Bardzo dziękujemy Kini za dar dla naszych dzieci. Przekazujemy go naszym najmłodszym, czyli grupie 3-4 latków z przedszkola "W Magicznym Świecie". Dzieci bardzo się ucieszą i niech misie od Kini towarzyszą im nie tylko podczas zabawy, lecz w trakcie przeżywania czegoś nowego, ważnego i niezapomnianego. Niech ich miękkość i delikatność sprawią, że dzieci będa czuły się jak w domu...
Nasze przedszkole "W Magicznym Świecie" w mediach...
30.12.2019Zapraszamy do lektury artykułu o naszym przedszkolu
Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do naszej szkoły...
30.12.201923 grudnia 2019 r. dotarło do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczna akcja ZHP odbywa się pod hasłem: "Światło, które daje moc..." Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1999 r.
Akcję przekazywania światełka pokoju po raz pierwszy zorganizowano w 1986 roku w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Polska stała się ogniwem sztafety, ponieważ Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane dalej, na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
"Razem na Święta" - podsumowanie akcji MEN
22.12.2019Szkoła uczy i wychowuje. Uczniowie chętnie działają w wielu organizacjach i często organizują akcje charytatywne. W odpowiedzi na apel Ministra Edukacji Narodowej włączyliśmy sie do akcji "Razem na Święta". Szkolne Koło Caritas zorganizowało zbiórkę dla osób potrzebujących, mieszkających na terenie gminy Filipów. Tradycją tej organizacji jest przygotowanie prezentów oraz wizyta w Domu Dziecka w Pawłówce.
Samorząd Uczniowski przygotował przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej. Uczniowie wystąpili w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie. Integrując lokalną społeczność, przygotowali gościom, nauczycielom i ludziom starszym, nauczycielom przebywającym na emeryturze, rodzicom, pracownikom szkoły - kartki z życzeniami świątecznymi.
Samorząd Uczniowski zadbał też o najmłodszych, organizując dzieciom niespodzianki i zabawę podczas mikołajek. Uczniowie troszczą się o zwierzęta i zorganizowali zbiórkę karmy przeznaczonej dla schoniska dla zwierząt.
Podsumowując działania, dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły uczniów w ich przedsięwzięciach i tym samym pokazały dzieciom, że dobrze być "Razem na Święta"
Anna Domańska
Reniferki na śniadanku
21.12.2019"W Magicznym Przedszkolu" magia trwa... 20 grudnia na śniadanku pojawiły sie dziwne reniferki.
9
W błękicie i bieli... spektakl "Uboga stajenka"
19.12.201919.12.2019 r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali w sali GOKiS w Filipowie spektakl o tematyce świątecznej. Kostiumy, ciekawa scenografia i rekwizyty podkreśliły kwestie aktorów i stworzyły odpowiedni nastrój. Efektu dopełniła gra świateł oraz muzyka - kolędy w wykonaniu zespołu. Ogromne gratulacje i podziękowania należą się aktorom, którzy poświęcili swój wolny czas na próby, czasami zmuszeni byli opuścić zajęcia i uzupełnić brak wiedzy. Poza tym nauczyli się swoich kwestii tak dobrze, że nie potrzebowali suflera. Zagrali swobodnie, bez tremy, jak przystało na prawdziwych artystów.
W inscenizacji zagrali: Zofia Pużuk (1b), Olga Walicka (1b), Kornelia Grzęda (3b), Wiktoria Jurczyk (3b), Weronika Perkowska (3b), Daria Radzewicz (3b), Martyna Rant (3b), Bartosz Anuszkiewicz (4a), Kuba Lelo (4b), Patryk Ciszewski (5a), Katarzyna Jurewicz (5a), Zuzanna Skowina (5a), Natalia Żukowska (5a), Anna Boguszewska (5b), Wiktoria Jonio (5b), Joanna Kibitlewska (5b), Karolina Korenkiewicz (5b), Oliwia Lelo (5b), Lena Domańska 6a), Alicja Kibitlewska (6a), Weronika Kopko (6a), Franciszek Kozłowski (6a), Katarzyna Boguszewska (6b), Tomasz Bołtrukanis (6b), Krystian Drobiszewski (6b), Szymon Józwik (6b), Aurelia Jurczyk (6b), Paulina Jurczyk (6b), Martyna Kozielska (6b), Wiktoria Krzesicka (6b), Dominika Nogal (6b), Anna Zadykowicz (6b), Zuzanna Perkowska (6c), Maria Podbielska (6c), Aleksandra Sawicka (6c), Weronika Jurczyk (7a), Aleksandra Staskiewicz (7a), Emilia Wróblewska (7a), Aleksandra Budzińska (7b), Aleksandra Sidorowicz (7b), Karolina Borkowska (8), Julia Kibitlewska (8), Marcin Kozielski (8), Amelia Panek (8).
