Szkoła realizuje projekt "W Magicznym Świecie" o numerze WDN - RPPD.03.01.01 - 20 - 0342/19 dofinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020. Celem projektu jest podniesienie jakości edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Filipów poprzez utworzenie 24 miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3 - 4 lata, wyrównywanie szans edukacyjnych, podniesienie kompetencji, postaw i umiejętności 118 dzieci, dzięki korzystaniu z zajęć dodatkowych; wydłużenie godzin nauki dwóch grup po 18 osób - dzieci czteroletnich, pięcioletnich i sześcioletnich oraz podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli, niezbędnych do pracy z dziećmi.
Wartość projektu: 1 160 744,30 zł
Dofinansowanie ze środków europejskich: 959 825,75 zł
Planowanym efektem projektu jest wzrost upowszechnienia wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Filipów.
Komunikat - zmiana odjazdu autobusów w dniu: 20.12.2019 r. - piątek
20 grudnia 2019 r. (piątek) nastąpi zmiana odjazdu autobusów szkolnych:
Godzina 11.30 - p. L. Szoszorek: wszyscy uczniowie z Garbasu Drugiego i Mieruniszek
Godzina 11.30 - p. D. Kryścio: Nowe Motule, Stare Motule, Tabałówka
Godzina 11.30 - p. M. Boguszewski: Garbas Pierwszy, Szafranki, Zusno, Filipów Trzeci, Olszanka, Stara Dębszczyzna, Nowa Dębszczyzna, Jemieliste, Smolenka, Agrafinówka, Piecki
Zwyczaje bożonarodzeniowe - jasełka w wykonaniu klasy 3a
Jednym ze zwyczajów bożonarodzeniowych są jasełka. Słowo to wywodzi się od zapomnianego dziś rzeczownika "jasła" - inaczej "drabinki zbite z desek służące do zakładania paszy dla bydła". Jasełka są więc zdrobnieniem od "jaseł", czyli "drabinek, z których je bydło".
Z czasem wyraz "jasła" zaczął oznaczać ogólnie "stajnię, oborę dla bydła u ludności pasterskiej, miejsce, gdzie jedzą bydlęta; żłób", a jasełka, czyli "małe jasła - mały żłób, a więc żłóbek".
"Czad oszukuje zmysły" - czyli "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!"
17 grudnia 2019 r. uczniowie klas: 4 - 8 wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno - informacyjnej na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Kampania pod hasłem: "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" została przygotowana i jest prowadzona przez Państwową Straż Pożarną.
"10 LAT RAZEM PRZECIW PRZEMOCY" - podsumowanie X Suwalskiej Kampanii Białej Wstążki
10 grudnia 2019 r. dobiegła końca największa na świecie, skierowana głównie do chłopców i mężczyzn - międzynarodowa - Kampania Białej Wstążki. Uczniowie naszej szkoły: Benedykt Bocaj, Krystian Drobiszewski, Piotr Rogowski, Szymon Józwik i Piotr Sienkiewicz, bardzo aktywnie włączyli się do działań. Rozpropagowali główne założenia Kampanii w całej szkole, przygotowali plakaty, wykonali dekorację i rozdali wszystkim chłopcom i mężczyznom białe wstążeczki - symbol protestu przeciwko przemocy wobec kobiet.
"Cytrynkowa" choinka przedszkolaczków
"W Magicznym Świecie" już od kilku dni panuje klimat świąteczny. Dziś dzieci ustroiły choinkę w cytrynki. To "najzdrowsze" drzewko na świecie.
8
Kiedy absolwenci praktykują...i pracują!
Szkoła funkcjonuje dla dzieci i młodzieży. W atmosferze zrozumienia, odpowiedzialności i zaufania wspiera uczniów w ich drodze do sukcesu. Ma za zadanie przygotowanie absolwentów do dalszej nauki i życia w świecie dorosłych. I absolwenci są tak przygotowani, że chętnie do szkoły wracają, tym razem jednak nie jako uczniowie, lecz pracownicy... czasami praktykanci...Tak tworzy sie zespół międzypokoleniowy, czyli różne osobowości, odmienne spojrzenie na świat, czasami inne wartości... Jedni mają ogromne doświadczenie, wiedzę, inni odwagę, jeszcze inni kreatywność, pomysłowość... Ile pokoleń, tyle spojrzeń na problemy i tyle różnych rozwiązań. Dzieli dużo, a łączy jedno: wspólna praca.
