się według ustalonych zasad: przed wejściem do budynku należy zdezynfekować ręce, obowiązują maseczki i zachowanie dystansu społecznego (1,5 metra).

      Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2019/2020, czyli spotkania z wychowawcami, będzie odbywać się w ciągu 2 dni: 

      • 25 czerwca 2020 r. - zakończenie roku szkolnego punktu przedszkolnego, oddziałów przedszkolnych i klas 1 - 3 według harmonogramu:

               Harmonogram_spotkan_z_wychowawczyniami_w_klasach_0_-_III.docx

               Odjazdy autobusów we wszystkich kierunkach o godzinie 11.00, uczniowie zostaną objęci opieką świetlicy            szkolnej.

      • 26 czerwca 2020 r. - pożegnanie Absolwentów oraz zakończenie roku szkolnego klas 4-8

               Porządek uroczystości:

                Godzina 8.00 - 8.50 - spotkania uczniów z wychowawcami klas 4 - 7 (według harmonogramu)

                Harmonogram_spotkan_z_wychowawcami_w_klasach_4-8.docx

                Godzina 9.00 - Msza święta dla wszystkich uczniów SP w Filipowie

                Godzina 10.00 - 10.50 - uroczyste pożegnanie Absolwentów

                Godzina 11.00 - odjazdy autobusów we wszystkich kierunkach

                Uczniowie po przyjeździe do szkoły i do godziny 11.00 zostaną objęci opieką świetlicy szkolnej.

                

     • "Talent - to robić z łatwością to, co jest trudne dla innych..." Gratulujemy niezwykłej uczennicy - Weronice Racis!

      17.06.2020

      Weronika Racis, uczennica klasy 1a, ma niezwykłe zainteresowania i moc sukcesów. Od 2018 r. jest aktywną zawodniczką klubu szachowego "Hańcza" w Suwałkach. Dzięki dwuletniemu treningowi doszła do poziomu III kategorii szachowej. Ćwiczy regularnie w klubie oraz, jak zdradziła nam jej mama: "pod czujnym okiem starszego szachowego rodzeństwa". Z dumą i przyjemnością prezentujemy jej dotychczasowe sukcesy:

      • III miejsce w Międzynarodowym Mikołajkowym Turnieju Szachowym w kategorii dziewcząt do lat 7 - luty 2018
      • VII miejsce w Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Juniorek do lat 8 - czerwiec 2018
      • VI miejsce w Turnieju Szachowym "100 Lat Niepodległości" - listopad 2018
      • II miejsce w Mistrzostwach Suwałk Przedszkolaków w kategorii dziewcząt do lat 7
      • III miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym o Puchar Dyrektora ZS nr 6 w Suwałkach w kategorii oddział przedszkolny - marzec 2019
      • VII miejsce w Mistrzostwach Suwałk Młodzików w kategorii dziewcząt do lat 8 - kwiecień 2019
      • X miejsce w Mistrzostwach Polski Kobiet Słabowidzących w Szachach - czerwiec 2019
      • IX miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Słabowidzących w Szachach - czerwiec 2019
      • III miejsce w Suwalskiej Lidze Szkolnej w Szachach - grupa dziewcząt do lat 9 - październik 2019
      • I miejsce w Suwalskiej Lidze Szkolnej w Szachach - grupa dziewcząt do lat 9 - listopad 2019
      • I miejsce w Suwalskiej Lidze szkolnej w Szachach - grupa dziewcząt do lat 9 - grudzień 2019
      • I miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym "Ferie 2020" - w kategorii młodzików do lat 10 - styczeń 2020
      • II miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym "Ferie 2020" - w kategorii open dziewcząt - styczeń 2020
      • I miejsce w Suwalskiej Lidze Szkolnej w grupie dziewcząt do lat 9 - luty 2020
      • I miejsce w Międzyszkolnym Turnieju Szachowym "Szach - mat dla Suwałk" w kategorii dziewcząt do lat 9 - marzec 2020

      Z rozmowy z mamą wynika, że to tylko początek sukcesów Weroniki. Dziewczynka w dalszym ciągu ciężko pracuje i rozwija swoją pasję. Bardzo dzielnie stawia czoła porażkom. Przed nią kolejne szachowe zmagania: finał XXVI Suwalskiej Ligi Szkolnej (podczas którego ma już zapewnione miejsce na podium), mistrzostwa województwa, makroregionu, mistrzostwa Polski... czyli wakacje bardzo pracowite. 18 czerwca weźmie udział w Mistrzostwach Polski Słabowidzących w szachach klasycznych.

