• Uroczyste ślubowanie klas pierwszych rok szkolny 2018/2019

14.11.2018

17 października 2018 roku był ważnym dniem w życiu uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Filipowie. Otóż tego dnia przystąpili do uroczystego ślubowania najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Były to dla nich chwile trudne, ale i pełne radości. By otrzymać tytuł ucznia, nasi najmłodsi złożyli uroczystą przysięgę być dobrym i pilnym żakiem.

Potem zaprezentowali Dyrekcji Szkoły, rodzicom, nauczycielom i społeczności uczniowskiej swój program artystyczny. W  wierszach i piosenkach pokazali jak dzielnymi i samodzielnymi  są już pierwszakami i  czego się uczą w szkole. Były tańce   i pokazy choreograficzne. Tradycyjnie na podwórku przed szkołą posadzono drzewka klasowe.   Na zakończenie uroczystości  starsi  koledzy obdarowali pierwszaków drobnymi upominkami. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

• Spotkanie z panem Andrzejem Pohoreckim – „Wspomnienia z Powstania Warszawskiego”

14.11.2018

2 października uczniowie klas VIII i III gimnazjum wraz z opiekunami mieli zaszczyt spotkać się z panem Andrzejem Pohoreckim, by posłuchać wspomnień gościa z czasów Powstania Warszawskiego i powojennej Polski.

W chwili wybuchu Powstania pan Andrzej był kilkuletnim dzieckiem, jednak wydarzenia owych dni pozostawiły w jego pamięci niezatarty ślad. Ukazując historyczne zdjęcia, oraz wspominając fakty, które pamięta, bądź też zna z opowiadań rodzinnych, pan Pohorecki przybliżył młodzieży czasy, które wypełnione były strachem, niepokojem o los najbliższych i losy kraju.

W opowieści odnaleźliśmy zarówno entuzjazm powstańców, grozę i koszmar przeżywane w czasie walk o Stolicę, tragedie rodzin, pozbawionych dachu nad głową oraz głęboką wiarę w działanie Bożej Opatrzności, dzięki której rodzina Państwa Pohoreckich przetrwała.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji.

W rozmowie z gościem wypytywali o szczegóły i dodatkowe informacje. Mamy nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie.

• BohaterOn – włącz historię

14.11.2018

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji BohaterOn – włącz historię. Informacje na temat przedsięwzięcia znajdują się na stronie https://bohateron.pl/. Cytat ze strony: „Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom.

Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm…”

• Konkurs piosenki patriotycznej „Wodzu miły”

14.11.2018

100- lecie niepodległości naszej Ojczyzny to wspaniała okazja, by pieśnią przypomnieć jej dzieje. 7 października w GOKiS Filipów odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej „Wodzu miły”. Wzięły w nim udział także uczennice naszej szkoły. W przeglądzie usłyszeliśmy wiele ciekawych pieśni, stanowiących przekrój historii Polski, wyśpiewanej przez uczestników.

Konkurs uświetnił występ białostockiego Zespołu Muzyki i Tańca Dawnego Capella Antiqua Białostociensis, który za pomocą tańca, strojów i scen sytuacyjnych przedstawił gościom spektakl barokowy.

W rywalizacji o najlepsze wykonanie pieśni nasze uczennice zdobyły następujące miejsca:

• Patrycja Sikorska - I miejsce
            • Kornelia Rubin – II miejsce