"Od ziarenka do bochenka" - warsztaty w Miodoborzu
9 grudnia uczniowie klasy VIb pod opieką p. Lucyny Koniecznej i Katarzyny Panek wzięli udział w warsztatach w Miodoborzu „Od ziarenka do bochenka”. Gospodarze, państwo Kamińscy, przyjęli nas jak zwykle serdecznie i z uśmiechem. Ze względu na to, że nie mogliśmy czekać 12 godzin, aż wyrośnie ciasto chlebowe, w piekarniku wylądował produkt, który wcześniej przygotowała pani Viola. Mieliśmy spróbować chleb, gdy będzie już gotowy. Tymczasem ruszyliśmy na zwiedzanie i szlak opowieści o tym, jak powstaje chleb. Obejrzeliśmy park maszyn. O ich zastosowaniu na wsi opowiadał pan Andrzej, chociaż okazało się, że wielu uczniów też coś niecoś wie. Niektóre maszyny w Miodoborzu są ponad stuletnie, więc rozpoznanie do czego dawniej służyły, to prawdziwa zagadka.
Mikołajkowy - integracyjny wyjazd klas siódmych
W sobotę 7 grudnia odbyło się mikołajkowe spotkanie integracyjne uczniów klas VIIa i VIIb pod opieką p. Agnieszki Jurewicz i p.Katarzyny Panek. Wybraliśmy się na wycieczkę do Suwałk. W kinie obejrzeliśmy wzruszającą komedię z przesłaniem, że „żyje mi się lepiej, gdy jestem osobą życzliwą dla innych”. Film Paula Feiga, w którym „oddać serce” nie do końca oznacza wielką miłość, słynnym, tytułowym „Last Christmas” wprowadził nas w świąteczną atmosferę.
Klasa 3b na zajęciach w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Filipowie
Dzięki uprzejmości Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie kolejni uczniowie naszej szkoły mogli przekonać się, jak funkcjonuje placówka i na czym polega praca poszczególnych pracowni. Dzieci zrozumiały że niepełnosprawność nie oznacza brak perspektyw i możliwości w życiu. Wprost przeciwnie, przekonały się, że pomimo niepełnosprawności można rozwijać swoje pasje i zainteresowania oraz spełniać marzenia.
Bezpieczny wypoczynek - informacja dla rodziców
Zbliżające się ferie zimowe to czas, w którym dzieci i młodzież korzystają z różnych form zorganizowanego wypoczynku. Propozycji obozów czy półkolonii jest bardzo dużo. Nadzór nad ich organizacją sprawuje kurator oświaty, ale to rodzice decydują, komu powierzą opiekę nad swymi dziećmi. Aby pomóc Państwu w dokonaniu tego wyboru, proszę o zapoznanie się z poniższymi informacjami.
Piernik - bohater dnia w przedszkolu "W Magicznym Świecie"
Różnią się kształtem, puszystością, wielkością - ale zawsze przyciągają korzennym aromatem. To pierniczki. Dawniej cecha dobrobytu i luksusu - dziś symbol Świąt Bożego Narodzenia. Nazwa "piernik" pochodzi od słowa "pieprzny". Tylko co ma piernik do pieprzu? Inaczej mówiąc, co ma piernik do wiatraka? Otóż dawniej piernik nie funkcjonował w postaci słodkiego ciasteczka z miodem. Było to ciasto z przyprawami "piernymi", czyli ostrymi, "kręcącymi w nosie". Profesor Andrzej Bańkowski w "Etymologicznym słowniku języka polskiego" wyjaśnia: "Sama nazwa [piernik] zdaje się świadczyć, że pierwotnie była to bułeczka z mąki zaprawianej mielonym pieprzem na zakąskę do wina dla bogaczy, […] z czasem dopiero pojawiła się jej tańsza namiastka - słodka (dla żon i dzieci), piernik na miodzie z imbirem..." Najstarszy, zachowany polski przepis na wypiek piernika, pochodzi z 1725 roku i zanotowany został ni
Międzynarodowy Dzień Herbaty - akcja klasy 6a!
15 grudnia to Międzynarodowy dzień Herbaty. Uczniowie klasy 6a zorganizowali ten dzień w piatek, tj. 13 grudnia 2019 r. Najpierw rozpropagowali akcję, przygotowali plakat i ulotki, w których zaprosili wszystkich do spróbowania różnego rodzaju herbaty. Warunkiem skorzystania z zaproszenia miały być własne filiżanki. Jak się jednak okazało, nie były one potrzebne, ponieważ organizatorzy akcji byli przygotowani do niej w stuprocentach. Przyniesli do szkoły różnego rodzaju herbaty, cukier, kubeczki i łyżeczki. Pojawiły się też aromatyczne dodatki, m.in. miód, cytryna, konfitury. Przygotowali estetyczne i kolorowe stoiska, usytuowane na każdej kondygnacji szkoły w taki sposób, by jak najwięcej uczniów, a nawet rodziców, mogło skorzystać z napoju. Nad bezpieczeństwem wydawania herbaty czuwała wychowawczyni, pani Danuta Brzęk. Amatorów herbaty w tym dniu było bardzo wielu, podczas przerw przy
Kolorowo, wybuchowo, naukowo... dzień eksperymentu w szkole
13 grudnia 2019 r. uczniowie mieli okazję przekonać się, czym jest "suchy lód", czym się różni od zwykłego i do jakich eksperymentów może być wykorzystany. Na czym polega sublimacja? Czy istnieją balony, które same się nadmuchują? Czy można stworzyć mgłę i bańki mydlane? Na te i inne pytania, w naukowej, ale i zabawowej atmosferze, szukali odpowiedzi uczestnicy eksperymentu.
