• Wspieramy Ukrainę

            02.03.2022

            Drodzy Uczniowie i Rodzice! 

            Wojna w Ukrainie poruszyła wszystkich. Działania wojenne stanowią bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia, toteż w ostatnich dniach dramatycznie wzrosły potrzeby dzieci i rodzin ukraińskich. Nie jesteśmy obojętni na ich los. Wspierając Ukrainę, zorganizowaliśmy zbiórkę, która będzie trwała od 02.03.2022 do 4.03.2022 r. Zbiórka uczniów zostanie przeprowadzona w klasach z wychowawcami, natomiast dorośli mogą wrzucać pieniądze do puszki, znajdującej się w sekretariacie.

            Nasi uczniowie przeżywają sytuację w kraju sąsiadującym, zadają mnóstwo pytań, mają wiele wątpliwości, odczuwają strach o bliskich i czekają na koleżanki i kolegów z Ukrainy, dekorują szkołę, by goście mogli poczuć się jak w domu.

          • Zakwaterowanie dla uchodźców z Ukrainy.

            02.03.2022

            W związku z otrzymanym dn. 1 marca 2022 r. poleceniem Wojewody Podlaskiego w sprawie organizacji miejsc doraźnego  zakwaterowania  dla ludności ukraińskiej, Wójt Gminy zwraca się z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie dostępnych miejsc, w których mogą zostać zakwaterowani uchodźcy.

            Osoba oferująca miejsce zobowiązana będzie zapewnić osobom zakwaterowanym opiekę oraz organizację wyżywienia i codziennego życia, w zamian otrzyma zwrot poniesionych kosztów do kwoty 125 zł brutto za osobę za dobę.

            W dniu 7 marca 2022 r. o godz. 9:00 w Urzędzie Gminy Filipów zostanie zorganizowane zebranie z Wójtem Gminy Filipów, który przedstawi dokładne warunki na jakich odbywać się będzie zakwaterowanie osób potrzebujących. Zapraszamy osoby zainteresowane.

            Jeżeli ktoś z Państwa wyraża chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy lub chce dowiedzieć się więcej na ten temat może zgłaszać do siedziby Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego - UG Filipów - Pani Paulina Mentel, tel. 87 5559231, email: paulina.mentel@filipow.pl, pokój nr 13.

             

          • Gmina Filipów. Pomoc dla ludności ukraińskiej

            28.02.2022

            W dn. 25 lutego 2022 r. w Urzędzie Gminy Filipów odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym udział wzięło 16 członków zespołu oraz zaproszeni goście. Tematem spotkania była pomoc uchodźcom z Ukrainy w ramach zapewnienia im opieki medycznej oraz zorganizowania miejsc mieszkalnych. Każdy obywatel Ukrainy, który trafi do Polski będzie miała zapewnioną opiekę medyczną. Na posiedzeniu poruszony był również temat bezpieczeństwa gminy w świetle obecnych wydarzeń, głos w tej sprawie zabrał Wójt Gminy Filipów, Kierownik Posterunku Policji w Filipowie oraz Prezes OSP w Filipowie.

            W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie Urząd Gminy Filipów we współpracy z jednostkami podległymi tj. Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Filipowie, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Filipowie, Szkołą Podstawową w Filipowie oraz Gminną Biblioteką Publiczną w Filipowie organizuje pomoc dla ludności ukraińskiej w formie zbiórki produktów i środków niezbędnych do codziennej egzystencji.

            Jeżeli są Państwo zainteresowani pomocą dla ludności ukraińskiej prosimy o zapoznanie się z załączoną informacją i stosowanie się do zasad w niej zawartych. Lista niezbędnych produktów jest przygotowana na podstawie zgłoszenia przez stronę ukraińską.

            Dary przekazywać należy do Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie ul. Garbaska 1 (parter budynku) w godz. 8:00 - 18:00 od dnia 1 marca 2022 r., tel. kom. 694 827 052 - Pani Barbara Orchowska.

            Ponadto informujemy, że każdy obywatel Ukrainy, który trafi do Polski zostanie objęty opieką przez służby państwowe, a następnie skierowany do ośrodków tworzonych przez samorządy. Prosimy o nie organizowanie transportu Ukraińców „na własną rękę”. Nie dotyczy to przypadku kiedy jedziemy po znaną konkretną osobę. Jeżeli mieszkańcy naszej gminy wyrażają chęć przyjęcia do własnych domów uchodźców z Ukrainy mogą to zgłaszać do siedziby Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego - UG Filipów - Pani Paulina Mentel, tel. 87 5559231, email: paulina.mentel@filipow.pl, pokój nr 13.  

            Informacja_dla_mieszkancow_gminy_Filipow.docx 


          • "Pączek i faworek"... czyli Tłusty Czwartek w grupie OB

            06.03.2022

            Tradycji stało się zadość. Tłusty Czwartek w przedszkolu od samego rana był wyjątkowym dniem, ponieważ na wszystkich piętrach unosił się delikatny zapach pączków. Dzieci z grupy 0B ze szczególną starannością przygotowały się do tego dnia, ponieważ nie tylko degustowały pączki i faworki, lecz poznały tradycje związane z Tłustym Czwartkiem, wykonały szereg ćwiczeń oraz przygotowały etiudę na podstawie wiersza Lucyny Krzemienieckiej "Pączek i faworek". Zrozumiały przy tym, że literatura może być nie tylko źródłem wiedzy, lecz sposobem na świetną wspólną zabawę.

          • „Książka - to taki wykład za grosze…” – wywiad z panem Jackiem Łapińskim, pisarzem, autorem książki „Dlaczego warto czytać”

            22.02.2022

            Martyna i Angelika: Dzień dobry! Jesteśmy uczennicami klasy 8b Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie. Miałyśmy przyjemność wziąć udział w spotkaniu z Panem. Nieczęsto gościmy w naszej miejscowości pisarzy, dlatego chciałybyśmy chwilę z Panem porozmawiać. Czy udzieli nam Pan wywiadu?

            Pan Jacek Łapiński: Dzień dobry! Z wielką przyjemnością!

            Martyna i Angelika: Co powiedziałby Pan osobie, która dopiero zaczyna pisać?

            Pan Jacek Łapiński: Jeżeli ktoś naprawdę myśli o pisaniu, to przede wszystkim warto, żeby ta osoba czytała książki z różnej dziedziny wiedzy. Pisanie polega na kreatywności, łączeniu różnych myśli oraz dodawaniu ich od siebie. Najważniejszą rzeczą, którą tak naprawdę czyni każdy autor, jest czytanie innych książek. Jest to dla niego skarbnica inspiracji.

            Martyna: Jakie cechy charakteru przydają się w zawodzie pisarza?

            Pan Jacek Łapiński: Na pewno systematyczność i pewna konsekwencja, ale przede wszystkim chęć refleksyjnego przeżywania życia, dlatego że inspirację można czerpać z różnych sytuacji. Chodzi o to, żeby człowiek był otwarty na ludzi, na nowe sytuacje, żeby dużo rozmawiał z innymi ludźmi i myślał. A jeżeli chodzi o systematyczność i konsekwencję to jednak chodzi o to, że istnieje pewien mit, że trzeba czekać na wenę. Tę wenę tak naprawdę trzeba wypracowywać codziennie: po prostu siadać przed komputerem lub maszyną do pisania i próbować pewne swoje myśli przelać na papier. Później ewentualnie nad nimi pracować. To tak jak szlifowanie diamentu, tylko że w tym przypadku polega to na ciągłej obróbce myśli.

            Angelika: Jaka była Pana ulubiona książka w dzieciństwie?

            Pan Jacek Łapiński: Taką pierwszą moją ulubioną książką były „Dzieci z Bullerbyn”. Ale też bardzo lubiłem „Pinokia”, „Baśnie” Andersena i „Chłopców z Placu Broni”. Dzieciństwo to okres szkoły podstawowej.

            Martyna: Który gatunek literacki lubi Pan najbardziej?

            Pan Jacek Łapiński: Ponieważ pasjonuję się psychologią pozytywną, czytam bardzo dużo książek z tej dziedziny. Bardzo lubię też czytać książki, które oparte są na faktach, nie muszą to być biografie. Lubię czytać takie książki, które mają w sobie ziarno prawdy, nie są tylko czystą fikcją literacką.

            Angelika: W jakim wieku zaczął Pan pisać książki?