Podziękowania i gratulacje należą się również reżyserom spektaklu: pani Annie Kozłowskiej i panu Ireneuszowi Jurczykowi. Za wspólpracę i pomoc dziękujemy pani Barbarze Orchowskiej, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Filipowie.
10
Wykonanie łańcucha na choinkę - zajęcia otwarte dla rodziców w "Magicznym Świecie"
19.12.2019Jedną z ozdób choinkowych jest kolorowy łańcuch. W sklepie ozdób choinkowych jest ogromny wybór. Jednak najpiękniejszą ozdobą chonki jest łańcuch wykonany samodzielnie.
18 grudnia 2019 r. w grupie pani Agnieszki Glinieckiej - Kowalewskiej odbyły sie zajęcia otwarte, których celem było wykonanie, wspólnie z rodzicami, kolorowego łańcucha. Rodzice stanęli na wysokości zadania i spisali sie na medal. Zajęcia przypomniały jedną z tradycji bożonarodzeniowych, czyli własnoręczne wykonanie ozdoby choinkowej. Rodzice mieli okazję powspominać lata przedszkolne, natomiast dzieci przekonały się, że na rodziców zawsze mogą liczyć. Wspólnie wykonane łańcuchy przyczynią się do umacniania więzi rodzinnych i ozdobią domowe drzewka.
5
W przedszkolu jak w kalejdoskopie...
21.12.2019W przedszkolu jak w kalejdoskopie, ciągle cos się dzieje...Dzieci bawią się, ale dzięki zabawie uczą się wielu rzeczy. Stają się coraz bardziej komunikatywne, współpracują z innymi, nawiązują relacje, poznają otaczający je świat i ludzi.
26
Komunikat - zmiana odjazdu autobusów w dniu: 20.12.2019 r. - piątek
18.12.201920 grudnia 2019 r. (piątek) nastąpi zmiana odjazdu autobusów szkolnych:
Godzina 11.30 - p. L. Szoszorek: wszyscy uczniowie z Garbasu Drugiego i Mieruniszek
Godzina 11.30 - p. D. Kryścio: Nowe Motule, Stare Motule, Tabałówka
Godzina 11.30 - p. M. Boguszewski: Garbas Pierwszy, Szafranki, Zusno, Filipów Trzeci, Olszanka, Stara Dębszczyzna, Nowa Dębszczyzna, Jemieliste, Smolenka, Agrafinówka, Piecki
Godzina 12.00 - p. D. Kryścio: Wólka, Supienie, Czarne, Huta, Rospuda, Czostków, Filipów Drugi
Świetlica szkolna zapewni opiekę dzieciom do godziny 15.30.
Zwyczaje bożonarodzeniowe - jasełka w wykonaniu klasy 3a
18.12.2019Jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych są jasełka. Słowo to wywodzi się od zapomnianego dziś rzeczownika "jasła" - inaczej "drabinki zbite z desek służące do zakładania paszy dla bydła". Jasełka są więc zdrobnieniem od "jaseł", czyli "drabinek, z których je bydło".
Z czasem wyraz "jasła" zaczął oznaczać ogólnie "stajnię, oborę dla bydła u ludności pasterskiej, miejsce, gdzie jedzą bydlęta; żłób", a jasełka, czyli "małe jasła - mały żłób, a więc żłóbek".
Dopiero później słowo to nabrało sensu religijnego, metaforycznego, stało się nazwą widowiska scenicznego lub kukiełkowego związanego z opisem Bożego Narodzenia w stajni.
I właśnie takie widowisko przygotowali dziś, 18 grudnia, uczniowie klasy 3a. Pod okiem wychowawczyni, pani Janiny Wiśniewskiej, zaprezentowali sztukę, urozmaiconą kostiumami i rekwizytami.
9
"Czad oszukuje zmysły" - czyli "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!"
17.12.201917 grudnia 2019 r. uczniowie klas: 4 - 8 wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania pod hasłem: "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" została przygotowana i jest prowadzona przez Państwową Straż Pożarną.
