Od września 2019 roku, w ramach innowacji pedagogicznej, prowadzę w szkole zajęcia: “Kamishibai- baśniowy teatr”. Założeniem tych zajęć jest wzbogacenie metod pracy rozwijających zainteresowania czytelnicze u dzieci. Obcowanie z książką, ma charakter spotkania z Teatrzykiem Kamishibai – światem bajek zamkniętym w małej drewnianej skrzynce.
Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie.
W I półroczu roku szkolnego 2019/2020 uczennice należące do zespołu prezentowały w grupach przedszkolnych i klasach I-III baśnie H. Ch. Andersena “Calineczka” i “Dziewczynka z zapałkami” oraz prowadziły czterdziestopięciominutowe zajęcia czytelniczo-polonistyczne związane z zaprezentowanymi baśniami.
W skład grupy "Kamishibai" wchodzi dziewięć uczennic z klas V i VI:
-
Wiktoria Jonio kl. Vb
-
Aleksandra Czarniewska kl. Va
-
Zuzanna Skowina kl. Va
-
Karolina Łaskowska kl. VIa
-
Elżbieta Olszewska kl. VIc
-
Aleksandra Sawicka kl. VIc
-
Zuzanna Perkowska kl. VIc
-
Julia Podbielska kl. VIc
-
Maria Podbielska kl. VIc
Celem zajęć z teatrzykiem Kamishibai jest popularyzacja czytelnictwa i rozbudzanie zainteresowania baśniami wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, uczennice prowadzące zajęcia rozwijają umiejętność głośnego czytania i wystąpień publicznych, kształcą umiejętności komunikacyjne oraz swobodne posługiwanie się językiem ojczystym, rozwijają zdolności artystyczne (teatralne i plastyczne) oraz umiejętność planowania i współpracy w grupie.
Na cotygodniowych spotkaniach (wtorek 7 godzina lekcyjna) odbywają się próby prezentacji baśni, planowania i prowadzenia zajęć oraz tworzenia ilustracji do baśni “Czerwony Kapturek”. Na zakończenie I półrocza uczennice pojechały do kina na film “Dr, Dolittle”.
Anna Syperek