      Gratulujemy Weronice talentu, umiejętności oraz samozaparcia w pracy nad sobą i rozwijaniu pasji i życzymy dalszych sukcesów.

     • Gratulujemy laureatom konkursu: "Chciałbym zostać policjantem"

      04.06.2020

      Komenda Miejska Policji w Suwałkach zaprosiła uczniów do konkursu plastyczno - literackiego pt. "Chciałbym zostać policjantem". Gratulujemy dwojgu uczniom naszej szkoły:

      Lidii Fałtynowicz - ucz. klasy 2b - II miejsca

      Tomaszowi Bołtrukanisowi - uczniowi klasy 6b - III miejsca.

      Po odbiór nagród i dyplomów laureaci konkursu zostali zaproszeni do siedziby Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Podczas wizyty mieli okazję zwiedzić instytucję i "poznać specyfikę pracy policjanta". Tomek tak wspomina tę wizytę:

      "Razem z tatą przyjechaliśmy do Suwałk i o godzinie 10.00 zaczęło się zwiedzanie Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach. Najpierw spotkaliśmy się z przewodnikami, którzy nas przywitali i opowiedzieli o pracy policjanta. Najpierw zaprowadzili nas do psa policyjnego i jego przewodnika. Pan bardzo szczegółowo opowiadał o szkoleniu psa policyjnego oraz jak policjant buduje z psem więź, która pozostaje na bardzo długi czas. Pies był pięknie wyszkolony i podziwialiśmy, jak trenuje na swoim ,,placu zabaw. Sprawnie przeskakiwał przez przeszkody i nie bał się wejść nawet na dużą wysokość. Po obejrzeniu całego treningu psa i wysłuchaniu przewodnika, poszliśmy obejrzeć pojazdy Wydziału Ruchu Drogowego. Zostaliśmy przepytani z przepisów, czyli np. którą stroną jezdni poruszamy się rowerem, musiałem przy okazji wymienić podstawowe wyposażenie roweru. Otrzymaliśmy odblaski i mogliśmy posłuchać, jak pracuje motocykl policyjny. Nie obeszło się też bez zwiedzania radiowozu i wskoczenia na motor oraz przymierzenia kasku policyjnego. Dalej udaliśmy się do Pana Komendanta, który wręczył nam nagrody oraz bardzo ładnie i szczegółowo opowiedział o swojej pracy, nawet pozwolił nam usiąść na swój komendancki fotel i obejrzeć stanowisko komendanta. Zobaczyliśmy też puchary, które zdobyła reprezentacja policjantów z suwalskiej komendy, a także przekonaliśmy się, że zarządzanie całą komendą jest satysfakcjonujące, ale zarazem bardzo trudne. W dalszej części zwiedzania udaliśmy się do Niebieskiego Pokoju, gdzie wytłumaczono nam, że tutaj rozmawia się z dziećmi, które miały styczność z nieprzyjemnymi wydarzeniami w życiu. Pokój miał monitoring i mikrofon, poza tym był bardzo przyjazny, a na ścianie wisiało lustro weneckie. Wnetrze tego pokoju jest utrzymane w przyjaznym kolorze niebieskim i poza kamerą i mikrofonem nie przypomina pokoju przesłuchań, a wiec dobrze, bo tak miało być, aby dzieci czuły się tam swobodnie. Mogę teraz o tym  opowiedzieć dzięki świetnym przewodnikom, ponieważ oprowadzał nas Naczelnik Wydziału Prewencji w Suwałkach oraz Pani pracująca właśnie w tym wydziale. Bardzo interesująco powiedzieli o wszystkim i zaprowadzili nas do pokoju techników. Mogliśmy posłuchać i zaobserwować, na czym polega praca technika. I co najciekawsze, mielismy okazję zabezpieczyć odciski palców. Technicy zawsze zbierają ślady oraz zabezpieczają dowody, czy wykonują testy DNA. Niestety, po tym wycieczka się zakończyła. Pożegnaliśmy przewodników i podziękowaliśmy im za niezwykłe spotkanie. Praca policjanta, jak wszyscy wiemy, jest bardzo ciężka i odpowiedzialna. Dzięki konkursowi mogliśmy poznać ją bliżej. Policji wiele się zawdzięcza, ponieważ dba o dobro  i bezpieczeństwo społeczeństwa, jestem z nich dumny i ciesze się, że jest taka wspaniała jednostka. Na wycieczce mi się bardzo podobało i z chęcią bym ją przeżył jeszcze raz".

      Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Miejskiej Komendy Policji w Suwałkach.

     • Zwrot podręczników do biblioteki szkolnej

      03.06.2020

      Biblioteka szkolna prosi o zwrot podręczników szkolnych.

      Z racji trwającej pandemii i z konieczności zachowania zasad sanitarnych, szczególnie z uwzględnieniem okresu kwarantanny dla materiałów bibliotecznych, zwracane do biblioteki podręczniki powinny być (podobnie jak lektury) zapakowane w reklamówki i opatrzone informacją: (imię i nazwisko ucznia, klasa oraz data dostarczenia książek do szkoły). Informacja powinna być widoczna na reklamówce.

      Prosimy o dostarczenie książek w godzinach: 8.00 - 14.00 Podręczniki proszę zostawić na ustawionych stolikach w przedsionku "starego" wejścia do szkoły, przy placu manewrowym autobusów. 

      Harmonogram zwrotu podręczników:

      4 czerwca (czwartek) - klasy: 1a, 1b, 2a, 2b

      5 czerwca (piątek) - klasy:  1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b,4a, 4b

      8 czerwca: (poniedziałek) - klasy: 5a, 5b

      9 czerwca (wtorek) - klasy: 6a, 6b, 6c

      10 czerwca (środa) - klasy: 7a, 7b

      15 czerwca (poniedziałek) - klasa 8

      Przypominamy o konieczności zachowania dystansu społecznego. Jednocześnie informujemy, że w sytuacji braku możliwości dostarczenia książek w wyznaczonym dniu i godzinach, można je zwrócić każdego dnia -  do godziny 17.00

     • Konsultacje dla uczniów klas 4 - 8

      27.05.2020

      W związku z Rozporządzeniem MEN z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 493, 530, 564, 657, 781 i 872) umożliwiamy od 1 czerwca 2020 r. uczniom klas 4 - 7 szkół podstawowych korzystanie z dobrowolnych konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów. Wymiar tych konsultacji zostanie uzależniony od diagnozy potrzeb uczniów, a także warunków szkoły. 

      W związku z diagnozą potrzeb bardzo prosimy o udzielenie odpowiedzi na pytanie wysłane w Librusie. Zadeklarowanie potrzeby skorzystania dziecka z konsultacji umożliwi ułożenie harmonogramu konsultacji oraz pozwoli na zorganizowanie spotkań uczniów z nauczycielami zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN.

      Przypominamy, że z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać tylko uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.

                                                                                                                                        Dyrekcja szkoły

       

    • Mateczkom, Mamom, Mamusiom i Matulom...
     • Mateczkom, Mamom, Mamusiom i Matulom...

      25.05.2020

      Do Matek

      Które swym dzieciom czytają moje wiersze...

      Po­wie­dział ktoś, żem zmyśl­ny stra­teg,

      Bo gdy dla dzie­ci pi­szę wier­sze,

      Wła­ści­wie pi­szę je dla ma­tek.

      Te zło­śli­wo­ści nie są pierw­sze;

      Niech szy­dzi ten, kto lubi szy­dzić,

      A zresz­tą... cze­go mam się wsty­dzić?

      Wy­zna­ję, nie­raz żal mi szcze­rze

      Ma­tecz­ki, mamy czy ma­mu­si,

      Któ­ra do rąk mą książ­kę bie­rze

      I swe­mu dziec­ku czy­tać musi.

      Żal mi, że dro­gi czas jej krad­nę

      I że się mę­czą oczka ład­ne...

      Wy­zna­ję, my­ślę nie­raz czu­le,

      Jak wy­glą­da­ją te ma­tecz­ki,

      Ma­mu­sie, mamy i ma­tu­le,

      Kie­dy czy­ta­ją me ksią­żecz­ki?

      I o czym każ­da skry­cie ma­rzy?

      I czy ma miły wy­raz twa­rzy?

      Czy spo­śród mam śpie­szą­cych z biu­ra

      Lub z pra­cy, już zmę­czo­nych tro­chę,

      Uśmiech­nie się nie­kie­dy któ­ra,

      Gdy wspo­mni moje wier­sze pło­che?

      Czy się uśmiech­nie i, być może,

      Po­my­śli cza­sem o au­to­rze?

      Wia­do­mo prze­cież od stu­le­ci,

      Że taki rze­czy jest po­rzą­dek:

      Do ma­tek tra­fia się przez dzie­ci

      Tak jak do męż­czyzn - przez żó­łą­dek.

      Czy to uwła­cza mat­kom mi­łym?

      No cóż, przy­zna­ję się. Zgrze­szy­łem.

      Lu­bię twa­rzycz­ki Wa­sze mło­de

      I czę­sto so­bie wy­obra­żam

      Wasz wdzięk i po­wab, i uro­dę,

      I mimo woli się roz­ma­rzam.

      A gdy ma­rze­nie mnie ko­ły­sze,

      Wte­dy dla dzie­ci wier­sze pi­szę.

                                                      Jan Brzechwa

       

     • Biblioteka szkolna

      24.05.2020

      Biblioteka szkolna wznawia pracę od 25 maja.  Nie prowadzi już w tym roku szkolnym wypożyczania książek. Prosi natomiast o zwrot lektur i podręczników Harmonogram i zasady zwrotu podręczników podamy w następnym komunikacie. Prosimy o dostarczenie książek w godzinach pracy biblioteki szkolnej, czyli 8.00 - 12.00

      Z racji trwającej pandemii i z konieczności zachowania zasad sanitarnych, szczególnie z uwzględnieniem okresu kwarantanny dla materiałów bibliotecznych, zwracane do biblioteki książki powinny być zapakowane w reklamówki i opatrzone informacją: (imię i nazwisko ucznia, klasa oraz data dostarczenia książek do szkoły). Informacja powinna być widoczna na reklamówce. Książki proszę zostawić na ustawionych stolikach w przedsionku "starego" wejścia do szkoły, przy placu manewrowym autobusów. 

      Harmonogram zwrotu lektur:

      25 maja (poniedziałek) - klasy: 1a, 1b, 2a, 

      26 maja (wtorek) - klasy: 2b, 3a, 3b

      27 maja: (środa) - klasy: 4a, 4b, 5a, 5b

      28 maja (czwartek) - klasy: 7a, 7b, 8

      29 maja (piątek) - klasy: 6a, 6b, 6c

      Przypominamy o konieczności zachowania dystansu społecznego. Jednocześnie informujemy, że w sytuacji braku możliwości dostarczenia książek w wyznaczonym dniu i godzinach, można je zwrócić każdego dnia -  do godziny 17.00

     • Konsultacje dla uczniów klasy 8

      22.05.2020

      Od 25 maja umożliwiamy uczniom klasy 8 udział w dobrowolnych konsultacjach grupowych i indywidualnych. Konsultacje grupowe zostały zorganizowane z przedmiotów egzaminacyjnych: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego), natomiast konsultacje indywidualne - to spotkania uczniów z pedagogiem, doradcą zawodowym oraz pozostałymi nauczycielami - uczącymi w klasie 8. Szczegółowy harmonogram konsultacji oraz zasady przebywania w szkole, zgodnie z wytycznymi GIS, MZ i MEN, znajdują się w Librusie. 