Główne przekazy kampanii:
- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
- Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii.
- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
8
"10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY" - podsumowanie X Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki
17.12.201910 grudnia 2019 r. dobiegła końca największa na świecie, skierowana głównie do chłopców i mężczyzn - międzynarodowa - Kampania Białej Wstążki. Uczniowie naszej szkoły: Benedykt Bocaj, Krystian Drobiszewski, Piotr Rogowski, Szymon Józwik i Piotr Sienkiewicz, bardzo aktywnie włączyli się do działań. Rozpropagowali główne założenia Kampanii w całej szkole, przygotowali plakaty, wykonali dekorację i rozdali wszystkim chłopcom i mężczyznom białe wstążeczki - symbol protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.
W Kampanię aktywnie włączyła sie również uczennica klasy 6b, Aurelia Jurczyk, która napisała bardzo przejmujący wiersz - apel przeciwko przemocy w rodzinie, pt. "Przytul zamiast bić".
Uroczyste podsumowanie jubileuszowej X Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki odbyło się 10 grudnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Podczas uroczystości, uczennica klasy 6b, Aurelia Jurczyk, zaprezentowała swój wiersz, wszyscy aktywni działacze oraz szkolny koordynator działań, pan Tomasz Ferenc, otrzymali upominki, m. in voucher dla 20 osób na mecz piłki nożnej: Wigry Suwałki - Olimpia Grudziądz, natomiast szkoła uzyskała certyfikat Ambasadora Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki - "10 Lat Przeciw Przemocy".
43Aurelia Jurczyk
Klasa 6b
Przytul zamiast bić
Kruszynka w okrutnym świecie żyła,
o ciepłym, pełnym miłości domu marzyła.
Bolesnej przemocy od bliskich doznawała,
czasami już nawet nie płakała...
Pijany ojciec uciszał ją szarpaniem,
nic nie zrobiła, a karał ją laniem.
Często mówił rzeczy okrutne,
życie jej do końca było smutne.
Mimo wszystko ona go kochała,
jak nie mógł wejść po schodach, to mu pomagała.
Nie skarżyła się... Nie narzekała...
Ciągle milczała i nigdy się nie uśmiechała.
Serce jej było pełne miłości,
modliła się do Boga w chwilach samotności.
Wierzyła, że kiedyś wszystko się zmieni
i jakiś promyczek jej życie odmieni.
Ludzie, zajęci swoimi sprawami,
nie pomogli dziewczynce przed atakami.
Kruszynka czuła się niepotrzebna i niechciana,
często myślała: dlaczego nie jestem kochana?
Sąsiad Janusz słyszał krzyk bitej dziewczynki,
nie reagował na lament Kruszynki.
Na Mariana oczach dramat się rozgrywał,
patrzył, jak ojciec na Kruszynce się wyżywał.
Wczoraj dziewczynka broniła swej matki,
sąsiadka nie udzieliła pomocy dla dwunastolatki.
Teraz Kruszynka w grobie leży,
już nikt jej nigdy nie uderzy...
Gdy odchodziła, cichutko szeptała:
- Tato, ja nie byłam zła, ja Ciebie kochałam.
Smutno mi, że biłeś,
dlaczego nigdy nie przytuliłeś?
Januszu, Grażyno, Marianie – słyszeliście krzyk bitej dziewczynki,
dlaczego nic nie zrobiliście dla tej Kruszynki?
Ona w samotności cierpiała i swój ból przeżywała,
na odmianę losu po cichutku czekała...
"Cytrynkowa" choinka przedszkolaczków
17.12.2019"W Magicznym Świecie" już od kilku dni panuje klimat świąteczny. Dziś dzieci ustroiły choinkę w cytrynki. To "najzdrowsze" drzewko na świecie.
8
Kiedy absolwenci praktykują...i pracują!
16.12.2019Szkoła funkcjonuje dla dzieci i młodzieży. W atmosferze zrozumienia, odpowiedzialności i zaufania wspiera uczniów w ich drodze do sukcesu. Ma za zadanie przygotowanie absolwentów do dalszej nauki i życia w świecie dorosłych. I absolwenci są tak przygotowani, że chętnie do szkoły wracają, tym razem jednak nie jako uczniowie, lecz pracownicy... czasami praktykanci...Tak tworzy sie zespół międzypokoleniowy, czyli różne osobowości, odmienne spojrzenie na świat, czasami inne wartości... Jedni mają ogromne doświadczenie, wiedzę, inni odwagę, jeszcze inni kreatywność, pomysłowość... Ile pokoleń, tyle spojrzeń na problemy i tyle różnych rozwiązań. Dzieli dużo, a łączy jedno: wspólna praca.