Komunikat - rekolekcje adwentowe!
Rekolekcje adwentowe odbędą się 16 i 17 grudnia 2019 r. Msza dla dzieci i młodzieży zostanie odprawiona o godzinie 10.00. Zajęcia w tych dniach będą odbywać sie zgodnie z planem lekcji. Po powrocie z kościoła uczniowie wracają na czwartą lekcję. Obiady i odjazdy autobusów bez zmian.
Dla uczniów, którzy nie będą brać udziału w rekolekcjach, przewidziany jest dyżur w świetlicy szkolnej.
Magiczna postać "W Magicznym Świecie" - Mikołajki w przedszkolu
Imieniny Mikołaja - to niewykły dzień, ponieważ to nie Mikołaj w tym dniu otrzymuje prezenty, lecz obdarowuje nimi dzieci i dorosłych... Dlatego na ten niezwykły dzień wszyscy oczekujemy z niecierpliwością. Dzieci na prezenty, natomiast dorośli mają okazję do obdarowywania i składania życzeń, organizowania niespodzianek dzieciom, najbliższym i znajomym... Starsi uczniowie zorganizowali sobie nawzajem prezenty, ale nie zapomnieli również o najmłodszych...
Bezpieczny Przedszkolak - Policjant w "Magicznym Świecie"
4 grudnia 2019 r. grupę dzieci trzyletnich i czteroletnich odwiedził niecodzienny gość. Do "Magicznego Świata" przybył pan Policjant. Mł. asp. Kazimierz Bordzio uczulił dzieci na konieczność przestrzegania zasad w domu, w przedszkolu oraz podczas poruszania się po drodze. Dzieci dowiedziały się, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas podróży autem oraz podróżowanie w specjalnych fotelikach, adekwatnych do wieku. Uzyskana wiedza na pewno przyda sie dzieciom podczas wyjść, wycieczek, spacerów oraz ćwiczeń na sali i placu zabaw. Pan Policjant szybko zaskarbił sobie zaufanie dzieci, czego dowodem jest wspólne zdjęcie.
Teatr w szkole - czyli nauka i wychowanie przez...przeżywanie
29 listopada 2019 r. uczniowie klas trzecich, pod kierunkiem pani Henryki Cichockiej i Janiny Wiśniewskiej, zaprosili koleżanki i kolegów z klas pierwszych i drugich na spektakl. Teatr uczy wrażliwości, rozwija umiejętności komuikacyjne i przy miłej atmosferze - uczy. Przekonali się o tym widzowie, nagradzając aktorów gromkimi brawami.
List od Mikołaja!
Wszystkie dzieci piszą listy do Mikołaja. Pan Mikołaj, jak przystało na kulturalną osobę - odpisał. Dzieci z grupy pani Ani Smokowskiej otrzymały go 6 grudnia.
"Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze..." - kultywujemy tradycje dziadków i pradziadków...
"W dobie globalizacji jesteśmy zalewani falą świąt, które nie są w żaden sposób związane z naszą rodzimą tradycją, a często polegają tylko na napędzaniu i tak rozbuchanych potrzeb zakupowych. Tymczasem w polskim kalendarzu istnieje wiele kart, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki"
Jesteśmy razem! Wizyta klasy 7b w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Filipowie
26.11. 2019 r. klasa 7b odwiedziła uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Filipowie.
Przyjęto nas bardzo serdecznie. Braliśmy udział w różnych zajęciach integracyjnych. W pracowni kuchennej piekliśmy wspólnie pierniki. W sali technicznej i plastycznej wykonywaliśmy ozdoby bożonarodzeniowe. Karmiliśmy także zwierzęta: koszatniczki i szynszyle.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 28.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danychKontakty
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie
- adomanska@zsfilipow.pl dmikstacka@zsfilipow.pl
- Dyrektor
nr tel. 87 569 60 29 (wew. 11) lub 87 444 06 11
Wicedyrektor
nr tel. 87 569 60 29 (wew. 10) lub 87 444 06 10
Sekretariat
nr tel. 87 569 60 29 (centrala)
Księgowość
nr tel. 87 569 60 02 (wew.29)
- Dyrektor
- 16-424 Filipów, ul Marii Konopnickiej 6
16-424 Filipów
Poland
- 16-424 Filipów, ul Marii Konopnickiej 6
Mapa
- liczba odwiedzin: 622113