     • 25 maja - zajęcia opiekuńczo - wychowawcze w nauczaniu wczesnoszkolnym

      22.05.2020

      Od 25 maja uruchamiamy zajęcia opiekuńczo - wychowawcze oraz świetlicowe w klasach I - III. Będą one odbywały sie w godzinach: 7.30 - 15.30. Rodzice, którzy wyrazili potrzebę skorzystania z zajęć, proszeni są o złożenie wniosku w sekretariacie szkoły i  zapoznanie się z organizacją pracy szkoły w czasie epidemii.

      Organizacja pracy szkoły  w czasie epidemii -  w odniesieniu do dzieci i rodziców

      1. Szkoła i świetlica działają w trybie reżimu sanitarnego.
      2. Podczas ponownego otwarcia szkoła będzie realizowała tylko czynności opiekuńczo – wychowawcze.
      3. Pierwszeństwo w przyjęciu  mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
      4. Do szkoły i świetlicy  mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe.
      5. Nie można przyprowadzać dziecka do szkoły i świetlicy, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
      6. Dzieci z klas I – III będą objęte opieką w godzinach:  7.30- 15.30.
      7. Określa się liczbę dzieci do 12 w jednym oddziale, zbliżonych wiekowo.
      8. Dzieci przez cały dzień pobytu przebywają w dwóch wyznaczonych i stałych salach.
      9. Wyjścia na teren przedszkolnego placu zabaw w czasie pobytu dziecka w placówce będą się odbywały rotacyjnie, by dzieci ze szkoły i przedszkola nie miały ze sobą kontaktu. Zabrania się spacerów z dziećmi poza teren placówki.
      10. W godzinach: 7.30 – 11.30 dziećmi opiekują się wychowawczynie klas I - III, natomiast w godzinach: 11.30 – 15.30 dzieci przebywają pod opieką wychowawców świetlicy. Z sali, w której przebywa grupa dzieci, usunięte zostaną przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować np. pluszowe zabawki.
      11. Szkoła nie organizuje żywienia zbiorowego.

      Zasady przyprowadzania i odbierania dziecka ze szkoły.

      1. Dziecko do szkoły może przyprowadzić i odebrać tylko jedna osoba, również zdrowa.
      2. Rodzice/opiekunowie przyprowadzając i odbierając dziecko do/ze szkoły mogą korzystać wyłącznie z wejścia do nowej części budynku.
      3. Przy wejściu do budynku szkoły każdemu dziecku mierzona jest temperatura bezdotykowym termometrem.
      4. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je rodzicowi/opiekunowi i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Rodzic/opiekun zobowiązany jest do udzielenia informacji zwrotnej dotyczącej zdrowia dziecka.
      5. Rodzic/opiekun nie może wchodzić do budynku szkoły, czeka przed budynkiem na wynik pomiaru i decyzję, czy dziecko w tym dniu może być do szkoły przyjęte.
      6. W przypadku pojawienia się przed szkołą kilkorga rodziców, należy pamiętać o zachowaniu dystansu (min. 2 m), dystans ten należy zachować również w odniesieniu do pracowników szkoły.
      7. Wprowadzony zostaje bezwzględny zakaz wchodzenia do pomieszczeń dydaktycznych, gdzie przebywają dzieci.
      8. Dziecko nie może przynosić do placówki niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.
      9. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały do placówki, muszą mieć stale włączone telefony, by umożliwić pracownikom szkoły szybki kontakt w razie potrzeby.
      10. Rodzice mogą przekazać ważne informacje o dziecku telefonicznie dyrektorowi, nauczycielce lub bezpośrednio pracownikowi dyżurującemu w szatni.
      11. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały do szkoły w okresie epidemii „koronawirusa” powinni:
      • zaopatrzyć dziecko w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki,
      • wyjaśnić dziecku, aby nie zabierało do szkoły niepotrzebnych rzeczy i zabawek,
      • przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny (powinno ono unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą i mydłem, nie podawać rąk na powitanie),
      • tłumaczyć dziecku konieczność zachowywania odległości między dziećmi,
      • zwrócić uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.         

                                                                                                                Dyrekcja szkoły

       

       

     • Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

      19.05.2020

      Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, został on dostosowany do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.

      Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych

      Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:

      • od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
       go o świadectwo ukończenia szkoły. 
      • od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków
       o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.
      • Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych

      Terminy uzupełnienia wniosków

      • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:

      • do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
      • do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

      Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych

      Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.

       

      W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

       

      W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.


      Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej

      Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

      W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.

      Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.

      Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.

      W postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021 odstąpiono od przeprowadzania postępowania uzupełniającego z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia tego postępowania z zachowaniem terminu przewidzianego w prawie (w art. 161 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe), tj. do końca sierpnia roku poprzedzającego rok szkolny, na który jest przeprowadzane postępowanie rekrutacyjne.

      W przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, którzy nie zostaną przyjęci do szkół dla młodzieży w postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2020/2021, o przyjęciu do tych szkół będzie decydował dyrektor szkoły, podobnie jak to było w poprzednich latach (na podstawie art. 130 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe).

      Za zapewnienie miejsca w szkole ponadpodstawowej wszystkim realizującym obowiązek nauki dzieciom i młodzieży zamieszkującym na obszarze powiatu odpowiada rada powiatu (zgodnie z art. 39 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe).

     • Galeria Anetki

      19.05.2020

      Od poniedziałku możemy w szkole organizować zajęcia specjalistyczne, np. logopedyczne. Anetka z klasy IIA chętnie zaprezentowała swój bogaty dorobek twórczy, który powstał w czasie, gdy zajęcia w szkole zostały odwołane. Prac było tak dużo, że nie dałyśmy rady wszystkich zaprezentować. Popatrzcie,  jakie talenty można rozwijać poprzez nauczanie zdalne. Część prac Anetki zakwalifikowaliśmy do konkursów. Dziewczynka bardzo owocnie pracuje w domu, ale tęskni już bardzo za Paniami, nauczycielami oraz koleżankami i kolegami. Pierwsze zajęcia po długiej przerwie przebiegły w bardzo miłej atmosferze.

                                                                                                                  Alicja Szulińska

     • Program stypendialny KLASA

      19.05.2020

      Szanowni Rodzice Ósmoklasistów i Kochani Uczniowie!

      Rusza KLASA, czyli autorski program stypendialny Fundacji BNP Paribas, skierowany do młodych ludzi, którzy chcieliby kontynuować naukę w renomowanym liceum w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Szczecinie. Uczniowie zakwalifikowani z naszej szkoły mają szansę uczyć się w VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie. 

       Każdy uczestnik programu ma zapewniony pobyt w internacie oraz wyżywienie, otrzymuje podręczniki i comiesięczne kieszonkowe, bierze udział w wycieczkach szkolnych, wyjściach kulturalnych i zajęciach dodatkowych. Stypendyści programu są też pod stałą opieką wychowawcy i pedagogów.

      Jakie warunki trzeba spełnić, by dostac sie do programu oraz więcej informacji pod linkiem: 

      ​​​​​​​


    • Chciałbym zostać Policjantem - zaproszenie do konkursu z okazji Dnia Dziecka
     • Chciałbym zostać Policjantem - zaproszenie do konkursu z okazji Dnia Dziecka

      16.05.2020

      Komenda Miejska Policji w Suwałkach Wydział Prewencji z okazji Dnia Dziecka zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie "Chciałbym zostać Policjantem".

      Aby wziąć udział, należy do 28 maja 2020 r. przesłać drogą elektroniczną na adres: anna.niewiadomska@suwalki.bk.policja.gov.pl odręcznie napisane przez uczestnika krótkie opowiadanie wraz z ilustracją (jako załącznik w wiadomości - fotografia) w jaki sposób wyobraża sobie pracę policjanta, dlaczego w przyszłości będzie chciało zostać funkcjonariuszem służb mundurowych oraz dlaczego praca policjanta jest ważna.

      Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną nagrodzeni dyplomami, a troje laureatów zostanie zaproszonych do  Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach

      Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa znajdują się w Librusie.