"Od ziarenka do bochenka" - warsztaty w Miodoborzu
17.12.20199 grudnia uczniowie klasy VIb pod opieką p. Lucyny Koniecznej i Katarzyny Panek wzięli udział w warsztatach w Miodoborzu „Od ziarenka do bochenka”. Gospodarze, państwo Kamińscy, przyjęli nas jak zwykle serdecznie i z uśmiechem. Ze względu na to, że nie mogliśmy czekać 12 godzin, aż wyrośnie ciasto chlebowe, w piekarniku wylądował produkt, który wcześniej przygotowała pani Viola. Mieliśmy spróbować chleb, gdy będzie już gotowy. Tymczasem ruszyliśmy na zwiedzanie i szlak opowieści o tym, jak powstaje chleb. Obejrzeliśmy park maszyn. O ich zastosowaniu na wsi opowiadał pan Andrzej, chociaż okazało się, że wielu uczniów też coś niecoś wie. Niektóre maszyny w Miodoborzu są ponad stuletnie, więc rozpoznanie do czego dawniej służyły, to prawdziwa zagadka.
Młóciliśmy zboże cepem, siłą mięśni grupa napędzała kierat (dawniej robiły to konie).
Po wędrówce w plenerze towarzystwo zaczęło dopytywać o ognisko. I tu, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, okazało się, że drewno na nie jest już przygotowane. Piekliśmy kiełbaski w altanie, przy ognisku, które dawało przyjemne ciepło.
Zwiedziliśmy także Muzeum dawnej wsi polskiej. Pan Andrzej opowiedział nam o eksponatach, z których każdy ma swoją historię. Pani Violetta pokazała, jak dawniej tkano na krosnach. Uczniowie bezbłędnie rozpoznawali ziarna zbóż.
Tymczasem upiekł się chleb, ale przed jego konsumpcją młodzież pod kierunkiem pani Kamińskiej przygotowała ciasto chlebowe na kolejny wypiek. Ustawione w ciepłym miejscu wyrastać będzie, aż stanie się gotowe do pieczenia.
My tymczasem częstowaliśmy się świeżym chlebkiem z masłem i innymi dodatkami. Chłopcy urządzili stołówkę i przygotowywali kanapki.
Przed pożegnaniem z Miodoborzem odwiedziliśmy zwierzęta. Oswojone daniele pozwalały się głaskać i zupełnie nie bały się rozgadanej grupy.
Dziękujemy państwu Kamińskim za możliwość spędzenia dnia w Miodoborzu.
Katarzyna Panek
8
Mikołajkowy - integracyjny wyjazd klas siódmych
17.12.2019W sobotę 7 grudnia odbyło się mikołajkowe spotkanie integracyjne uczniów klas VIIa i VIIb pod opieką p. Agnieszki Jurewicz i p.Katarzyny Panek. Wybraliśmy się na wycieczkę do Suwałk. W kinie obejrzeliśmy wzruszającą komedię z przesłaniem, że „żyje mi się lepiej, gdy jestem osobą życzliwą dla innych”. Film Paula Feiga, w którym „oddać serce” nie do końca oznacza wielką miłość, słynnym, tytułowym „Last Christmas” wprowadził nas w świąteczną atmosferę.
W suwalskim parku trampolin „Movement Arena przez godzinę trwały akrobacje na trampolinach, skoki na poduchy powietrzne i do basenu z gąbkami. Po treningu - ćwiczeniach rozciągających i rozgrzewających każdy mógł wziąć udział w zabawie w strefie skoków - na trampolinach i strefie parkour.
Zmęczeni, ale zadowoleni spędziliśmy jeszcze godzinę na obiedzie w Plazie. Wracając do Filipowa, postanowiliśmy, że nie będzie to nasza ostatnia wspólna wyprawa.
Katarzyna Panek
1
Klasa 3b na zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Filipowie
16.12.2019Dzięki uprzejmości Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie kolejni uczniowie naszej szkoły mogli przekonać się, jak funkcjonuje placówka i na czym polega praca poszczególnych pracowni. Dzieci zrozumiały że niepełnosprawność nie oznacza brak perspektyw i możliwości w życiu. Wprost przeciwnie, przekonały się, że pomimo niepełnosprawności można rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz spełniać marzenia.
