• Akcja "Żonkile 2022"

25.04.2022

22 kwietnia młodzież klasy VIII a wzięła udział w organizowanej przez Bibliotekę Publiczną akcji „Żonkile”. Akcję poprzedziła opowieść pani Katarzyny Chrulskiej o powstaniu w warszawskim getcie  i symbolice żółtego żonkila. Pan Tomasz Rogowski- wójt naszej gminy powiedział kilka słów o znaczeniu wrażliwości na krzywdę innych ludzi, jakże ważnym w czasie, gdy solidaryzujemy się z Ukrainą, walczącą o swoich najbliższych i swój kraj.

Pani Katarzyna odczytała fragment książki Marka Edelmana „ I była miłość w getcie” przy akompaniamencie klasycznej muzyki. Słowa autora o miłości do życia i innych ludzi na długo zostaną w naszej pamięci. Uczniowie wykonywali żółte żonkile- przypinki, symbol pamięci o wydarzeniach 1943 roku, następnie wyruszyli z kampanią informacyjną, przekazując kwiaty napotkanym przechodniom. Jesteśmy wdzięczni za możliwość udziału w akcji i bardzo dziękujemy za jej organizację.

Uczniowie klasy VIII a wraz z opiekunami.

Katarzyna Panek

• Etap szkolny Powiatowego Konkursu Recytatorskiego: "Strofy Jana Pawła II"

13.04.2022

W poniedziałek 11 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „ Strofy Jana Pawła II”.Celem konkursu była popularyzacja poezji Jana Pawła II oraz rozwijanie w młodym pokoleniu wrażliwości na słowo poetyckie i  piękno języka ojczystego.

Uczniowie mieli zaprezentować wybrany wiersz Patrona naszej szkoły Jana Pawła II. Przesłuchania odbywały się w trzech kategoriach : klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII. Wystąpienia  uczestników oceniało jury w składzie:

Alicja Szulińska

Małgorzata Rant

Iwona Bagińska

Anna Smokowska

Poziom wystąpień uczniów był bardzo wysoki, dlatego komisja ,po burzliwej dyskusji, w kategorii klas I – III przyznała 3 równorzędne miejsca pierwsze oraz  dwa miejsca drugie.

Jolanta Żaborowska

Wyniki konkursu:

Klasy I - III

1 miejsce - Nadia Parejko (klasa 2a)

1 miejsce - Weronika Racis (klasa IIIa)

1 miejsce - Jan Paweł Zadykowicz (klasa IIIa)

2 miejsce - Gabriela Murawska (klasa 2a)

2 miejsce - Almelia Kryjer (klasa 2a)

3 miejsce - Luiza Wróblewska (klasa 3a)

Wyróżnienie: Magdalena Staśkiewicz (klasa Ib)

Wyróżnienie: Gabriela Orłowska (klasa 1a)

Klasy IV - VI

1 miejsce - Weronika Czarniewska (klasa IVb)

2 miejsce - Daria Radzewicz (klasa 5b)

3 miejsce - Gabriela Rogowska (klasa 4b)

Wyróżnienie - Aneta Iwanicka (klasa 4a)

Wyróżnienie - Lidia Fałtynowicz - (klasa 4b)

Klasy VII - VIII

1 miejsce - Oliwia Kowalewska (klasa 8a)

2 miejsce - Wiktora Przybyło (klasa 7a)

3 miejsce - Weronika Przybyło (klasa 7b)

• Spotkanie integracyjne z uchodźcami z Ukrainy

03.04.2022

29 marca 2022 r. odbyło się w szkole spotkanie integracyjne rodzin, które z powodu wojny opuściły Ukrainę. Na zaproszenie dyrekcji szkoły odpowiedziało pięć rodzin przebywających na terenie gminy Filipów oraz ich polscy opiekunowie. Uczestnicy zostali powitani przez Wójta Gminy Filipów, Pana Tomasza Rogowskiego i dyrektor szkoły, Panią Alicję Szulińską. W spotkaniu wzięli również udział: Sekretarz Urzędu Gminy, Pan Szymon Skowina, Pani Paulina Mentel oraz kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Filipowie, Pani Katarzyna Chrulska. Podczas spotkania ukraińskie rodziny otrzymały zapewnienie pomocy, przede wszystkim w nauce języka polskiego, niezbędnego w otrzymaniu pracy w Polsce. Nauka języka polskiego (jako języka obcego) będzie odbywała się popołudniami, w dwóch grupach rodzinnych. Jedna grupa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Filipowie, natomiast druga w szkole. Uczestnicy spotkania otrzymali informacje zawierające adresy i nr telefonów instytucji w Filipowie oraz minirozmówki ukraińsko - polskie. Zawiłości komunikacyjne rozwiązywała zaproszona na spotkanie Pani Zoriana Bobowicz, tłumacząc wypowiedzi gospodarzy i gości. Integracji towarzyszyli wolontariusze, młodzież z klasy 8b, dzięki którym już od 4 kwietnia powitamy w szkole pierwszych uczniów z Ukrainy, będzie to pięcioro osób: trzy osoby w klasie pierwszej i dwie osoby w klasie czwartej. Oczywiście, ta sytuacja w każdej chwili może ulec zmianie.

• "Zielona Wiosenka"

02.04.2022

Dnia 23.03. 2022 w grupie 0a odbyło się przedstawienie pod tytułem,,Zielona Wiosenka''.  Dzieci zaprezentowały swoje role oraz zaśpiewały dwie piosenki. Zaproszeni goście (grupy 0b,0c,0d,1a) nagrodzili aktorów ogromnymi brawami:) Ten dzień był niesamowitym wyzwaniem, ale również niesamowitą lekcją współpracy i zaangażowania:) Nareszcie powitaliśmy Panią Wiosnę :)

Anna Skowina