            Pan Jacek Łapiński: Zacząłem pisać książki w 2009 roku. Napisanie pierwszej zajęło mi kilka lat. Ale nie chodziło o to, że stawiam sobie taki cel, że mam napisać książkę, tylko traktowałem to jako drogę. Pisząc dużo czytałem i rozwijałem się jako człowiek, więc używając metafory bibliotecznej, mogę powiedzieć, że dzięki czytaniu jako człowiek wzniosłem się o półkę wyżej. Dzięki tej pracy nad sobą dojrzałem i wówczas dojrzała moja pierwsza książka. Ona powstała w 2013/2014 roku.

            Martyna: Jak zatytułował Pan pierwszą książkę i o czym Pan pisał?

            Pan Jacek Łapiński: Moja pierwsza książka ma tytuł: „Jak być lepszym”. I nie chodzi o to, że jestem wujkiem dobrą radą i dawałem tą książką dobre rady, ale pisząc  sam stałem się lepszym, książka dotyczyła psychologii pozytywnej, rozwoju osobistego i doczekała się nawet kilku wydań. Była dobrze przyjmowana w środowisku ludzi, którzy tym się interesują, nie każdy interesuje się psychologią, a ta książka zawierała szereg inspiracji odnoszących się do psychologii pozytywnej.

            Angelika: Kim Pan chciał być w dzieciństwie?

            Pan Jacek Łapiński: Dobre pytanie… Musiałbym sobie przypomnieć… Zawsze lubiłem czytać i pewne rzeczy kiedyś sobie pisałem „do szuflady”. Wypracowania nie stanowiły dla mnie problemu, ale bardzo lubiłem historię… więc nie miałem takich marzeń, kim chciałbym być. Po prostu szczęśliwym człowiekiem.

            Martyna: Co skłoniło Pana do wydania swojej książki?

            Pan Jacek Łapiński: To, że dużo czytałem, ale samo czytanie to było dla mnie trochę za mało, bo chodzi o to, że tworzymy pewne rzeczy dwa razy w swoim życiu. Najpierw w myślach, dopiero później w realnym działaniu. Jeśli ktoś dużo czyta, to zaczyna myśleć, a jeśli myśli, to później coś zrobi. W przypadku pisarza to właśnie pisanie jest taką formą działania.

            Angelika: Czym dla Pana jest książka? Wyrażeniem emocji, czy siebie?

            Pan Jacek Łapiński: Książka według mnie jest zbiorem najlepszych myśli autora. Można powiedzieć, że to jest taki wykład za grosze. Kosztuje 30 – 40 zł, ale jest jednocześnie owocem wieloletniej pracy danego autora, danego człowieka. I w szybkim momencie ma się dostęp do myśli człowieka, który pracował nad tym wiele lat, więc warto na książkę spojrzeć właśnie z tej strony. Książka jest to skarbnica wiedzy, po którą warto sięgać, z której warto czerpać i tak obiektywnie mówiąc, jest to taki wykład za grosze. Podsumowując książka jest dla mnie źródłem inspiracji i wiedzy.

            Martyna: Czy ma Pan autora, którego lubi Pan najbardziej?

            Pan Jacek Łapiński: Poleciłbym szczególnie jedną książkę z psychologii pozytywnej. Jest to książka Viktora Frankla: „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Autorem jest profesor psychiatrii, który przeżył II wojnę światową i koszmar obozów koncentracyjnych, i  na podstawie swoich doświadczeń życiowych i bogatej wiedzy napisał książkę, która w sposób najbardziej istotny wpłynęła na moje życie i nauczyła mnie pewnych rzeczy, mianowicie tego, że pogoda ducha jest naszą wewnętrzną mocą i niezależnie od tego, co się w życiu wydarza, bo w życiu wydarzyć się mogą różne rzeczy, to jednak tę pogodę, moc ducha, możemy w sobie zachować i jest to taka nasza osobista moc, której nikt nie jest w stanie nam odebrać. I nie mówię, że w naszym świecie jest zawsze świetnie, ale chodzi o to, że jednak możemy pozytywnie wpływać na siebie i innych. To jest takie zadanie dla nas, takie osobiste wyzwanie.

            Martyna: Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy?

            Pan Jacek Łapiński: Niewątpliwie spotkania z ludźmi, z uczniami i z dorosłymi czytelnikami. Dla mnie są one zawsze zaszczytem. Cieszę się, że mogę z kimś się spotkać, spojrzeć w oczy, wymienić myśli. Niezależnie od tego, czy te osoby mają lat czternaście, czy pięćdziesiąt pięć. Od każdego człowieka możemy uczyć się nawzajem. I też Wasza postawa jest dla mnie inspirująca, to miłe, że chce Wam się chcieć.