4
Bezpieczny wypoczynek - informacja dla rodziców
16.12.2019Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z różnych form zorganizowanego wypoczynku. Propozycji obozów czy półkolonii jest bardzo dużo. Nadzór nad ich organizacją sprawuje kurator oświaty, ale to rodzice decydują, komu powierzą opiekę nad swymi dziećmi. Aby pomóc Państwu w dokonaniu tego wyboru, proszę o zapoznanie się z poniższymi informacjami.
- Każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Dotyczy to zarówno szkół, klubów sportowych, biur podróży, organizacji religijnych jak i prywatnych przedsiębiorców. Nikt nie jest zwolniony z tego obowiązku.
- Zgłoszenie wypoczynku jest sprawdzane przez pracowników kuratorium oświaty. Wypoczynek może odbyć się wyłącznie po zatwierdzeniu zgłoszenia przez pracownika kuratorium oświaty i tym samym umieszczenia go w ogólnopolskiej bazie wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
- Baza wypoczynku działa pod adresem: http://wypoczynek.men.gov.pl .
- Kto organizuje wypoczynek pomimo braku umieszczenia zgłoszenia w bazie wypoczynku, podlega karze grzywny.
- Zapisując dziecko na obóz, kolonie czy półkolonie warto zapytać organizatora o numer zgłoszenia do kuratorium oświaty.
- Rodzice mogą sprawdzić, czy wypoczynek został umieszczony w bazie wpisując jego miejsce i datę lub numer zgłoszenia. Taką informację można również uzyskać w Kuratorium Oświaty w Białymstoku podając nazwę organizatora, termin i miejsce wypoczynku.
- Wielu pracodawców, dofinansowując dzieciom pracowników różne formy wypoczynku, wymaga potwierdzenia umieszczenia wypoczynku w bazie. Taki dokument rodzice mogą otrzymać wyłącznie od organizatora.
- Miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży kontrolowane są przez sanepid, straż pożarną oraz pracowników kuratorium oświaty.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pracownicy Kuratorium Oświaty Białymstoku służą pomocą. Zachęcam do korzystania z naszej strony internetowej https://www.kuratorium.bialystok.pl – zakładka Załatwianie spraw/Wypoczynek , gdzie znajdują się aktualne informacje i materiały instruktażowe.
Piernik - bohater dnia w przedszkolu "W Magicznym Świecie"
15.12.2019Różnią się kształtem, puszystością, wielkością - ale zawsze przyciągają korzennym aromatem. To pierniczki. Dawniej cecha dobrobytu i luksusu - dziś symbol Świąt Bożego Narodzenia. Nazwa "piernik" pochodzi od słowa "pieprzny". Tylko co ma piernik do pieprzu? Inaczej mówiąc, co ma piernik do wiatraka? Otóż dawniej piernik nie funkcjonował w postaci słodkiego ciasteczka z miodem. Było to ciasto z przyprawami "piernymi", czyli ostrymi, "kręcącymi w nosie". Profesor Andrzej Bańkowski w "Etymologicznym słowniku języka polskiego" wyjaśnia: "Sama nazwa [piernik] zdaje się świadczyć, że pierwotnie była to bułeczka z mąki zaprawianej mielonym pieprzem na zakąskę do wina dla bogaczy, […] z czasem dopiero pojawiła się jej tańsza namiastka - słodka (dla żon i dzieci), piernik na miodzie z imbirem..." Najstarszy, zachowany polski przepis na wypiek piernika, pochodzi z 1725 roku i zanotowany został nie w książce kucharskiej, ale w poradniku medycznym. Jak się okazuje początkowo to ciasto było nie tylko przysmakiem, ale i lekarstwem, które zalecano w razie niestrawności oraz w czasie przeziębienia. Dziś nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pierniczków! I to własnej produkcji! Przekonały sie o tym przedszkolaki "W Magicznym Świecie", które w piątek, pod czujnym okiem pani Agnieszki Glinieckiej i pani Teresy Pułtorak, piekły i dekorowały pierniczki. Wyszły tak piękne, że na pewno ozdobią wigilijne stoły i domowe choinki. Mając tak zdolne dzieci, mamy przedszkolaków nie muszą już martwić się o świateczne wypieki...
Anna Domańska
21
Archiwum Aktualności
- Październik 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie