W dniu 6 grudnia, z okazji Mikołajek klasa IV b przygotowała swoim młodszym kolegom i koleżankom z klas I - III przedstawienie teatralne pt ,,Kopciuszek".
Wysyłamy kartki bożonarodzeniowe
10.12.20242W długą drogę, bo aż do Holandii ruszyły piękne bożonarodzeniowe kartki przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Jak to się zaczęło? Dwie nauczycielki języka niemieckiego: Pani Sandra z Leiden w Holandii i Pani Ania z Filipowa nawiązały współpracę i postanowiły zorganizować projekt wymiany kartek świątecznych w języku niemieckim. W ramach działań uczniowie klas 4-8 na lekcjach plastyki, przy wsparciu Pani Renaty Pszkowskiej, przygotowali śliczne kartki świąteczne a następnie na języku niemieckim napisali życzenia. Uczennice klasy 7b: Kamila, Ola i Weronika zajęły się liczeniem, pakowaniem i wysyłka 150 życzeń. A nam pozostaje czekać na pocztę od uczniów z Vlietland College w Leiden.
Uwaga! Konkurs!
19.11.2024Konkurs plastyczny na projekt koszulki reprezentacyjnej naszej szkoły
- Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie
- Konkurs jest przewidziany dla uczniów klas 4-8.
- Najlepsza praca będzie wybrana do wykonania koszulki reprezentacyjnej naszej szkoły.
- Na autorów najlepszych prac czekają nagrody!
Na Twój projekt czekamy do 29.11.2024 r. Przynieś swoją pracę do sekretariatu szkoły (z tyłu podpisz ją - imię, nazwisko i klasa)
JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ PROJEKT??
- Pamiętaj, że projekt powinien dotyczyć naszej szkoły – może być związany z naszym patronem, okolicą lub „czymś”, co kojarzy się z naszą szkołą.
- Staraj się, aby praca była przejrzysta, z małą ilością szczegółów, prosta, a jednocześnie pomysłowa, ciekawa.
- Jeżeli masz kilka wersji w różnych kolorach, przekaż nam je wszystkie, a my wybierzemy tę, która spodoba nam się najbardziej.
- Możesz wykonać pracę techniką dowolną – mazaki, kredki, farby, ołówek, wycinanka, grafika komputerowa itp. (ważne, żeby praca była płaska) w dowolnym formacie, ale przynajmniej w A4.
- Miej na uwadze, że potrzebujemy prostego projektu, który nie jest zbyt skomplikowany i nie posiada małych detali. Poprawi to jakość wydruku.
- Wzór nie może wychodzić poza szwy koszulki, musi być umieszczony z przodu. Miej na uwadze, że maksymalna powierzchnia nadruku wynosi 30cm x 30cm. W tyłu koszulki umieszczony zostanie napis „Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Filipowie”
- Projekt nie może zawierać logo lub materiałów należących do osób trzecich i chronionych prawami autorskimi.
- Przesyłając nam swój projekt, zgadzasz się na jego nieodpłatne wykorzystanie na naszych stronach internetowych, koszulkach i materiałach promocyjnych (ulotki, Facebook). Oczywiście, zawsze umieścimy przy nim Twoje imię. Zgadzasz się również na wprowadzenie zmian w projekcie – jeśli będą takie potrzebne przy wydruku koszulek.
- Przy ocenie prac konkursowych Jury Konkursowe (Dyrekcja oraz wybrani nauczyciele) brać będzie pod uwagę: oryginalny i unikalny charakter projektu, wymiar artystyczno-estetyczny, wymiar techniczny. Zaprojektowana koszulka powinna być łatwa do rozpoznania i zapamiętania.
- Konkurs realizowany jest w ramach projektu „W Dolinie Rospudy mieszkamy i z OZE korzystamy” dofinansowanego z WFOŚiGW w Białymstoku.
"Podróże z Klasą
18.11.20241Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji pod nazwą „Podróże z klasą” – edycja 2024.
„Celem przedsięwzięcia jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym. Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na finansowanie wycieczek szkolnych.”
W naszej szkole w ramach programu „Podróże z klasą” zorganizowana została dla klas 7 i 8 czterodniowa wycieczka Grunwald - Toruń - Biskupin - Wenecja - Gniezno - Malbork:
10 września 2024 r. wyjechaliśmy w kierunku Grunwaldu, gdzie zwiedzaliśmy z przewodnikiem Nowe Muzeum Bitwy oraz pole bitwy z Zakonem Krzyżackim. Następnie wyruszyliśmy w kierunku torunia, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika.
11 września 2024 r. wyjechaliśmy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, gdzie mogliśmy zobaczyć osadę obronną z epoki brązu oraz zrekonstruowaną wioskę wczesnośredniowieczną. Z Biskupina udaliśmy się w podróż kolejką wąskotorową do Wenecji, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej, poznaliśmy historię zamku w Wenecji oraz podziwialiśmy zrekonstruowane machiny oblężnicze. Kolejnym punktem naszej wycieczki była pierwsza stolica Polski - Gniezno, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną z relikwiami św. Wojciecha oraz słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi, na których opowiedziano historię życia świętego – wspaniałe dzieło sztuki romańskiej w Polsce. Uczestniczyliśmy również w krótkiej lekcji historii w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
12 września 2024 r. zwiedzaliśmy Toruń, miasto Mikołaja Kopernika, gdzie widzieliśmy Rynek Starego Miasta z Ratuszem i pomnikiem Wielkiego Astronoma, średniowieczne mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego, dom Mikołaja Kopernika oraz Nowe Miasto z kościołem św. Jakuba. Podczas interaktywnych zajęć w Młynie Wiedzy mieliśmy możliwość aktywnego przyswajania wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Podczas wizyty w Muzeum Żywego Piernika mieliśmy okazję zapoznać się z dziejami toruńskiego rzemiosła piernikarskiego oraz mieliśmy możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników. W Domu Legend Toruńskich uczestniczyliśmy w interaktywnym pokazie legend. Odkrywaliśmy swoje ukryte, aktorskie talenty, wcielając się w role bohaterów legend.13 września 2024 r. wyjechaliśmy do Malborka, gdzie zwiedzaliśmy gotycki Zamek Krzyżacki, jeden z największych średniowiecznych zamków rycerskich w Europie. Jest to największy gotycki zespół zamkowy na świecie. W roku 1997 został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
18.11.20245Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw są przygotowania, podczas których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, „Marmur” czy „Matematyczne spacery”. Potem, jest sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych.
Warsztaty z plecionkarstwa
18.11.202410Klasy I a i I b miały niezwykłego gościa. Odwiedził nas Pan Adam Pliszko, który zajmuje się plecionkarstwem.
Pan Adam przybliżył dzieciom czym się zajmuje. Uczniowie przy pomocy specjalisty wykonały piękne zakładki do książek.
Pan Adam pisze o sobie tak:
"Moje prace wywodzą się z tradycyjnego rzemiosła, plecionkarstwa. Nie jestem jednak typowym rzemieślnikiem... Mam w sobie potrzebę tworzenia, duszę artysty Dlatego cały czas eksperymentuję! Poszerzam tradycyjne techniki o nowe materiały, a tak naprawdę, to tych tradycyjnych, używam rzadko... W moich rękach najczęściej znajdują się oczeret jeziorny, gatunki situ, tatarak, pałka wodna , trawy dziko rosnące które wyplatam w artystyczne formy tak, jak mi podpowiada wyobraźnia i natura samych materiałów...
Każda praca jest inna, każda pachnie i mówi wiele o miejscu, w którym tworzę i z którego pochodzę Pragnę w swojej twórczości ukazać moją silną przynależność do przyrody i miejsc które mnie otaczają i inspirują."
Dziękujemy za inspirujące warsztaty.
Kiermasz charytatywny
15.11.2024W środę 30 października klasa 4b zorganizowała pierwszy w tym roku kiermasz charytatywny. Uczniowie sprzedawali domowe wypieki, popcorn, napoje oraz losy w loterii. Kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, sprzedano 100 procent towaru dzięki czemu zebrano kwotę 1520zl. W uzgodnieniu z opiekunami wolontariatu szkolnego podjęta została decyzja by pieniądze wpłacić na szkole podstawową w Kłodzku, która ucierpiała w tegorocznej powodzi. Podpisana została umowa darowizny, w której zapisano, że przekazana kwota zostanie przeznaczona na zakup utraconych pomocy dydaktycznych w zalanych pomieszczeniach edukacyjnych i terapeutycznych w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kłodzku.
Mistrz pięknego czytania
15.11.2024W październiku biblioteki szkolne na całym świecie obchodziły swoje święto - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Hasło przewodnie tegorocznego święta brzmi "Poznajmy się w bibliotece". Z tej okazji w ramach programu NPRCz w naszej szkole odbył się konkurs dla klas II-VIII pod tytułem "Mistrz pięknego czytania". W trakcie konkursu przeprowadzono również eliminacje do konkursu organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach pod tym samym tytułem.,
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
15.11.20248Data 11 listopada 1918 roku to klęska Niemiec i koniec I wojny światowej. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność.
W szkole 8 listopada uczciliśmy to wydarzenie słowem i piosenką podczas Uroczystej Akademii. Nasi uczniowie doskonale wiedzą czym jest patriotyzm. Swoją postawą pokazali, że są prawdziwymi Polakami!
Konkurs fotograficzny
04.11.2024Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII W NASZEJ OKOLICY".
Waszym zadaniem jest zrobienie zdjęcia OZE i wysłanie go na szkolnego Messengera. Każdy może zgłosić do konkursu tylko 1 zdjęcie. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: klas 1-4 oraz 5-8.
Konkurs trwa od 04.11.2024 do 15.11.2024r. Od 18-22.11.2024 odbędzie się głosowanie na najpiękniejszą fotografię.
Zdjęcia będą udostępnione na Facebookowej stronie szkoły.
To Wasze polubienia zdecydują kto wygra! Czekają atrakcyjne nagrody!
Konkurs pod patronatem WFOŚiGW w Białymstoku oraz NFOŚiGW.
"Mój brat ściga dinozaury"
04.11.20241Uczniowie klas siódmych wzięli udział w projekcji filmu pt. "Mój brat ściga dinozaury" organizowanym przez Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach. Po filmie nasi uczniowie uczestniczyli w dyskusji o tolerancji i akceptacji, rozmawiali o trudnościach, które napotykają na swej drodze osoby z Zespołem Downa oraz ich rodziny.
Dzień koloru fioletowego
22.10.2024Jesień w przedszkolu jest kolorowa! Nasza grupa Słoniki o tym wie.
Ślubowanie pierwszoklasistów
21.10.2024Ślubowanie klas pierwszych to wyjątkowa uroczystość, podczas której najmłodsi uczniowie zostają symbolicznie włączeni do społeczności szkolnej. To bardzo ważne wydarzenie, nie tylko dla uczniów, ale również dla ich rodziców i najbliższych.
2
Cyrk SZOK
15.10.20242Dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I-III miały okazję uczestniczyć w pokazach cyrkowych. Ale było wesoło :)
Otwarcie placu zabaw na "Starym Młynie"
15.10.202415 września 2024 r. nasi najmłodsi mieli wiele powodów do radości! Tego dnia zorganizowana została impreza z okazji otwarcia placu zabaw na "Starym Młynie". Plac powstał z inicjatywy Kapeli Ludowej Onegdaj, środki na ten cel zaś zebrane zostały podczas XIII Balu Charytatywnego Onegdaj Dzieciom. Dziekujemy !!
Nasi wolontariusze na czele z p. Justynką uczestniczyli w tym wydarzeniu - warkocze i pomalowane twarze niejednemu dziecku sprawiły ogrobną radość. Wielkie dzięki! :)
Archiwum Aktualności