            Angelika: Czy czuje się Pan spełnionym człowiekiem?

            Pan Jacek Łapiński: Tak.  Czuję się człowiekiem spełnionym, jednak pora na nowe wyzwania życiowe i zawodowe, ponieważ chodzi o ty, żeby żyć z pasją, cały czas starać się rozwijać, próbować, uczyć się czegoś nowego i żyć uśmiechem. W życiu nie chodzi tylko o same pieniądze, ale tak naprawdę chodzi o tę radość życia, o życie zgodnie z pasją, zainteresowaniami, zgodnie z tym, co dla nas jest ważne.

            Martyna: Skąd bierze Pan pomysły na swoje książki?

            Pan Jacek Łapiński: Przede wszystkim z doświadczeń, które nabywałem na spotkaniach autorskich,  z doświadczeń związanych z pracą, z własnych przemyśleń oraz z przemyśleń, które wynikają z innych książek. Tę samą książkę  można przeczytać dwa razy i za każdym razem dokonać zupełnie innych refleksji. Na wszystko można spojrzeć z różnych punktów widzenia.

            Martyna: Skąd taki pomysł, żeby zostać pisarzem?

            Pan Jacek Łapiński: Myślę, że w pewnym momencie pojawiła się taka potrzeba wyrażenia siebie, ona we mnie zawsze tkwiła, zawsze lubiłem czytać, myśleć, rozmawiać, więc postanowiłem podzielić się pewnymi swoimi myślami.

            Martyna i Angelika: Dziękujemy bardzo Panu za przemiłą rozmowę, wnioski weźmiemy sobie do serca, postaramy się dużo czytać, a może nawet pisać… Panu życzymy wielu inspirujących autorskich spotkań i powodzenia w propagowaniu  psychologii pozytywnej. Zapraszamy ponownie do Filipowa. Do widzenia!

            Pan Jacek Łapiński: Ja również bardzo dziękuję za spotkanie. Do zobaczenia!

                                                                Wywiad przeprowadziły: Martyna Kozielska i Angelika Święcikowska;

                                                                                              zredagowała: Anna Domańska

             

          • Zapraszamy młodzież i dorosłych na Wieczorynkę Literacką

            13.02.2022

            21 lutego 2022 r. jest Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego- świętem ustanowionym przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Z tej okazji zorganizowaliśmy w dniach: 21 - 25 lutego  Szkolny Tydzień Języka Ojczystego.

            Ojczysty - to znaczy "pierwszy, rodzimy, wyjściowy - pierwszy poznawany i doświadczany przez człowieka język". Naszym językiem ojczystym jest język polski. Posługujemy się nim na co dzień. W szkole uczymy się języka polskiego jako przedmiotu i pomimo napływających słów obcych i wyrazów modnych staramy się posługiwać piękną polszczyzną. 

            Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 najpopularniejszych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami. Język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego - to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków, frazeologia oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.

            Podczas Szkolnego Tygodnia Języka Ojczystego odbędzie się w szkole wiele różnorodnych zajęć, podkreślających wyjątkowość naszej polszczyzny. Podsumowaniem stanie się zorganizowana w piątek, 25 lutego o godzinie 18.00, Wieczorynka Literacka, na którą zapraszamy wszystkich, którzy lubią czytać polską literaturę oraz próbują swoich sił w pisaniu. Godzina wieczorynki skłania do tego, że zapraszamy na nią młodzież i dorosłych. To okazja, by zaprezentować godny polecenia utwór, należący do polskiej literatury pięknej lub wyjąć z szuflady swoje utwory i zaprezentować je na forum. Można będzie je przeczytać osobiście, można też podpisać pseudonimem i poprosić kogoś o przeczytanie. Już wiem, że Wiktoria odczyta jedno ze swoich opowiadań, które pisze od kilku lat, ja pozwolę sobie odczytać kilka wierszy mojej byłej uczennicy, Sylwii, która wydała swoje wiersze w książce "Moje 14 lat". 

            Na wieczorynkę mogą przyjść również osoby, które lubią poezję i zechcą tylko posłuchać innych. Dla uprzyjemnienia spotkania można wziąć ze sobą ciastka, ciasto, co kto lubi i co może. Będzie to spotkanie przy herbatce i kawie i z muzyką Starego Dobrego Małżeństwa oraz Czerwonego Tulipana. Zapraszamy wszystkich uczących się w szkole, już nieuczących się w naszej szkole, pracujących w szkole i już niepracujących oraz wszystkie osoby z terenu gminy Filipów zainteresowane tematem. 

                                                                                                                               Anna Domańska

          • Tydzień Bezpiecznego Internetu

            13.02.2022

            W dniach: 7 - 11 lutego 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Bezpiecznego Internetu. W związku z tym zorganizowałyśmy szereg działań mających na celu zwrócenie uwagi na zagrożenia wynikające z nadmiernego korzystania z Internetu. Na godzinach wychowawczych w klasach 4-8 pojawił się temat cyberprzemocy i zjawiska FOMO (bycia ciągle on-line i strachu przed przegapieniem treści w Internecie). Uczniowie rozmawiali na temat filmów: „Dodaj znajomego” i „Dzień z życia” oraz brali udział w Esape-roomie.
            Zapraszamy do obejrzenia tych filmów, dołączamy ulotkę na temat zjawiska FOMO oraz wysłuchania wypowiedzi pana Łukasza Wojtasika „Domowe Zasady Ekranowe”, który w przystępny i dowcipny sposób mówi o miejscu Internetu w naszych rodzinach i w naszym życiu. Tym samym pragniemy zwrócić uwagę na problem ciągłego bycia online wśród coraz młodszych dzieci.

            Uczniów klas 4-8 zaprosiłyśmy do udziału w konkursie na plakat STOP FOMO. Konkurs trwał od 08.02.2022 do 10.03.2022. Dla wszystkich uczestników nagrody!
            Plakat można przygotować w dowolnej technice, samodzielnie bądź w grupie 3 osobowej. Jego celem będzie zwrócenie uwagi na zjawisko FOMO Fear of missing out (potrzeba bycia ciągle on-line) strach przed przegapieniem czegoś).

            Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią pedagog na temat bezpieczeństwa najmłodszych w Internecie. Ci uczniowie brali też udział 11 lutego 2022 w godz. 8.55- 10.30 w spektaklu online „Dzieci sieci. Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów". Natomiast uczniowie klas 4-6 obejrzeli ten spektakl online 11 lutego 2022 w godz. 10.45- 12.30.

                                                                                                                   Adrianna Ciszewska, Anna Syperek

            Dodaj znajomego:

            Domowe Zasady Ekranowe:

            Ulotka FOMO

          • Pizza - królową dnia w przedszkolu!

            09.02.2022

            Kuchnia polska jest przepyszna, jednak nie wszystkie potrawy są polskie. Takim daniem jest włoska pizza. Potrawa pochodzi z Neapolu, lecz na dobre zadomowiła się w wielu krajach. W Polsce również. To chyba jeden z najpopularniejszych smakołyków na świecie, dlatego 9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Pierwszą pizzę przyrządził piekarz Raffaele Esposito dla królowej Włoch w 1889 r. Nazwa pizzy pochodzi prawdopodobnie od greckiego wyrazu "pikte" (sfermentowane ciasto). Ogromna popularność tej potrawy spowodowała, że można ją kupić wszędzie, nawet w najlepszych restauracjach. Jak się okazuje przyrządzenie pizzy wcale nie jest takie trudne, skoro panie oraz dzieci z grup: Biedronki i Sówki dzielnie podjęły się tego zadania i przyrządziły ją same. Długo delektowały się jej smakiem. I pewnie w wielu rodzinach w dniu dzisiejszym na stołach zagości pizza. Wszystkim miłośnikom tej potrawy życzymy: smacznego!

                                                                                                                                                                                                     Anna Domańska                                                                  

          • 8 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

            07.02.2022

            8 lutego 2022 r.  obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, mający na celu "inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego zadaniem jest również zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci".

            Koordynatorkami działań w szkole są panie: Anna Syperek i Adrianna Ciszewska. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie
      • adomanska@zsfilipow.pl dmikstacka@zsfilipow.pl
      • Dyrektor nr tel. 87 569 60 29 (wew. 11) lub 87 444 06 11 Wicedyrektor nr tel. 87 569 60 29 (wew. 10) lub 87 444 06 10 Sekretariat nr tel. 87 569 60 29 (centrala) Księgowość nr tel. 87 569 60 02 (wew.29)
      • 16-424 Filipów, ul Marii Konopnickiej 6 16-424 Filipów Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych